(dob)

Gazeta Lubuska

Aktualizacja:

Gorzowianki odniosły w sobotę czwarte zwycięstwo w rozgrywkach Ford Germaz ekstraklasy. W Brzegu kontrolowały grę, choć w końcówce meczu roztrwoniły trochę punktów.

Aleksandra Karpińska była najlepszą zawodniczką meczu. Zdobyła 13 punktów, miała cztery zbiórki, dwie asysty, pięć przechwytów i żadnej straty piłki! ©Katarzyna Chądzyńska

Brzeskie Cukierki przystąpiły do gry bez rozgrywającej Oleny Proszczenko, która w środę w Lesznie doznała skręcenia stawu skokowego. - Nie zmieniło to naszej koncepcji gry, ale widać było, że brak tej zawodniczki spowodował sporo zamieszania w drużynie z Brzegu - przyznała Katarzyna Czubak z AZS PWSZ Sowood. - Piłkę musiały rozgrywać inne zawodniczki, my natomiast od początku bardzo dobrze broniłyśmy.

Przez chwilę gospodynie prowadziły nawet 6:2, ale wystarczyło kilka ataków gorzowianek i trafienie Czubak zza linii 6,25 m, by wynik zmienił się na 6:10. - Narzuciłyśmy rywalkom swój styl gry, choć one też walczyły - dodała Czubak.

W końcówce kwarty błysnęła Katarina Ristić, trafiając najpierw za trzy punkty, a potem z dwóch rzutów wolnych.
    W drugiej odsłonie ,,trójki'' ustrzeliły Magdalena Kozdroń i ponownie Ristić, ale u rywalek raz po raz trafiała Białorusinka Andżela Dubojska. - To zawodniczka bardzo doświadczona, a w dodatku zaczął wychodzić jej rzut, zarówno za dwa, jak i za trzy punkty. Ona już dużo wcześniej grała w polskiej lidze, w Lublinie, i była nawet królem strzelców! - wspomina Aleksandra Karpińska. - Ma już 33 lata, więc chyba ją trochę zlekceważyłyśmy...

Niepewność trwała krótko, bo dwa celne rzuty Justyny Żurowskiej, trzypunktowa akcja Karpińskiej, trzecia ,,trójka'' świetnie usposobionej Ristić i kolejna szarża Karpińskiej, pozwoliły akademiczkom zejść na przerwę z przewagą 19 ,,oczek'' - było 38:19.

Od początku trzeciej kwarty brylowała Aleksandra Chomać, która w tej fazie meczu zdobyła osiem punktów. - Zawodniczki z Brzegu miały już po trzy-cztery przewinienia, więc podawałyśmy dużo piłek pod kosz, najczęściej do Oli - wyjaśniła Karpińska. - Grałyśmy bardzo konsekwentnie, według założeń trenera, dlatego wygrałyśmy.

Pod koniec kwarty, po pięciu przewinieniach opuściły boisko Dubojska i Anna Marczewska, a po rzutach wolnych Ristić i Karpińskiej oraz indywidualnym ataku Słowenki, przewaga gorzowianek wzrosła do 21 punktów - 53:32. Czwartą partię znakomicie rozpoczęła jednak 33-letnia Joanna Chełczyńska, zdobywając w ciągu pięciu minut aż 11 punktów! - My miałyśmy już też po trzy-cztery faule, więc miała trochę więcej swobody, zanim udało nam się ją wyłączyć z gry - przyznała Joanna Czarnecka. - Ja grałam w tym meczu trochę krócej, bo też dość wcześnie złapałam cztery przewinienia, ale w rozstrzygających momentach pomogłam koleżankom w utrzymaniu przewagi.

- Przez trzy kwarty graliśmy koncert i nawet w końcówce nie miałem obaw o wynik - rzekł gorzowski trener Dariusz Maciejewski.

CUKIERKI ODRA BRZEG - AZS PWSZ SOWOOD GORZÓW WLKP. 48:62 (10:20, 9:18, 13:15, 16:9)
    CUKIERKI ODRA: Chełczyńska 11, Makowska 7, Marczewska 6, Rzeźnik 2 i Babicka 0 oraz Dubojska 12, Koc 6, Daniel 4 i Bogdan 0.
    AZS PWSZ SOWOOD: Żurowska 14, Karpińska 13, Czarnecka 4, Czubak 3 i Kaszewska 0 oraz Ristić 17, Chomać 8, Kozdroń 3 i Banaszkiewicz 0.
    Sędziowali: Wojciech Imiołek (Kielce) i Artur Fiedler (Poznań). Widzów 800.