Wjeżdżając na rondo nie powinniśmy włączać lewego...

    Wjeżdżając na rondo nie powinniśmy włączać lewego kierunkowskazu

    Czesław Wachnik

    Gazeta Lubuska

    Aktualizacja:

    Gazeta Lubuska

    Gdy włączona jest sygnalizacja świetlna, o pierwszeństwie decyduje zielone światło, a nie to czy pojazd znajduje się na rondzie. Czyli jeśli mamy zielone

    Gdy włączona jest sygnalizacja świetlna, o pierwszeństwie decyduje zielone światło, a nie to czy pojazd znajduje się na rondzie. Czyli jeśli mamy zielone światło to wjeżdżamy. Ale jeśli skręcamy w lewo, to możemy to zrobić tylko wtedy, o ile mamy też zielone światło lub z prawej strony nie jadą inne pojazdy. ©Fot. Paweł Janczaruk

    Nasz ostatni tekst o zasadach sygnalizowania na rondach, spotkał się z dużym odzewem. Zdecydowana większość czytelników zgadzała się z tezami przytoczonymi w artykule ,,Miganie na rondzie'' . Jednak nie wszyscy. Kilku czytelników, co zaskakujące instruktorów nauki jazdy z Gorzowa Wlkp., zarzuciło nam, że popełniliśmy błąd. - Rondo jest takim samym skrzyżowaniem jak inne, a więc każdorazowa zmiana kierunku jazdy, powinny być sygnalizowana - to najczęstsze argumenty instruktorów nauki jazdy. - Tacy instruktorzy powinni sadzić ziemniaki, a nie uczyć przyszłych kierowców - tak z kolei ocenił wspomniane wyżej argumenty, jeden z wysokich przedstawicieli drogówki. Dlatego dziś wracamy do tematu.
    Gdy włączona jest sygnalizacja świetlna, o pierwszeństwie decyduje zielone światło, a nie to czy pojazd znajduje się na rondzie. Czyli jeśli mamy zielone

    Gdy włączona jest sygnalizacja świetlna, o pierwszeństwie decyduje zielone światło, a nie to czy pojazd znajduje się na rondzie. Czyli jeśli mamy zielone światło to wjeżdżamy. Ale jeśli skręcamy w lewo, to możemy to zrobić tylko wtedy, o ile mamy też zielone światło lub z prawej strony nie jadą inne pojazdy. ©Fot. Paweł Janczaruk

    Krótkie przypomnienie

    1. Podstawową regułą, o jakiej powinni pamiętać kierujący to ta, że na rondach a więc skrzyżowaniach, przed którymi stoją znaki A7 (ustąp pierwszeństwa) i C12 (ruchu okrężny), pierwszeństwo przejazdu mają pojazdy będące w ruchu okrężnym, a więc znajdujące się na tzw. kole. Nieprzestrzeganie tej właśnie reguły jest główną przyczyną kolizji i wypadków.

    2. Wspomniana zasada pierwszeństwa przejazdu obowiązuje, o ile na rondzie nie ma włączonej sygnalizacji świetlnej lub też działają tam jedynie żółte światła ostrzegawcze.

    3.
    Gdy włączona jest sygnalizacja świetlna, o pierwszeństwie decyduje zielone światło, a nie to czy pojazd znajduje się na rondzie. Czyli jeśli mamy zielone światło to wjeżdżamy. Ale jeśli skręcamy w lewo, to możemy to zrobić tylko wtedy, o ile mamy też zielone światło lub z prawej strony nie jadą inne pojazdy.

    4. Wjeżdżając na rondo nie powinniśmy włączać lewego kierunkowskazu. Będąc już na rondzie sygnalizujemy zjazd, włączając prawy kierunkowskaz bezpośrednio przez zjazdem.

    5. W przypadku zmiany pasa ruchu (ronda o kilku pasach) pierwszeństwo ma ten kierujący, który jedzie swoim pasem, a więc go nie zmienia.

    6. W przypadku trzech pasów, jeśli obok siebie (skrajnymi pasami) jadą dwa pojazdy i oba chcą wjechać na pas środkowy, to pierwszeństwo ma ten, który znajduje się z prawej strony.

    Dlaczego nie należy włączać lewego kierunkowskazu

    Oto podstawowe argumenty:

    1. Jazda po rondzie nie jest zmianą kierunku ruchu - jak twierdzą instruktorzy. ,,Zmianą kierunku ruchu jest skręt w lewo, w prawo lub zawrócenie. Nie jest nią wykonanie skrętu wówczas, jeśli wiąże się to z kształtem drogi, to znaczy skręca ona w sposób naturalny''. A. Jasiński, W. Kotowski - Prawo o ruchu drogowym w praktyce.

    2. Ronda nie są zwykłymi skrzyżowaniami. ,,Skrzyżowania dzielą się na zwykle i skanalizowane. Do skrzyżowań skanalizowanych zalicza się ronda''. S.Soboń - Kodeks drogowy z komentarzem.

    3. Znaki nakazu mają charakter dyrektywny. Oznacza to, że kierujący pojazdem lub inny uczestnik ruchu jest obowiązany postępować zgodnie ze wskazaniami znaków. S.Soboń - Kodeks drogowy z komentarzem.

    4. Znak C12 ruch okrężny oznacza obowiązujący kierunek ruchu dookoła wyspy lub placu (ronda) wskazany na tym znaku. S.Soboń - Kodeks drogowy z komentarzem.

    Podsumowanie

    Zarówno charakter ronda, które jest skrzyżowaniem skanalizowanym, a więc o określonym kierunku ruchu jak też znak zakazu C12 pokazują jednoznacznie, w jakim kierunku należy jechać. Dlatego trudno tu mówić o zmianie kierunku jazdy. Po prostu nie możemy jechać inaczej, jak w lewo. Dlatego włącznie lewego kierunkowskazu, przy wjeździe na rondo jest absolutnie zbędne. I bezsensowne.

    Jest ono jedynie potwierdzeniem, że i tak będziemy musieli jechać w lewo. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest skupienie się na tym, by właściwie sygnalizować zamiar zjazdu z ronda. Odpowiednio wcześnie i wyraźnie, by jadący za nami wiedzieli, jak mają się zachować.
    Nie bardzo wierzę, że przekonałem niedowiarków, ale takie są przepisy. Które należy przestrzegać.

    Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

    Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

    PREMIERY

    SAMOCHODY UŻYWANE

    WARTO WIEDZIEĆ

    PRZEPISY

    PORADY