1 listopada, Wszystkich Świętych. Jak dojechać na cmentarze w miastach woj. lubuskiego

redZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Jak co roku, w okresie Wszystkich Świętych, przy cmentarzach policja wprowadza zmiany w organizacji ruchu. Zobacz, jak dojechać na poszczególne nekropolie w lubuskich miastach.

ZIELONA GÓRA

Położenie największego zielonogórskiego cmentarza przy bardzo ruchliwej ulicy wymusza co roku w zmianę organizacji w ostatnich dniach października i na początku listopada.

Jak co roku zmiany takie będą wprowadzone w okolicy cmentarza w Zielonej Górze przy ul. Wrocławskiej. W tym roku zmiany nastąpiły już w piątek 27 października br. od godz. 12.00 i będą obowiązywać do 2 listopada do godz. 12.00.

- Prosimy zwrócić uwagę na ograniczenia prędkości obowiązujące w rejonach cmentarzy. Zmiany w organizacji ruchu sprawdziły się już w latach poprzednich i spowodowały, że w tym rejonie nie było żadnych niebezpiecznych zdarzeń drogowych, a ruch osób i pojazdów, mimo ich ogromnej liczby, odbywał się w miarę płynnie – mówi podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzeczniczka zielonogórskiej policji.

Osoby, które zdecydują się wyjechać na cmentarz samochodem muszą uzbroić się w cierpliwość i przestrzegać przepisów ruchu drogowego w związku z ograniczeniem dopuszczalnej prędkości do 30 km/h. Jak co roku na ul. Wrocławskiej będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania, ale zostaną wyznaczone dodatkowe miejsca parkingowe.

W rejonie cmentarza wprowadzone zostają następujące zmiany organizacji ruchu:
Mały parking przy starej części cmentarza będzie dostępny tylko dla osób niepełnosprawnych, osób posiadających zezwolenia na handel, zaopatrzenia oraz taksówek (do 5 miejsc). W razie braku miejsc na parkingu, kolejne pojazdy nie będą wpuszczane.

UWAGA! Inwalidów czy osoby ich przewożące obowiązują nowe karty parkingowe, osoby bez ważnej karty nie będą wpuszczane na teren parkingu.

Cmentarze w Zielonej Górze - MAPA:

Wjazd na parking przy nowej części cmentarza będzie odbywał się ul. Wrocławską WYŁĄCZNIE dla jadących od centrum miasta. Wjazd od strony Raculi będzie niemożliwy. Wyjazd z nowego parkingu będzie się odbywał TYLKO w prawą stronę, proszę zwrócić uwagę na znak oznaczający nakaz jazdy w prawo. Dostępny będzie TYLKO jeden wjazd i wyjazd!

Wjazd na stadion bramą przez tzw. park maszyn, a wyjazd dolną bramą w kierunku Raculi – będzie obowiązywał nakaz jazdy w prawo.

Oto najważniejsze informacje dla kierowców:

1. Zmiana organizacji ruchu obowiązuje już od piątku, 27 października. Normalny ruch zostanie przywrócony w południe, w czwartek 2 listopada.

2. Na ul. Wrocławskiej, na odcinku od ul. Andrzeja Struga do ul. Pułkownika Witolda Pileckiego w godz. 8 - 21 obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 30 km/h i zakaz zatrzymywania się.

Organizacja ruchu przy cmentarzu: Zielona Góra, ul. Wrocławska (KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ ZDJĘCIE)
Sprawdź ofertę

3. Parking przy starym cmentarzu będzie dostępny tylko dla pojazdów osób niepełnosprawnych, okazujących kartę parkingową, osób posiadających zezwolenie na handel, zaopatrzenia, Taxi (5 miejsc) oraz Zielonogórskiego Zakładu Usług Miejskich.

2. Bezpłatne parking dostępny będzie przy nowym cmentarzu
Wjazd będzie możliwy tylko z pasa jezdni prowadzącego od centrum miasta w stronę cmentarza. Kierowców wyjeżdżających z parkingu będzie obowiazywał nakaz jazdy w prawo.

3. Płatny parking zostanie uruchomiony na stadionie żużlowym 31 października o godz. 12. W dniu Wszystkich Świętych czynny będzie od godz. 6. Opłata za wjazd to 5 zł.

4. Autobusy MZK 1 listopada w godz. od 8 do 18 kursować będą ze zwiększoną częstotliwością:

  • - linia 0 - co 20 min
  • - linia 80 - co 10 min
  • - linia 10 - co 40 min
  • - linia 30 - co 60 min
  • - linia A z ul. Tadeusza Zawadzkiego „Zoski” - co 10 min
  • - linia C z osiedla Śląskiego - co 30 min
  • - linia D z ul. Stefana Batorego - co 20 min
  • - linia H z ul. Jędrzychowskiej - co 60 min

Autobusy przed godz. 8.00 i po godz. 18.00 będą kursowały wg świątecznego rozkładu jazdy.

Ze względu na niewystarczającą ilość miejsc parkingowych policja zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej. Do przewozu pasażerów na cmentarz zostaną skierowane dodatkowe autobusy, a przejazd nimi 1 listopada w godz. 12.00 – 18.00 będzie bezpłatny.

Na pętli MZK zostanie wyznaczony parking niestrzeżony dla samochodów osobowych, jednak ze względu na dużą ilość autobusów przemieszczających się w rejon cmentarza, na parking zostanie przeznaczona tylko część pętli autobusowej.

Czytaj też: Połamane tablice, krzyże, wazony. Tak wygląda cmentarz w Zielonej Górze

Na kolejnych stronach przeczytasz, jak dojechać na nekropolie w pozostałych lubuskich miastach.

GORZÓW WLKP.

We Wszystkich Świętych w Gorzowie autobusy na cmentarz będą jeździły co 10 minut. Za darmo. W Międzyrzeczu, Słubicach czy Drezdenku zmienia się organizacja ruchu przy cmentarzach.

W Gorzowie już od soboty autobusy na cmentarz kursują częściej. Linie: 105 ze Staszica, 111 - z ul. Śląskiej, i 132 - z Górczyna między 9.00 a 18.00 jeżdżą średnio co 20 minut. Linia 111 nawet częściej i przez cały dzień. I tak aż do piątku.

Gorzów: jeździmy linią C
Dodatkowo od dziś na cmentarz jeździ linia C - od 10.00 do 16.30 co pół godziny, w stronę ul. Żwirowej z przystanku przy hotelu Mieszko, w drodze powrotnej przystanek końcowy ma przed rondem Kosynierów Gdyńskich.
W święto, autobusy będą jeździły co około 10 minut. Pierwszy kurs linii C o 6.00, ostatni o 20.00. Jak co roku 1 listopada autobusy na cmentarz będą darmowe (pozostałe nie).

Kto woli samochód, musi się liczyć z utrudnieniami. Już od jutra zostaną zamknięte wjazdy w ul. Żwirową od strony ul. Błotnej i ul. Owocowej. W pobliże cmentarza dojedziemy tylko od Chwalęcic. W święto na ul. Żwirową policja wpuści autobusy, taksówki i auta wiozące osoby niepełnosprawne.

Pozostali kierowcy będą musieli zostawić samochody na parkingach przy skrzyżowaniu ul. Kosynierów Gdyńskich i Żwirowej, na placu cyrkowym w parku Słowiańskim czy na prawym pasie ul. Słowiańskiej i na parkingu wodociągów.

Drezdenko: jak dojechać

Już od piątku na odcinku ul. Kopernika - od skrzyżowania z ul. Ogrodową do skrzyżowania z ul. Szpitalną - jest zakaz zatrzymywania się pojazdów. Auta można parkować przy ulicach: Milickiej, Mickiewicza i na stadionie miejskim (wjazd od ulicy Milickiej, wyjazd ul. Mickiewicza).

Gubin

W Gubinie wprowadza się zmiany w organizacji ruchu, począwszy od 31 października (wtorek) od godz. 8.00, do 2 listopada (czwartek) do godz. 8.00. Zmiany polegać będą na wprowadzeniu zakazu zatrzymywania się na tych ulicach (odcinkach dróg):

- na ulicy Cmentarnej, aż do skrzyżowania z ul. Łukową,

- od bramy głównej wjazdowej na cmentarz ul. Kujawska, do skrzyżowania z ul. Cmentarną,

- od skrzyżowania ul. Cmentarnej do ul. Zimnej.

Ponadto wyznaczono dodatkowy parking na placu przy kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej (ul. Kujawska).

Przypominamy, że w dniach 31 października oraz 1 listopada obowiązują ograniczenia w ruchu. Dotyczy to samochodów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyjątkiem autobusów. 31 października w godz.18.00-22.00 oraz 1 listopada w godz. 8.00-22.00.

Krosno Odrzańskie

W Krośnie Odrzańskim zmiana organizacji ruchu polegać będzie na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na ulicy Kościuszki od skrzyżowania z ulicą Metalowców w kierunku miejscowości Łochowice oraz ruchu jednokierunkowego na ulicy Działkowców od strony miejscowości Bielów, granicy administracyjnej miasta Krosno Odrzańskie do skrzyżowania z ulicą Metalowców . Będzie ona obowiązywała już od dzisiaj, czyli 30 października do 2 listopada.

W Pławiu (gmina Dąbie) z uwagi, iż cmentarz znajduje się przy drodze krajowej, wprowadzone zostanie w dniu 1 listopada ograniczenie prędkości do 50 kilometrów na godzinę.

Lubsko

Cmentarz przy ul. Szpitalnej i Pokoju w Lubsku.

Zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywać w dniu 31.10 i 1.11.2017 r.

- ul. Pokoju na odcinku od ul. Szpitalnej do ul. Jodłowej będzie wyłączona z ruchu,

- ul. Szpitalna od skrzyżowania z ul. Poznańską do ul. Warszawskiej będzie jednokierunkowa,

- ul. Jasna i Pokoju będą jednokierunkowe w kierunku obwodnicy miejskiej,

- ul. Krótka wyłączona z ruchu,

- główny parking będzie znajdował się przy ul. Szpitalnej

- wyjazd z cmentarza ul. Szpitalną będzie możliwy tylko ul. Warszawską w kierunku obwodnicy miejskiej.

Międzyrzecz: 30 km/h

Na odcinku sąsiadującej z cmentarzem drogi wojewódzkiej 137 ze Słubic do Trzciela od piątku jest ograniczenie prędkości do 30 km/h. Są też znaki informujące o zjazdach na parkingi na polu przy cmentarzu. Jak co roku, ze względu na autobusy, na wysokości wjazdu na cmentarz, obowiązuje zakaz skrętu w lewo od Międzyrzecza i w prawo od Sulęcina. Jest też zakaz zatrzymania się w pasie drogi wojewódzkiej od Jagielnika do Kęszycy Kolonii. Zmiany obowiązują aż do piątku.

Nowa Sól

Jak co roku kierowcy udający się na nowosolski cmentarz przy ul. Wandy muszą liczyć się z tym, że praktycznie cała dzielnica objęta będzie inną, czasową organizacją ruchu. To oczywiście w związku ze Świętem Wszystkich Świętych.

Zmian na ulicach możemy spodziewać się od 31 października (godz. 15.00) do 2 listopada (godz. 10.00).

Spośród ważniejszych zmian warto wspomnieć choćby o tym, że całkowicie zamknięta zostanie ul. Wandy na odcinku od ul. Harcerskiej do ul. Wyspiańskiego. Ponadto warto dodać, że ulice położone na południe od ul. Dąbrowskiego będą ulicami dojazdowymi do cmentarza, a te na północ ulicami wyjazdowymi. Większość dróg będzie drogami jednokierunkowymi z możliwością zatrzymywania się po jednej stronie drogi. Dzięki temu ruch pojazdów będzie odbywać się płynnie, a w okolicach cmentarza powstaną miejsca umożliwiające pozostawienie pojazdu.

Warto też dodać, że we wspomniane dni wyłączone z z obsługi będą przystanki przy ul. Witosa, Wandy i Wyspiańskiego. Autobusy linii nr 2 korzystać będą w tym czasie z przystanków przy banku BPH i urzędzie miejskim.

Z kolei autobus linii nr 1 pojedzie 1 listopada wg rozkładu z dni świątecznych, ale kursy z ul. Głogowskiej o 8.17 i 12.32 będą wydłużone do Otynia, a kursy z Otynia o 9.04 i 13.04 będą wydłużone do ul. Głogowskiej.

Otyń

1 listopada będzie trudno zaparkować w okolicy cmentarza w Otyniu. Gdzie się kierować?

W związku z przebudową ul. Kościuszki w Otyniu mogą wystąpić utrudnienia związane z możliwością parkowania samochodów przy cmentarzach w Otyniu 1 listopada. Planowany termin zakończenia prac to 30 stycznia 2018 r.

Urząd gminy informuje, że samochody będzie można zostawić na parkingu w pobliżu cmentarza przy ul. Spokojnej, przy urzędzie na Rynku, na parkingu przy szkole podstawowej przy ul. Żeromskiego.

Skwierzyna: parkujcie

Dodatkowe miejsca do parkowania zostały wyznaczone przy ul. Teatralnej w rejonie Skwierzyńskiego Ośrodka Kultury oraz w obrębie cmentarzy na ul. Międzyrzeckiej.

Słubice: więcej kursów

W święto w kierunku cmentarza będzie jeździło więcej autobusów. Odjazdy z ul. Chopina. Przystanki pośrednie przy ul. Kościuszki (Merkury) i Konopnickiej, przystanek końcowy - ul. Kupiecka (Bazar). Powrót: przystanek początkowy przy ul. Kupieckiej (Bazar), przystanki pośrednie przy ul. Sportowej (Bazar), ul. Sienkiewicza, ul. Konopnickiej i Kościuszki (Merkury) Przystanek końcowy przy ul. Chopina. Z powodu prac remontów nie ma przystanków przy ul. Sienkiewicza i al. Niepodległości.

W święto od 6.00 do 20.00 w obrębie ulic: Sportowej, Obozowej, Rzepińskiej i Kupieckiej zmieni się organizacja ruchu. Do parkingów wokół cmentarza i bazaru będzie można dojechać ul. 1 Maja i Kupiecką, wyjechać - ul. Sportową, a dalej Rzepińską, Obozową i Folwarczną. Fragment ul. Sportowej na odcinku od drogi brukowej na cmentarz do skrzyżowania z ul. Obozową i Rzepińską będzie ulicą jednokierunkową.

Do samego cmentarza dojadą tylko osoby niepełnosprawne i starsze. Pozostałe mogą parkować przy bazarze.

Strzelce Kraj.: na piechotę

Na cmentarz lepiej iść niż jechać. Kto musi, będzie mógł zaparkować koło urzędu miasta i Intermarche. Uwaga, ul. Przemysłowa będzie jednokierunkowa.

Sulęcin

W święto od 9.00 do 15.00 na cmentarz będzie kursował darmowy autobus. Przystanki przy ulicach: Wojska Polskiego (przy banku), Jana Paska (przy kotłowni), Lipowej ( przy urzędzie miejskim), Wiejskiej (przy barze), Kościuszki (przy sklepie Jaśko), Kilińskiego (przy kościele), PKS przy markecie Mila, Kupieckiej (Intermarche) i Poznańskiej (przy Moleksie).
Samochody zaparkujemy przy firmie Molex, wzdłuż ulicy Leśnej, przy Intermarche czy przy pozostałych marketach. Jutro też - o 12.00 - sprzed kościoła św. Mikołaja wyjedzie darmowy autobus na cmentarz. Powrót około 13.30.

Świebodzin

Od kilku dni policjanci są obecni w rejonie cmentarzy, gdzie jest coraz większy ruch, zarówno samochodów, jak i pieszych. Dla usprawnienia w niektórych miejscach tymczasowo będzie obowiązywała zmieniona organizacja ruchu. A takowa w powiecie świebodzińskim wystąpi jedynie na ulicy Łęgowskiej w Świebodzinie.

Wprowadzony tam zostanie ruch jednokierunkowy, w kierunku drogi k-92. Również na ul. Łęgowskiej wstawione będzie dodatkowo oznakowanie w postaci znaków zakazu zatrzymywania i postoju.

Żagań

Od 30 października od godz. 8.00 do 3 listopada do godz. 8.00, przy największej nekropolii w Żaganiu, przy ul. Kożuchowskiej, po prawej stronie, przy murze cmentarza będzie można parkować samochody osobowe, z wyjątkiem okolicy bramy głównej, na odcinku 15 metrów. Miejsce to będzie służyło jedynie do wysadzania pasażerów.

Przy ul. Kożuchowskiej, na odcinku drogi alternatywnej do obwodnicy, będzie zorganizowany parking w ten sposób, że wjazd od ul. Kożuchowskiej, tj. łącznik z drogą alternatywną będzie drogą jednokierunkową, gdzie będzie możliwość parkowania pojazdów po lewej stronie. Wzdłuż drogi alternatywnej po prawej stronie będzie zakaz zatrzymywania się. Parkowanie pojazdów odbywać się będzie tylko po lewej stronie tej drogi, tj. wzdłuż pasa przyległego do cmentarza. Ruch pojazdów odbywać się będzie w kierunku Bożnowa.

Nie będzie można zatrzymywać się po lewej stronie ul. Kożuchowskiej od skrzyżowania z obwodnicą do ul. Paderewskiego. Samochody będzie można również parkować przy murze odgradzającym cmentarz przy ul. Krętej.

Żary

Cmentarz przy ul. Szpitalnej w Żarach. Zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywać od 30.10 do 2.11.2017 r.

Do cmentarza przy ul. Szpitalnej w Żarach będzie można dojechać ul. Słowackiego oraz ul. Szpitalną, od strony ul. Żagańskiej do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza. Dojazd do cmentarza będzie również możliwy ulicami Dąbrowskiego oraz Słowiczą.

Parkingi jak co roku zlokalizowane będą na ul. Szpitalnej, na odcinku od ul. Żagańskiej do ul. Sienkiewicza oraz dwa parkingi przy cmentarzu. Wyjazd z głównego parkingu będzie odbywał się ulicami Łokietka i Konopnickiej w kierunku Al. Wojska Polskiego, natomiast z drugiego parkingu położonego przy cmentarzu będzie możliwy ulicami Szpitalną i Warsztatową.

W związku z przewidywanym dużym natężeniem ruchu pojazdów zwracamy się z apelem o niedojeżdżanie do samego cmentarza oraz korzystanie z bezpłatnej komunikacji miejskiej w Żarach, która będzie prowadzona w dniu 1.11 od godzin rannych do godzin wieczornych w odstępach 30 minutowych, natomiast w dniach 31.10 i 02.11 w odstępach 1-godzinnych. Przystanek autobusowy zlokalizowany będzie na ul. Żagańskiej w rejonie byłego klubu garnizonowego.

W rejonie cmentarza, tj. na ul. Reymonta wyznaczony zostanie również postój „TAXI”.

Cmentarz w dzielnicy Kunice. Zmiany w organizacji ruchu od 30.10 do 2.11.2017 r.

Dojazd do cmentarza poprowadzony zostanie drogą jednokierunkową od ul. Pułaskiego, za skrzyżowaniem z ul. Marszowską, a wyjazd ul. Pionierów w kierunku ul. Pułaskiego.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3