Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1 procent podatku. Jak i komu możesz go przekazać

Źródło: portal ngo.pl
Lokalne organizacje czy stowarzyszenia ucieszy każda przekazana przez nas złotówka (fot. DigiTouch)
Lokalne organizacje czy stowarzyszenia ucieszy każda przekazana przez nas złotówka (fot. DigiTouch)
Uważasz, że 1 procent to niewiele? Jego siła potrafi być ogromna! Pamiętaj, że nasze lokalne organizacje często nie dostają pieniędzy z innych źródeł.

Główną ideą przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego miało być oddanie w ręce podatników decyzji o tym, komu chcą pomóc. Spodziewano się, że w ten sposób fundusze pomocowe pozostaną w obrębie lokalnych społeczności. Jednakże Polacy częściej przelewają swoją pomoc na ogólnie znane, duże organizacje, zamiast wspierać działalność lokalnych inicjatyw. Jest to spowodowane większą znajomością dużych fundacji, niż małych świetlic czy stowarzyszeń.

To właśnie dlatego przedstawiamy wykaz przede wszystkim naszych lubuskich instytucji. Warto je wspierać. Można w ten sposób próbować naprawić mały kawałek świata wokół nas. Warto pomagać solidnym i sprawdzonym organizacjom, które działają lokalnie i w ten sposób pomagają rozwiązywać codzienne problemy, które nierzadko dotykają Ciebie samego. To właśnie lokalne organizacje najlepiej znają potrzeby i braki społeczności, z którą się stykają na co dzień.

1 proc. to jedyna część podatku, o której sami decydujemy. Tylko od nas zależy gdzie trafi. Przekazanie go na wybraną organizację pożytku publicznego nic nie kosztuje, a może zmieniać na lepsze świat wokół nas.

Przekaż 1 proc. swojego podatku należnego wybranej organizacji, która działa w dobrym celu. To jest bardzo proste! Nie musisz chodzić na pocztę, robić przelewów itp. Wystarczy na końcu formularza PIT wypełnić wniosek o przekazanie części podatku należnego na rzecz wybranego „pożytku”. Przelew zrobi za ciebie urząd skarbowy.

Ty musisz wskazać jedynie, komu chcesz podarować część swojego podatku - wpisując nazwę oraz numer KRS (Krajowego Rejestru Sądowego) wybranej przez Ciebie organizacji.

Możesz wybrać tylko jedną organizację, którą chcesz wesprzeć. Koniecznie musi być wpisana do KRS. Takiej, która w nim nie figuruje można dać jedynie darowiznę. Ją też można odliczyć od podatku, ale już na zupełnie innych zasadach.

Czy możesz przekazać 1 proc. podatku konkretnej osobie, np. choremu dziecku? Tak, ale nie bezpośrednio. Prawo mówi bowiem, że twoje pieniądze muszą trafić na ogólne konto organizacji pożytku publicznego.

Ale możemy przecież wpłacić je na taką instytucję, która ma pod swoją opieką osobę, o której wiesz, że potrzebuje pomocy. Jeśli chcesz, by twoje pieniądze właśnie do niej trafiły, wpisz jej imię i nazwisko w rubrykę zeznania podatkowego pt. Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem. Ta rubryka znajduje się bezpośrednio nad wnioskiem o przekazaniem darowizny.

Warto wpłacać, bo nawet najdrobniejsza suma pomnożona przez setki wpłat daje duże pieniądze, które mogą bardzo przydatne danej organizacji. Na pewno żaden grosz się nie zmarnuje, bo muszą one bardzo skrupulatnie rozliczać się z przekazanych przez nas kwot. Kontrola nad wydatkowaniem publicznych pieniędzy jest duża.

 

1 procent krok po kroku

1. Sprawdź, czy możesz przekazać 1 procent podatku:

1 proc. podatku dochodowego mogą przekazać organizacjom:

* podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych);

* podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;

* podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.

* 1 procent mogą przekazać również emeryci, pod warunkiem jednak, że samodzielnie wypełnią PIT-37 i zrezygnują z pomocy ZUS w tym zakresie. Podobna zasada dotyczy osób, które są rozliczane przez pracodawcę.

2. Wybierz organizację pożytku publicznego (OPP), której chcesz przekazać 1 proc.

Wykaz wszystkich organizacji, (także spoza woj. lubuskiego) którym można przekazać 1 proc. przy rozliczeniach za 2009 r. dostępny jest na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: http://www.mpips.gov.pl/bip/index.php?idkat=2268

Wykaz organizacji uprawnionych do zbierania 1 proc. można znaleźć także w internetowej bazie organizacji pożytku publicznego w portalu ngo.pl

3. Wypełnij odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38)

Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego (które zatytułowane są „Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP”) wpisujemy nazwę i numer pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym organizacja, której chcemy przekazać 1 proc.

Wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać, nie może ona jednak przekraczać 1 proc. podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Na jednym formularzu PIT podatnik można przekazać odpis 1 procenta tylko dla jednej organizacji. Jeśli jednak rozliczasz się na więcej niż jednym formularzu - w każdym z nich możesz wskazać inną organizację pożytku publicznego.

W składanym zeznaniu podatkowym możesz podać dodatkowe informacje, które w twojej ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z 1 procenta przez organizację pożytku publicznego (np. wskazać na konkretny cel). Przeznaczona jest na to specjalna rubryka „Informacje uzupełniające” (poz. 132-134 – PIT-28, poz. 308 - 310 – PIT-36, poz. 108 – 110 – PIT-36L, poz. 127 – 129 – PIT-37, poz.58 – 60 – PIT-38). Informacje te zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego jako uszczegółowienie przekazanych kwot;

4. Złóż zeznanie podatkowe i zapłać podatek

Wniosek o przekazanie 1 proc. wybranej organizacji, zostanie zrealizowany tylko wtedy, gdy zapłacisz w pełnej wysokości należny podatek.

Pieniądze - 1 proc. podatku należnego - na konto wybranej organizacji przekaże urząd skarbowy w lipcu lub w sierpniu roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe.

Z wyliczonej kwoty potrącone zostaną koszty przelewu.

1 proc. można przekazać w zeznaniach podatkowych złożonych w terminie lub w korekcie zeznania podatkowego, pod warunkiem, że zostanie ona złożona w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu składania zeznań podatkowych. Termin składania zeznań podatkowych mija 31 stycznia (dla ryczałtowców) oraz 30 kwietnia (dla pozostałych podatników).

 

Lista lokalnych organizacji pożytku publicznego, dla których możesz przekazać 1 proc. podatku

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska