Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10. Festiwal Literacki im. A. Tokarskiej – Proza Poetów: najpierw wszystko o Leopoldzie Tyrmandzie, a później spotkanie z laureatem Nike

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
W piątek, 27 listopada 2020 r., o godz. 18.00 – festiwalowe spotkanie z Radosławem Rakiem, laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej „Nike”, autorem książki „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Prowadzenie dr Janusz Łastowiecki.
W piątek, 27 listopada 2020 r., o godz. 18.00 – festiwalowe spotkanie z Radosławem Rakiem, laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej „Nike”, autorem książki „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Prowadzenie dr Janusz Łastowiecki. Mkołaj Starzyński
Biblioteka Norwida w Zielonej Górze zaprasza na kolejne wydarzenia online z bogatego programu największego święta literatury w Lubuskiem. W środę i w piątek, 25 i 27 listopada, oglądamy transmisje!

W środę, 25 listopada 2020 roku, o godz. 18.00 w ramach 10. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej – Proza Poetów - spotkanie autorskie z Marcelem Woźniakiem, powieściopisarzem i scenarzystą, autorem biografii Leopolda Tyrmanda (pisarza roku 2020 w Polsce) – „Moja śmierć będzie taka, jak moje życie” (2016) oraz najnowszej, której premiera miała miejsce 14 października – „Tyrmand. Pisarz o białych oczach” [wyd. Marginesy, 2020].

Marcel Woźniak – urodził się w 1984 w Kwidzynie; polski pisarz i scenarzysta, autor trylogii kryminalnej o detektywie Leonie Brodzkim oraz biografii Leopolda Tyrmanda. W lipcu 2015 roku rozpoczął pracę, jako pisarz. Książka „Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie” miała premierę 26 października 2016 roku i była pierwszą oficjalną biografią Leopolda Tyrmanda. 14 października 2020 roku miała swoją premierę kolejna jego książka biograficzna o Leopoldzie Tyrmandzie „Tyrmand. Pisarz o białych oczach” .
Pisarz ma na swoim koncie także trylogię kryminalną o detektywie Leonie Brodzkim „Powtórka”, „Mgnienie” i „Otchłań”.

2020 - Rok Leopolda Tyrmanda

Biblioteka Norwida przypomina, że rok 2020 jest ogłoszony Rokiem Leopolda Tyrmanda, bowiem właśnie w tym roku mija 100. rocznica urodzin tego sławnego polskiego pisarza, publicysty i popularyzatora jazzu w Polsce.
Z Marcelem Woźniakiem rozmowę poprowadzi red. Andrzej Winiszewski - dziennikarz radiowy, twórca wielu audycji i podcastów tematycznych, historycznych i monograficznych poświęconych muzyce jazzowej emitowanych na antenie Polskiego Radia oraz w programie radiojazz.fm. Autor tekstów historycznych, recenzji i relacji publikowanych na łamach polskiej prasy muzycznej. Twórca cyklu audycji poświęconych międzywojennym i powojennym początkom jazzu w Polsce i ich związkom z historią światowej kinematografii oraz pionierom polskiego jazzu lat 20. i 30. XX w. Twórca cyklu audycji radiowych oraz spotkań tematycznych w sieci polskich bibliotek o Leopoldzie Tyrmandzie z okazji 100. rocznicy urodzin pisarza. Od ponad dekady wykładowca w Instytucie Muzyki (kierunek Jazz i Muzyka Estradowa) na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz wykładowca na licznych Warsztatach Jazzowych.

W piątek, 27 listopada 2020 - spotkanie z Radosławem Rakiem, laureatem Nike

W piątek, 27 listopada 2020 r., o godz. 18.00 – festiwalowe spotkanie z Radosławem Rakiem, laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej „Nike”, autorem książki „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Prowadzenie dr Janusz Łastowiecki.

Radek Rak – właściwie Radosław Rak, urodził się w 1987 w Dębicy; polski pisarz fantastyki oraz lekarz weterynarii. Zdobywca Nagrody Literackiej „Nike” w roku 2020.
W 2006 ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława Jagiełły w Dębicy. Studiował weterynarię na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, obecnie mieszka i prowadzi praktykę w Krakowie.
Pierwsze teksty zamieszczał na forum internetowym „Nowej Fantastyki” pod pseudonimem "Ajwenhoł". Krótkie formy jego autorstwa były później publikowane w czasopismach „Nowa Fantastyka”, „Lampa”, „Fraza”, „Fantastyka” – wydanie specjalne, „Fenix Antologia” oraz e-zinach „Esensja” i „Szortal na wynos”. Przygotował również opowiadania do antologii „Legendy polskie” oraz „Tarnowskie Góry Fantastycznie”.
Debiut książkowy pisarza miał miejsce w 2014 roku wraz z publikacją powieści „Kocham cię, Lilith” nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Później związał się z Powergraphem, gdzie wydał dwa kolejne tytuły: „Puste niebo” (2016) i „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” (2019).
W 2017 otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za powieść „Puste niebo”. W 2020 został laureatem Nagrody Literackiej „Nike”, głównej Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego, Nagrody im. Janusza A. Zajdla oraz Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza za powieść „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

Spotkania Festiwalu Literackiego Proza – Poetów odbywają się online. Transmisja live na Facebooku Biblioteki Norwida: facebook.com/biblioteka.norwida

Dorota Masłowska na 8. Festiwalu Literackim im. Anny Tokarskiej „Proza Poetów”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska