Dlaczego pracownicy odchodzą z firmy? W czasach, kiedy coraz częściej mówi się o rynku pracownika, a rekrutacje na wiele stanowisk tkwią w martwym punkcie, bo brakuje chętnych do pracy, warto pamiętać o tym, że rotacja pracowników wciąż trwa. Ludzie przychodzą do firmy, a odchodzą od szefa i powinien to uświadomić sobie każdy, kto zmaga się z problemem specjalistów uciekających do innych firm. Poznaj 10 grzechów głównych szefów, przez które pracownicy odchodzą z firmy!
1. Zła atmosfera
To jedna z najbardziej oczywistych, choć często trudno uchwytnych (zwłaszcza dla szefów!) przyczyn odejść pracowników. Jeśli stosujesz zasadę „dziel i rządź”, nie dziw się, że pracownicy mają dość panującej w firmie atmosfery i odchodzą. Ignorujesz konflikty powstające między działami lub pracownikami, licząc, że same się rozwiążą albo sądząc, że tak już musi być? Popełniasz błąd i ryzykujesz utratę wartościowych pracowników.
2. Brak perspektyw i monotonia
Jeśli pracownik od lat tkwi na tym samym stanowisku i wykonuje ciągle te same zadania bez szans na awans, jedyną perspektywą zmiany, jaką przed sobą widzi, jest zmiana pracy. Nie dając swoim pracownikom możliwości awansowania i poszerzania lub zmiany zakresu obowiązków, sam prosisz się o to, by od ciebie odeszli. Każdy specjalista dobrze wie, że stojąc w miejscu, tak naprawdę się cofa, dając wyprzedzić się tym, którzy mają szanse na rozwój i z nich korzystają.
3. Brak możliwości rozwoju
To bardzo podobny do poprzedniego powód, dla którego specjaliści decydują się odejść z firmy. Jeśli przedsiębiorstwo nie inwestuje w pracowników, nie zapewniając im specjalistycznych szkoleń, które rzeczywiście wniosą coś nowego i pozwolą im poszerzyć wiedzę i umiejętności, chętnie odejdą do firmy, w której dba się o rozwój tworzących ją osób. No tak, ale po co inwestować w szkolenia, skoro pracownicy mają stały zakres zadań? Jeśli zadałeś sobie to pytanie, przeczytaj je teraz, wróć do poprzedniego punktu i… już wiesz, dlaczego specjaliści odchodzą z twojej firmy.