1/12
Czy zawsze należy wykonać zaplanowany trening? Nie, bo...
fot. georgerudy/123RF

10 sytuacji, w których zamiast treningu lepiej wybrać odpoczynek

Czy zawsze należy wykonać zaplanowany trening? Nie, bo czasem nie jest to bezpieczne ani korzystne. Sprawdź, w jakich sytuacjach zamiast wysiłku lepiej zafundować sobie odpoczynek!

Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

2/12
Pogodzenie planu treningów i diety to kwestia, która wymaga...
fot. Geert Pieters/Unsplash

Nie zdążyłeś zjeść posiłku i czujesz głód

Pogodzenie planu treningów i diety to kwestia, która wymaga dobrej organizacji czasu i wprawy. Gdy odpowiednio wcześniej nie zdążysz doładować kalorii, możesz nie mieć siły na aktywność; zjedzenie czegoś zbyt późno może natomiast wywołać dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Jeśli ćwicząc o pustym żołądku nie czujesz zawrotów głowy czy mdłości, możesz śmiało iść na trening. Twoje mięśnie i wątroba mają zapas energii w postaci glikogenu, który wystarczy na niezbyt intensywne ćwiczenia. Możesz wtedy spalać więcej tkanki tłuszczowej, co pozwoli ci łatwiej wyszczuplić ciało. Gdy jednak na czczo nie masz siły, zjedz chociaż lekką przekąskę i wybierz mniej wymagającą formę ruchu.

3/12
Nadmiar kofeiny, zwłaszcza dodawanej do produktów, a nie –...
fot. Andres Dinh/Unsplash

Wypiłeś za dużo kawy lub energetyków

Nadmiar kofeiny, zwłaszcza dodawanej do produktów, a nie – będącej składnikiem naturalnych produktów, może zakłócać pracę mięśnia sercowego przy wyczerpującym treningu. Stymulant ten przyspiesza bowiem tętno w taki sposób, że akcja serca nie zwalnia tak, jak powinna, w momentach mniej intensywnego wysiłku lub odpoczynku.

Gdy po wypiciu kawy lub napoju energetycznego boli cię głowa, czujesz dyskomfort trawienny, masz palpitacje serca lub jesteś roztrzęsiony, zamiast na trening wybierz się na spacer lub jogging, pilnując odpowiedniego tętna. Najlepiej, by nie przekraczało 60 proc. wartości maksymalnej (można ją pobieżnie oszacować, odejmując swój wiek od liczby 220). Bo chociaż kofeina bywa stosowana jako środek poprawiający wydolność, takie połączenie nadmiernie obciąża układ krążenia. Może więc się zdarzyć, że intensywny wysiłek tylko nasili nieprzyjemne objawy i przyczyni się do rozwoju tych poważniejszych.

4/12
Aktywność z pełnym brzuchem? Nie polecamy! Nie tylko zakłóca...
fot. Samantha Gades/Unsplash

Niedawno jadłeś i wciąż masz pełen żołądek

Aktywność z pełnym brzuchem? Nie polecamy! Nie tylko zakłóca to trawienie, ale przyczynia się do powstawania kolek i innych nieprzyjemnych objawów ze strony układu pokarmowego. Może też powodować rozciąganie więzadeł podtrzymujących żołądek, co skutkuje jego opuszczeniem i objawia się w postaci trwale wystającego brzucha. Po jedzeniu odczekaj więc tyle, by móc komfortowo się ruszać, co z kolei pozwoli ci spalić spożyte kalorie.

Jeśli jednak musisz wkrótce rozpocząć trening, a wciąż masz pełen żołądek, zrezygnuj z wysiłku lub idź na spacer. A następnym razem zjedz lżej strawny i mniej kaloryczny posiłek, np. zapewniający 150-300 kcal na 1-2 godziny przed aktywnością. Uwzględnij w nim produkty bogate w węglowodany i białka, najlepiej z niewielkim dodatkiem zdrowego tłuszczu.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Szukanie zajączka i malowanie wielkiego zwierzaka! To już przedświąteczna tradycja

Szukanie zajączka i malowanie wielkiego zwierzaka! To już przedświąteczna tradycja

Zarobki Biało-Czerwonych w Miami Open. Kto liderem na liście płac? GALERIA

Zarobki Biało-Czerwonych w Miami Open. Kto liderem na liście płac? GALERIA

Lubuskie. 20-latka drift skończyła na cmentarzu. Nie zapanowała nad mocą opla

Lubuskie. 20-latka drift skończyła na cmentarzu. Nie zapanowała nad mocą opla

Zobacz również

Gorzów obchodzi Dzień Pioniera. Dziś też do miasta przyjeżdżają mieszkańcy Wągrowca

Gorzów obchodzi Dzień Pioniera. Dziś też do miasta przyjeżdżają mieszkańcy Wągrowca

Te chwasty można jeść! To bomba witaminowa na wiosnę. Zobacz, które zbierać

Te chwasty można jeść! To bomba witaminowa na wiosnę. Zobacz, które zbierać