Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100 tys. nowych miejsc pracy. Powstają lawinowo dzięki inwestorom z zagranicy

Anna Bartosiewicz
Aż 8 na 12 najlepszych miejsc pracy, które zostały wytypowane w badaniu Great Place to Work® w 2018 r., zlokalizowanych jest w Warszawie.
Aż 8 na 12 najlepszych miejsc pracy, które zostały wytypowane w badaniu Great Place to Work® w 2018 r., zlokalizowanych jest w Warszawie. Alyibel/ Pixabay.com
W Polsce powstają na potęgę nowe miejsca pracy. Wszystko za sprawą zagranicznych firm, które przenoszą do naszego kraju swoje oddziały i otwierają kolejne. Pod względem nowo utworzonych miejsc pracy znajdujemy się w czołówce Europy.

Zobacz galerię: Top 12 najlepszych pracodawców

Top 12 najlepszych pracodawców w Polsce [RANKING]

Polska stała się oczkiem w głowie inwestorów, a to przekłada się na nowe miejsca pracy. Jak wynika z raportu „fDi Intelligence: Global greenfield investment trends“, wskutek zagranicznych inwestycji w naszym kraju powstało najwięcej miejsc pracy w Europie. Udało się stworzyć ponad 99 tys. wakatów, podczas kiedy w Wielkiej Brytanii liczba nowych miejsc pracy sięgnęła 80 tys., a w Rosji – 70 tysięcy.

Blisko 18 tys. miejsc pracy, które są zasługą zagranicznych inwestorów, powstało w Warszawie. Pod tym względem stolica Polski zajęła drugie miejsce wśród europejskich miast. Wyprzedził ją tylko Bukareszt z 24 tys. miejsc pracy.

– Atutem Polski i jej motorem napędowym jest przede wszystkim wykwalifikowana kadra. Należy też oczywiście pamiętać o efektywności kosztowej prowadzenia tutaj działalności biznesowej. Organizacje, które decydują się na ulokowanie swojego biznesu w naszym kraju, mogą wnioskować m.in. o zwolnienia z podatku od nieruchomości i CIT oraz dofinansowanie nowo powstających miejsc pracy, granty rządowe czy też dotacje z Unii Europejskiej – mówi Piotr Dziedzic, dyrektor w firmie rekrutacyjnej Michael Page oraz członek zarządu Polskiego Forum HR.

Według fDi Intelligence wydatki na procesy inwestycyjne w Polsce w ciągu roku zwiększyły się niemal dwukrotnie, sięgając 14,8 mld dolarów. Liczba procesów inwestycyjnych, które są w toku, również wzrosła – z 272 do 338.

Sprawdź aktualne oferty pracy

Dane innych instytucji także napawają optymizmem. Jak wskazuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu, pod kątem zagranicznych inwestycji Polska zajęła drugie miejsce w zestawieniu 81 krajów. Udało nam się wyprzedzić takie miasta, jak Berlin (76. miejsce) czy Moskwa (64. miejsce).

Dzięki zagranicznym inwestorom powstają nowe miejsca pracy. Wśród spółek, które wybrały Polskę, nie brakuje tych działających w obszarze SSC (centrów usług wspólnych) i BPO (outsourcingu procesów biznesowych). Jak podaje ABSL, tylko w 2017 r. w stolicy przybyło osiem nowych centrów usług wspólnych. Dzięki tym inwestycjom udało się utworzyć 4 tys. miejsc pracy.

Przykładowe spółki, które posiadają centra usług wspólnych w Warszawie

  • JP Morgan
  • Credit Suisse
  • Goldman Sachs
  • Mahel
  • Guardian

– Na atrakcyjność Polski, a tym samym Warszawy, pod kątem inwestycji zagranicznych wpływa także systematyczny wzrost gospodarczy Polski. Tylko w 2017 roku PKB wzrosło o 4,6 proc., a wg prognoz Banku Światowego w 2018 wzrośnie o 4 proc. Można więc przypuszczać, że w następnych latach w kraju powstaną kolejne inwestycje – uważa Piotr Dziedzic.

Porównaj najlepsze oferty pracy

Za sprawą zagranicznych inwestycji mieszkańcy dużych miast i ich okolic zyskują nowe perspektywy zatrudnienia. Osoby bez znajomości języków obcych mogą znaleźć pracę w logistyce i magazynach. Z kolei pracownicy władający językami obcymi mogą spróbować swoich sił w dużych korporacjach, w międzynarodowym środowisku.

Urlop przepadnie, jeśli nie wykorzystasz go w terminie. Sprawdź, co zrobić, by temu zapobiec, klikając w ten tekst!

– U kandydatów firmy zagraniczne poszukują znajomości języków obcych. Tradycyjnie angielski jest podstawą do komunikowania, niemniej wysoko cenieni są też pracownicy ze znajomością niemieckiego, francuskiego czy też języków skandynawskich i słowiańskich. Widać też duże zapotrzebowanie na takie umiejętności, jak programowanie, a także wiedzę w zakresie księgowości oraz zdolności zarządzania projektami – podsumowuje Piotr Dziedzic.

Dobra koniunktura gospodarcza w Polsce przekłada się na takie wskaźniki, jak bezrobocie czy wynagrodzenia. Zgodnie z danymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w lipcu 2018 r. kolejny miesiąc z rzędu stopa bezrobocia wyniosła 5,9 procent. Z kolei przeciętne wynagrodzenie w II kwartale 2018 r. uplasowało się na poziomie 4521,08 zł – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Nastąpił nieznaczny spadek wobec 4622,84 zł w I kwartale.

Źródło: mat. pras. Michael Page, MRPiPS, GUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 100 tys. nowych miejsc pracy. Powstają lawinowo dzięki inwestorom z zagranicy - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska