Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

100-lecie zaślubin Polski z Bałtykiem. Wyjątkowa moneta kolekcjonerska NBP z bursztynem wchodzi do obiegu

red.
W czwartek, 6 lutego 2020 r., Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 50 zł: 100-lecie zaślubin Polski z Bałtykiem. Niewielki bursztyn osadzony w monecie, sprawia, że jest ona wyjątkowa.

Na awersie przedstawiono odzyskaną część Pomorza, ograniczoną przez terytorium Niemiec oraz rybaka kaszubskiego ze zwojem sieci i z długim wiosłem, charakterystycznym dla regionu i okresu historycznego.

Na rewersie widnieje generał Józef Haller wjeżdżający konno w wody Zatoki Puckiej w symbolicznym akcie zaślubin z morzem. W tle stylizowana manifestacja patriotyczna 10 lutego 1920 roku, z silnym akcentem narodowym – flagami państwowymi. Bursztynowy element podkreśla morski charakter monety.

Srebrna moneta o nominale 50 zł wyemitowana została w nakładzie do 5 tys. sztuk, jej cena wynosi 830 zł brutto. Monetę można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP są sprzedawane w opakowaniu handlowym wraz z certyfikatem.

Zaślubiny z morzem – otwarcie na świat

W folderze emisyjnym dr Jan Tarczyński przypomina historyczną chwilę zaślubin Polski z Bałtykiem:

Rozpad państw zaborczych po I wojnie światowej, działania Polaków na emigracji i walki polskich formacji wojskowych na wszystkich frontach stanowiły podstawę polskiej niepodległości. (...) We wtorek 10 lutego 1920 roku około godziny 10.00 z Gdańska do Pucka wyruszył specjalny polski pociąg. (...) Delegacje przybyły do Pucka z całej Polski. „Masy ludu i wojska” w strugach deszczu „wśród bicia z dział” dotarły na „plac lotniczy”, na którym zaimprowizowano kaplicę. Na maszt wciągnięto polską flagę i odprawiono Mszę Świętą. (...)
Generał Józef Haller konno wjechał do morza. W imieniu Rzeczypospolitej wrzucił do wody platynowy pierścień od polskich gdańszczan i zakończył uroczystość słowami: „Oto dzisiaj dzień czci i chwały. Rozpostarł skrzydła Orzeł Biały, nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim. Naród czuje, że go już nie dusi hydra, która dotychczas okręcała mu szyję i piersi. Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem”. (...) Dzisiaj brzeg Bałtyku w Pucku zdobi pamiątkowy słup z orłem Jagiellonów i napisem „Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z generałem Józefem Hallerem na czele objęło na wieczne posiadanie polskie morze”.

W tym roku ukazała się już moneta okolicznościowa: Skarby Stanisława Augusta – Zygmunt III Waza.

Polecamy także: Polskie banknoty kolekcjonerskie. Czy można na nich zarobić?

Pierwszy polski banknot kolekcjonerski został wyemitowany przez Narodowy Bank Polski w 2006 r.  Do tej pory do rąk kolekcjonerów trafiło 11 banknotów. Ile teraz są warte?Banknoty kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym,  można posługiwać się nimi na takich samych zasadach, jak banknotami obiegowymi. Warto jednak pamiętać, że osiągają one na rynku kolekcjonerskim wartość wyższą od nominału.Najnowszy banknot, o nominale 19 zł,  wszedł do obiegu 2 października. Można go było kupić za 80 zł. Dziś na portalach akcyjnych oferowany jest za cenę ponad trzykrotnie wyższą. Na następnych slajdach  przedstawiamy wszystkie banknoty kolekcjonerskie. Podajemy też ich wartość emisyjną i orientacyjną wartość rynkową.

Polskie banknoty kolekcjonerskie emitowane są od 2006 r. Jak...

Zobacz wideo: Złota moneta w kształcie kuli - 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska