MKTG SR - pasek na kartach artykułów

105. Kresowy Szpital Wojskowy w Żarach. Nowy sprzęt z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafił do szpitala

Aleksandra Łuczyńska
Aleksandra Łuczyńska
Nowy sprzęt trafił do szpitala
Nowy sprzęt trafił do szpitala 105. KSW
Do 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach trafił nowy sprzęt. To dar fundacji WOŚP, która w tym roku zbierała pieniądze na walkę z sepsą. Dzięki aparaturze wykrycie zakażenia będzie szybsze.

Fundacja WOŚP przekazała 105. Kresowemu Szpitalowi Wojskowemu w Żarach nowoczesną aparaturę, która znacznie przyspieszy wykrycie zakażenia sepsą. Hasło "Chcemy wygrać z sepsą" przyświecało tegorocznemu finałowi i kolejnej, wielkiej zbiórce na cele medyczne, organizowanej przez WOŚP. Innowacyjne urządzenia do szybkiej diagnostyki mikrobiologicznej sepsy jest już z żarskiej lecznicy.

To aparat wykorzystujący technologię spektrometrii masowej MALDI TOF Sirius do szybkiej identyfikacji bakterii chorobotwórczych z dodatnich hodowli krwi oraz innych posiewów na podłożach stałych. Wyniki oznaczeń na tym aparacie uzyskuje się maksymalnie w ciągu 30 minut. Drugie z urządzeń to aparat D-RAST direct AST System do szybkiego oznaczania lekowrażliwości bakterii bezpośrednio z dodatnich hodowli krwi. Użycie tego aparatu pozwala na uzyskanie antybiogramów z określeniem MIC w ciągu 5-7 godzin.

Wyniki dużo szybciej

Klasyczne metody identyfikacji i wykonania lekowrażliwości bakterii stosowane rutynowo w pracowniach mikrobiologicznych trwają 24-48 godzin. Użycie nowych aparatów umożliwia znaczne skrócenie czasu oczekiwania na wynik, co realnie przekłada się na pomoc chorym, czyli ustalenie właściwej, celowanej terapii dla pacjentów z sepsą, którzy trafiają do naszego szpitala - podkreśla Dorota Palczewska, kierownik Pracowni Diagnostyki Mikrobiologicznej

Potrzebny pacjentom

Sepsa to zespół objawów wywołanych przez gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci.
- Bardzo dziękujemy nie tylko w imieniu naszego zespołu mikrobiologii, ale przede wszystkim w imieniu pacjentów, którym ten sprzęt pomoże uratować zdrowie i życie - mówi Justyna Wróbel - Gądek, rzeczniczka szpitala.
Podczas tegorocznego finału WOŚP zebrano łącznie 281 mln 879 tys. 118,07 złotych

Czytaj też:

Zobacz też: Jak wyglądają posiłki w szpitalu w Żarach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska