Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

107 mln euro dla Gorzowa i Zielonej Góry. Na co zostaną wydane?

(kali)
Jacek Wójcicki - prezydent Gorzowa, Elżbieta Polak - marszałek województwa i Janusz Kubicki - prezydent Zielonej Góry.
Jacek Wójcicki - prezydent Gorzowa, Elżbieta Polak - marszałek województwa i Janusz Kubicki - prezydent Zielonej Góry. lubuskie.pl
Aż 107 mln euro ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych trafi do lubuskich stolic. W poniedziałek prezydenci podpisali umowę z marszałkiem.

Obie stolice i gminy wokół nich zyskają wiele dzięki funduszom ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W poniedziałek prezydenci Gorzowa i Zielonej Góry podpisali z marszałek województwa porozumienie, na  mocy którego plany stają się rzeczywistością. Pieniądze podzielono na dwie aglomeracje w zależności od liczby mieszkańców. Do Gorzowa trafi 49 mln euro, do Zielonej Góry - 58 mln euro.

- Dzięki tym pieniądzom zyskają całe obszary funkcjonalne, czyli także gminy wokół stolic. Takie partnerstwa zostały już podpisane zarówno na północy jak i na południu – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Dodaje, że wierzy, iż fundusze te zostaną pomnożone...

Wiceminister Waldemar Sługocki zauważył, że obie lubuskie stolice mają szansę sięgnąć po dodatkowe kwoty w  ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Oba miasta otrzymają po blisko 50 mln euro. W ramach POIiŚ wspierane będą inwestycje w trzech obszarach:

  • niskoemisyjny transport miejski (Zielona Góra – zakup autobusów elektrycznych, Gorzów Wlkp. – modernizacja taboru kolejowego)
  • modernizacja sieci ciepłowniczych
  • termomodernizacja  budynków

- Mam nadzieję, że to nie jedyna aktywność. Wiem, że obie stolice ubiegać się będą jeszcze o środki centralne ramach konkursów – mówił Sługocki.

Żeby ZIT-y mogły ruszyć, potrzebne są strategie. Zielona Góra złożyła taką w poniedziałek, Gorzów kończy prace.

- Pieniądze wykorzystamy m.in. na modernizację i rozbudowę komunikacji tramwajowej, rewitalizację - mówił prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. Gospodarz Zielonej Góry Janusz Kubicki wyjaśniał, że ZiT to elektryczne autobusy, rozbudowa hospicjum, budowa hostelu, ścieżek rowerowych, przebudowa zaplecza teatru, filharmonii.

Co to są ZIT-y

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to nowy, dotychczas nie stosowany sposób współpracy samorządów, w którym miasta wojewódzkie i otaczające je gminy (wchodzące w skład ich obszarów funkcjonalnych) oraz władze województwa wspólnie ustalają cele do osiągnięcia i wskazują wspólne przedsięwzięcia. Fundusze na wdrażanie projektów w ramach formuły ZIT pochodzić będą z tzw. rezerwy programowej oraz z podstawowej alokacji Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020.

Miejski Obszar Funkcjonalny Gorzowa Wlkp. tworzą:

  • miasto Gorzów Wielkopolski - rdzeń obszaru funkcjonalnego,
  • gmina Kłodawa,
  • gmina Santok,
  • gmina Deszczno,
  • gmina Bogdaniec.

Miejski Obszar Funkcjonalny Zielonej Góry tworzą:

  • miasto Zielona Góra - rdzeń obszaru funkcjonalnego,
  • gmina Czerwieńsk,
  • gmina Świdnica,
  • gmina Sulechów,
  • gmina Zabór.

Wśród głównych kierunków działań służących zwiększaniu konkurencyjności obszarów funkcjonalnych miast wojewódzkich, atrakcyjności ich rynków pracy, czy inwestycyjnej znajduje się rozwój zrównoważonego, sprawnego transportu łączącego miasto i jego obszar funkcjonalny oraz poprawa dostępności transportowej do głównych ośrodków miejskich w kraju, realizacja planów gospodarki niskoemisyjnej, rewitalizacja zdegradowanych dzielnic, poprawa stanu środowiska przyrodniczego, ale także wzmacnianie badań, rozwoju technologicznego, innowacji oraz sieciowania miast w zakresie rozwoju społeczno - gospodarczego.

 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska