Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

11 kilometrów ścieżki rowerowej połączy powiaty nowosolski i zielonogórski? Jest coraz więcej dokumentów, które potwierdzają inwestycję

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Najpierw w powiecie nowosolskim zrealizowany został projekt "Kolej na rower". Na dawnej linii kolejowej powstało niemal 50 kilometrów ścieżki. Teraz w planie jest kontynuacja inwestycji, ale w stronę Zielonej Góry
Najpierw w powiecie nowosolskim zrealizowany został projekt "Kolej na rower". Na dawnej linii kolejowej powstało niemal 50 kilometrów ścieżki. Teraz w planie jest kontynuacja inwestycji, ale w stronę Zielonej Góry Urząd Miejski w Nowej Soli
11 kilometrów ścieżki rowerowej połączy powiaty nowosolski z zielonogórskim? Z Otynia przez Niedoradz można by pojechać do Zielonej Góry Zatonia, a stamtąd dalej do Zielonej Góry.

Kiedy pod koniec 2019 r. w powiecie nowosolskim powstała ścieżka rowerowa o długości niemal 50 kilometrów na dawnej linii kolejowej, mogło się wydawać, że na takiej inwestycji skończy się na długo. Tymczasem powstały plany budowy kolejnej ścieżki. I jest coraz bliżej jej realizacji. Będzie liczyła ok. 11,50 kilometra.

Ścieżka rowerowa połączy powiaty nowosolski i zielonogórski

Na ostatniej sesji rady powiatu nowosolskiego, która odbyła się (9 kwietnia 2020 r.) pierwszy raz na hali sportowej, gdzie zwykle, jeśli nie mecze to odbywały się duże koncerty, zasiedli w dużej odległości od siebie, ze względu na epidemię koronawirusa, przedstawiciele mieszkańców gmin powiatu. Radni przyjęli uchwałę "o wzajemnej współpracy i współdziałaniu w zakresie rozwoju sieci ścieżek rowerowych na terenie powiatu nowosolskiego oraz miasta Zielonej Góry". W uchwale podkreślono, że "nowa inwestycja infrastrukturalna będzie zmierzała do ograniczenia niskiej emisji zanieczyszczeń z sektora transportu".
Nowa ścieżka będzie kontynuacją ścieżki, która powstała w ramach projektu „Kolej na rower".

Nowa inwestycja infrastrukturalna będzie zmierzała do ograniczenia niskiej emisji zanieczyszczeń z sektora transportu.

Inwestycje w Nowej Soli. Współpraca dwóch miast i gminy

Trasa nowej ścieżki będzie przebiegać z Otynia przez Niedoradz do Zielonej Góry Zatonia. Przy jej budowie będą współpracowały ze sobą miasta Nowa Sól i Zielona Góra oraz gmina Otyń. Zostanie zawarte porozumienie, które ureguluje wzajemne rozliczenia finansowe.

W zasadzie jesteśmy w przededniu podpisania czterostronnego porozumienia partnerskiego w tej sprawie.

- Pracujemy nad przygotowaniem wniosku o dofinansowanie budowy ścieżki rowerowej wzdłuż dróg powiatowych z Otynia przez Niedoradz do Zatonia. W zasadzie jesteśmy w przededniu podpisania czterostronnego porozumienia partnerskiego w tej sprawie - poinformował prezydent Jacek Milewski.

Zanim decyzję podjęli w tym temacie radni powiatu, w starostwie odbyło się spotkanie przedstawicieli władz Nowej Soli, Otynia i powiatu. - Wstępnie zostały oszacowane podstawowe parametry ścieżki: długość 11,44 kilometra, szerokość 2,5 metra, koszt wraz z wykupami gruntów 11,46 miliona złotych - przedstawił prezydent Milewski. - Zaakceptowaliśmy przebieg wzdłuż dróg powiatowych oraz lokalizacje Miejsc Obsługi Rowerzystów (MOR).

Pierwsze pieniądze na ścieżkę wydał Otyń

Pierwszy krok zrobili radni Otynia, głosując za przekazaniem powiatowi nowosolskiemu 60 tys. zł dotacji celowej na opracowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego ścieżki rowerowej. – Przed końcem kwietnia partnerzy skierują pismo do Marszałek Województwa Elżbiety Anny Polak, a w maju będą gotowi do złożenia wniosku do Zarządu Województwa o rozszerzenie projektu „Kolej na rower”. Poza sfinansowaniem PFU gmina Otyń na dziś pokrywa też koszty studium wykonalności – czytamy w komunikacie prasowy urzędu miejskiego w Otyniu.

pomoc w Nowej Soli

ZOBACZ TEŻ WIDEO: W Nowej Soli powstał plac plenerowy z prawdziwego zdarzenia

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste:

  • Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz "Nowa Sól"

[promo] 2959;1[/promo]

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska