Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

11 miejsc w górach z niesamowitymi widokami. Gdzie się wybrać, by zobaczyć najpiękniejsze krajobrazy Polski?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Wideo
od 16 lat
Polskie góry od zawsze były pełne piękna i tajemnic - to niezwykłe połączenie przyciąga na krajowe szlaki miliony turystów, którzy chcą poznać najpiękniejsze zakamarki naszego kraju. Trudno im się dziwić - praktycznie z każdego miejsca na południu Polski można podziwiać zapierające dech w piersiach scenerie. Przygotowaliśmy dla was listę 11 miejsc w górach z niesamowitymi widokami. Gdzie się wybrać, by zobaczyć najpiękniejsze krajobrazy Polski? Niektóre z nich mogą zaskakiwać.

Spis treści

11 miejsc w górach z niesamowitymi widokami. Gdzie się wybrać, by zobaczyć najpiękniejsze krajobrazy Polski?

Tatry podziwiane z pokładu helikoptera
Tak prezentują się Tatry z lotu ptaka. Lukasz Bobek / Polska Press / Archiwum

Mimo dużej różnorodności, wszystkie polskie góry hipnotyzują niepowtarzalnym pięknem. Ci, którzy planują podróż na południe Polski na pewno szukają miejsc, które pięknym widokiem zrekompensują trud włożony w wejście na sam szczyt. Na naszej liście znajdziecie lokalizacje (nie tylko te trudno dostępne), które są w stanie oczarować niejednego przeciwnika górskich spacerów.

Jezioro Solińskie (Bieszczady)

Jezioro Solińskie jest największym sztucznym jeziorem w Polsce - jego powierzchnia to 22 kilometry kwadratowe. Akwen, nazywany przez niektórych „bieszczadzkim morzem" przyciąga turystów z całej Polski. Organizowane są tam także rejsy statkami, podczas których goście mogą podziwiać piękno akwenu np. z tarasów widokowych.

Łysa Góra (Góry Świętokrzyskie)

Łysa Góra, choć niewysoka (jej wysokości to 594 m n.p.m.), jest idealnym miejscem na podziwianie Gór Świętokrzyskich. Szczyt znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego - obszary te objęte są ochroną, dzięki czemu możecie być pewni, że ujrzycie tereny nienaznaczone działalnością człowieka.

Czarna Góra (Masyw Śnieżnika)

Czarna Góra zlokalizowana malowniczym masywie Śnieżnika to miejsce, z którego rozciągają się nieziemskie widoki na ziemię kłodzką. Na szczyt doprowadzi was jeden z pieszych szlaków: zielony (prowadzący z Międzygórza do Stronia Śląskiego) lub czerwony, czyli Główny Szlak Sudecki. Na stokach znajduje się także popularny ośrodek narciarski z kolejką grawitacyjną.

Gubałówka (Tatry)

Gubałówka to punkt obowiązkowy na liście turystów. Na wzgórzu znajdziecie wiele barów i restauracji, straganów, kolejkę grawitacyjną czy kaplicę pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Na Gubałówkę można dostać się piechotą lub kolejką PKL. Warto wybrać się tam, by podziwiać przepiękną panoramę Tatr.

Giewont (Tatry)

Położony w Tatrach Zachodnich masyw górski określa się mianem „śpiącego rycerza” - wszystko przez jego oryginalny kształt przypominający profil człowieka pogrążonego we śnie. Legenda głosi, że rycerz ten ma bronić Zakopanego (a nawet całego kraju), a gdy państwo znajdzie się w niebezpieczeństwie, waleczny wojownik powstanie. Najwyższy szczyt masywu - Wielki Giewont, wznosi się na wysokość 1894 m n.p.m.

Kluszkowce (gmina Czorsztyn)

Malowniczo położona wieś Kluszkowce w woj. małopolskim to miejsce, w którym będziecie mieli okazję obejrzeć prawdopodobnie najpiękniejszą panoramę gór w kraju. Miejscowość znajduje się w sąsiedztwie Jeziora Czorsztyńskiego i południowych stoków Pasma Lubania w Gorcach.

Owiesno (gmina Dzierżoniów)

Owiesno to wieś położona na Dolnym Śląsku, która oprócz zapierających dech w piersiach widoków, ma do zaoferowania turystom zamek rycerski rodu Pogorzelów. Wzniesiona na początku XIV wieku budowla piękne komponuje się z górskimi widokami i sprawia, że klimat Owiesna jest naprawdę wyjątkowy.

Droga Pienińska (Pieniny)

Drogą Pienińska to trakt prowadzący przez przełom Dunajca, zlokalizowany między słowacką miejscowością Czerwony Klasztor (gdzie znajduje się słynny zabytek sakralny o tej samej nazwie) a Szczawnicą w woj. małopolskim. Pierwszy odcinek trasy powstał już w latach 1870-1875. Ścieżka prowadzi na początku przy odnogach Dunajca, zapewniając spacerowiczom nieziemskie widoki - po drodze można zobaczyć m.in. wyspę Cypel, Białą Skałę, Grotę Zyblikiewicza czy Hukową Skałę. Trasę można pokonać pieszo, rowerem lub drogą wodną (kajakiem lub tratwami).

Morskie Oko (Tatry)

Morskie Oko jest największym jeziorem w Tatrach. Zlokalizowane jest u stóp trzech Mięguszowieckich Szczytów: Mięguszowieckiego Szczytu, Mięguszowieckiego Szczytu Pośredniego i Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego. Co ciekawe, ten piękny polodowcowy akwen przez górali nazywany był Białym Stawem. Morskie Oko jest jedną z największych atrakcji Tatrzańskiego Parku Narodowego, przy której fotografują się turyści. Ma to związek z malowniczymi krajobrazami, które mogą wydawać się wręcz nierealne - w tafli wody można dostrzec odbicie majestatycznych gór.

Dolina Pięciu Stawów (Tatry)

Jedną z najchętniej odwiedzanych i fotografowanych dolin w Tatrach jest z pewnością Dolina Pięciu Stawów, zlokalizowana pomiędzy Kozim Wierchem a Morskim Okiem. Wielu z was zdziwi pewnie fakt, że w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (taka sama dolina mieści się po stronie słowackiej) stawów jest tak naprawdę sześć. Najmniejszym z nich jest Wole Oko, które mimo niewielkich rozmiarów, jest niezwykle urokliwe.

Połonina Caryńska (Bieszczady)

Z bieszczadzkiej Połoniny Caryńskiej rozciąga się cudowny widok na Wielką Rawkę, Tarnicę i Halicz. Co ciekawe, to także punkt, z którego (przy odpowiedniej przejrzystości powietrza) widać nawet oddalone o ok. 180 kilometrów Tatry czy ukraińskie Gorgany.

Dodaj firmę
Logo firmy Tatrzański Park Narodowy
Zakopane, Kuźnice 1
Reklama

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 11 miejsc w górach z niesamowitymi widokami. Gdzie się wybrać, by zobaczyć najpiękniejsze krajobrazy Polski? - Strona Podróży

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska