Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

11.00 - 17.00 - Galeria Mariana Kruczka

Redakcja
Zielonogórskie muzeum posiada najbogatszą kolekcję dzieł Mariana Kruczka, jednego z najciekawszych przedstawicieli krakowskiego środowiska plastycznego.

Autor urodził się w 1927 roku, w Płowcach na Rzeszowszczyźnie, zmarł w 1983 roku w Krakowie. Studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i jej wierny pozostał do końca - do grudnia 1983 roku prowadził Pracownię Rysunku na Wydziale Grafiki.

Kontakt z artystą Muzeum nawiązało w 1976 roku; pierwszym zakupem do zielonogórskiej galerii był relief "Zaklęcie siwak". Większość rzeźb i reliefów wykonana została na specjalne zamówienie Działu Galerii Autorskich w latach 1977-1980. Artysta tworzy prace, które zaskakują bogactwem skojarzeń i różnorodnością formy. Wykorzystując naturalne cechy znalezionych przedmiotów wprowadza je w nowe sytuacje, podnosi do rangi sztuki. Poprzez artystyczną reinkarnację rehabilituje rupiecie, złom, odpady, nadaje im nowe życie. Z wielkim artystycznym skutkiem zatrzymuje najtragiczniejszy z procesów, jakim jest przejście każdej materii w stan nieużyteczności.

W większości jego rzeźb i reliefów wyraźnie można rozpoznać jakie przedmioty wchodzą w skład całości dzieła. Jednakże te elementy składowe zatracają swoje znaczenie, wcielają się w nową całość. Nic już nie pozostaje z ich starych funkcji, ani świadomego ich rozpoznania. Bezużyteczne, zniszczone resztki metalu, kamienia, szkła, ceramiki poprzez artystyczne przetworzenie zaczynają "żyć po raz drugi" w dziełach artysty.

Ważną rolę w sztuce Mariana Kruczka odgrywa wierność rodowodowi, nawiązanie do sztuki ludowej. Prezentowane drobne formy rzeźbiarskie to postacie ze świata magii, czarów i baśni, to dziwne zwierzaki z baśniowego świata dzieciństwa, z sennych marzeń, z mitologii wiejskiego życia.

Istotną cechą sztuki Mariana Kruczka jest symetria. W większości jego reliefów i rzeźb wyraźnie można dostrzec, jak ich autor rygorystycznie wprowadził ład, którym rządzi bardzo klarowna zasada symetrii.

Dzieła artysty znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w Polsce, Szwecji, Niemczech, USA, Francji, Anglii, Chinach, Kanadzie, Danii, Norwegii, Izraelu, Szwajcarii i na Węgrzech. Zielonogórskie Muzeum posiada ponad 100 prac Mariana Kruczka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska