Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

11-metrowa „Wieża asymetryczna” Kajetana Sosnowskiego „ukryta” jest w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Zobacz też inne dzieła artysty

Redakcja
Wystawa „Kajetan Sosnowski (1913-1987)” to kolejna ekspozycja w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze z cyklu „W kręgu twórców Złotego Grona”. Tym razem realizowana jest przy współudziale Galerii Beta16 w Warszawie.
Wystawa „Kajetan Sosnowski (1913-1987)” to kolejna ekspozycja w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze z cyklu „W kręgu twórców Złotego Grona”. Tym razem realizowana jest przy współudziale Galerii Beta16 w Warszawie. Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
W piątek, 22 lutego 2019 r. w zielonogórskim muzeum zostanie otwarta wystawa „Kajetan Sosnowski (1913 – 1987)”.

Wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej – dokładniej w Galerii Nowy Wiek – ma przypomnieć dorobek niekwestionowanego klasyka nowoczesności, uczestnika słynnych zielonogórskich Wystaw i Sympozjów Złotego Grona, którego 15 dzieł znajduje się w kolekcji MZL.
A wśród nich jest to monumentalne – 11-metrowa „Wieża asymetryczna”.

Z noty MZL o artyście:
Kajetan Sosnowski (ur. 1913 Wilno – zm. 1987 Warszawa). W latach 1934-1939 studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych u Tadeusza Pruszkowskiego i Wojciecha Jastrzębowskiego, zarobkując równocześnie na życie jako nauczyciel i ilustrator książkowy. Po II wojnie światowej włączył się aktywnie w organizację polskiego życia artystycznego, m.in. w 1945 roku współtworzył łódzki oddział ZPAP, był kierownikiem artystycznym "Kuźnicy" (1947-1949), a także należał do założycieli warszawskiej Grupy 55 i Galerii Krzywe Koło (1955). Aktywnie uczestniczył w laboratoryjnych imprezach lat 60. i 70. XX wieku, m.in. I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu (1965) oraz Spotkaniach Artystów, Naukowców i Teoretyków Sztuki w Osiekach i Darłówku; w roku 1972 zainicjował powstanie Galerii 72 w Chełmie Lubelskim. Brał udział w II, IV, V i VII edycji Wystaw i Sympozjów Złotego Grona w latach 1965, 1969, 1971 i 1975. Uprawiał malarstwo, rysunek, rzeźbę oraz instalację artystyczną.

W roku 1976 został zaproszony przez dr. Jana Muszyńskiego (1932-2017), ówczesnego dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej, do stworzenia stałej Galerii Autorskiej. Jego Wieża asymetryczna została zainstalowana w bocznej klatce schodowej budynku muzealnego. To jedna z nielicznych zachowanych „struktur asymetrycznych” artysty. Tworzy ją układ 15 brył geometrycznych ustawionych względem siebie z matematyczną precyzją, osiągający wysokość trzech pięter budynku – od parteru po dach. Każdy z nadbudowanych kolejno elementów, osadzonych na wspólnej osi, został nieco przesunięty w stosunku do poprzedniego. W efekcie daje to wrażenie płynnego ruchu i optycznej harmonii.

Aktualnie w zbiorach muzeum znajduje się 15 prac Kajetana Sosnowskiego, począwszy od wczesnych prac z cykli Pamiętnik liryczny i Erotyki , poprzez późniejsze ascetyczne „obrazy puste”, po dzieła inspirowane naukami ścisłymi, studiami nad zjawiskami barwnymi i świetlnymi. Istotną część kolekcji stanowią późniejsze „obrazy szyte”, wynikające z intelektualnych rozważań i matematycznych podziałów. Wśród nich kompozycje z cyklów: Katalipomena, Układy równowartościowe, Interwencje oraz Obrazy czarne z lat 80. poświęcone istotnym wydarzeniom społeczno-politycznym tego czasu.

„Wieżę asymetryczną” Kajetana Sosnowskiego znajdziemy w bocznej klatce schodowej MZL, obok windy. Na ścianach zobaczymy fotoreportaż Czesława Łuniewicza dokumentujący budowę rzeźby pod okiem artysty w latach 70. XX w.

Wystawa „Kajetan Sosnowski (1913-1987)” to kolejna ekspozycja z cyklu „W kręgu twórców Złotego Grona”. Tym razem realizowana jest przy współudziale Galerii Beta16 w Warszawie. Wystawie towarzyszy katalog.

Dyrektor MZL Leszek Kania zaprasza na wernisaż w piątek, 22 lutego 2019 r. o godz. 17.00. Wstęp wolny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska