MKTG SR - pasek na kartach artykułów

120 tys. zł straciły dwie Lubuszanki. Mieszkanki powiatu żarskiego padły ofiarami internetowych oszustów

(b)
Wideo
od 16 lat
Internetowe oferta zainwestowania pieniędzy wyglądała obiecująco. Skusiły się na nią dwie mieszkanki powiatu żarskiego. Przestępcy bez skrupułów wykorzystali ich łatwowierność i brak podstawowej wiedzy o tym, jak chronić swoje oszczędności.

Słuchały instrukcji

W ostatnich dniach żarska policja otrzymała od dwóch mieszkanek powiatu żarskiego zawiadomienia o oszustwach.

- W pierwszym przypadku kobieta znalazła reklamę w internecie i wypełniła formularz zgłoszeniowy, podając swoje dane i numer telefonu. Oddzwonił mężczyzna, który instruował ją co musi zrobić, aby zainwestować pieniądze – informuje nadkomisarz Aneta Berestecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Żarach. - Pokrzywdzona zainstalowała aplikację, dzięki której oszust mógł śledzić jej ruchy na telefonie. Wykonała przelewy na ponad 60 tys. zł.

Podobną kwotę straciła druga mieszkanka powiatu. Tym razem mechanizm oszustwa był inny. Kobieta miała lajkować przesyłane linki, a następnie dokonywać przelewów.

Jak nie dać się oszukać?

Policja przypomina, że osoby próbujące wyłudzić pieniądze często sprawiają wrażenie profesjonalistów. Reklamy inwestycyjne pojawiające się w sieci zazwyczaj mają sporo pozytywnych komentarzy. Dlatego

  • nigdy nikomu nie podawaj danych logowania do swojego konta internetowego
  • bądź ostrożny podając w internecie numer swojej karty kredytowej
  • nie klikaj żadnych odsyłaczy (linków) w wiadomości przesłanej sms-em, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila. Odsyłacze często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami
  • zainstaluj dodatkowe blokady konta i kart płatniczych, jakie zalecają pracownicy banku
  • kiedy kupujący lub sprzedający lub ktokolwiek inny prosi cię o zainstalowanie nieznanego oprogramowania na telefon lub komputer, zastanów się – to może być program do szpiegowania twoich ruchów na klawiaturze, w ten sposób oszust widzi pulpit twojego laptopa i tak zdobywa twoje hasła do logowania.
  • stosuj dwuskładniowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto – zalogowanie się wymaga potwierdzenia)
  • zawsze sprawdzaj dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie),
  • nie otwieraj załączników do wiadomości, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące nadawcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska