Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

14. emerytura - ile wyniesie w 2023 roku i kiedy zostaną wypłacone czternastki? Wyjaśnia minister rodziny i polityki społecznej

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Świadczenie będzie przysługiwać raz w roku w wysokości kwoty najniższej emerytury.
Świadczenie będzie przysługiwać raz w roku w wysokości kwoty najniższej emerytury. unsplash
– Projekt ustawy o corocznej 14. emeryturze jest elastyczny co do jej wysokości – to minimalna emerytura rokrocznie waloryzowana, ale może być wyższa. Będzie o tym decydowała Rada Ministrów – powiedziała Marlena Maląg, szefowa Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w Programie I Polskiego. Elastyczna będzie nie tylko wysokość emerytury, ale także data wypłaty świadczenia. Ile wyniesie i kiedy będzie wypłacona 14. emerytura?

Spis treści

14. emerytura – dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Kto je otrzyma?

Świadczenie będzie przysługiwać raz w roku w wysokości kwoty najniższej emerytury. Kwota, którą bierze się pod uwagę, jest emeryturą waloryzowaną corocznie 1 marca każdego roku.

Wysokość naszego świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń nie może przekraczać 2900 zł brutto kwoty najniższej emerytury, obowiązującej od dnia 1 marca danego roku.

Najpierw należy jednak pomniejszyć to o kwotę różnicy pomiędzy kwotą wysokości świadczenia podstawowego przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, a kwotą 2900 zł dla osób, których wysokość świadczenia podstawowego, przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, przekracza kwotę 2900 zł.

W projekcie ustawy znajduje się zapis, że kwota kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego będzie wynosić co najmniej 50 zł.

14. emerytura będzie elastyczna – chodzi o wysokość świadczenia i terminów wypłat

– Ten projekt jest elastyczny. Zakładamy elastyczność co do wysokości 14. emerytury. A więc skoro to jest ustawa i świadczenie już na stałe wypłacane seniorom, to zakładamy, że 14. emerytura to będzie minimum, minimalna emerytura – czyli rokrocznie waloryzowana, ale może być wyższa i będzie o tym decydowała Rada Ministrów swoim rozporządzeniem. Co do wypłaty też zakładamy taką elastyczność – będzie to druga połowa roku, a Rada Ministrów swoim rozporządzeniem podejmie konkretną datę – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Podkreśliła, że taka elastyczność ma swoje zalety.

– Przypomnę, że 14. emerytura w ubiegłym roku była wypłacana z końcem sierpnia – wtedy wzrastał poziom inflacji, chcieliśmy pomóc Polakom. Pomagamy cały czas Polakom i chcemy dać sobie możliwość, by ta wypłata była celowana w moment, kiedy najbardziej potrzebna jest seniorom – uzasadniła Marlena Maląg.

Projekt ustawy o 14. emeryturze już na stronach Rządowego Centrum Legislacji

Szefowa MRiPS Marlena Maląg wskazała we wtorek w Programie I Polskiego radia, że projekt ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli o wprowadzeniu corocznej wypłaty 14. emerytury jest już zamieszczony w Rządowym Centrum Legislacji.

Projekt ustawy przewiduje możliwość określenia wyższej kwoty 14-stej emerytury. Rząd ma w każdym roku na to czas do 31 października, by określić to w rozporządzeniu.

Każdemu uprawnionemu przysługiwać będzie jedno dodatkowe, roczne świadczenie pieniężne. Jedna 14. emerytura przysługiwać będzie również do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba. Świadczenie to będzie podlegać proporcjonalnemu podziałowi na osoby uprawnione do renty rodzinnej.

Kwota 14. emerytury nie będzie miała wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie (np. ulgę rehabilitacyjną). Z kwoty 14. emerytury nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 14. emerytura - ile wyniesie w 2023 roku i kiedy zostaną wypłacone czternastki? Wyjaśnia minister rodziny i polityki społecznej - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska