Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

14 marca przypada Dzień Liczby Pi. Co jest w niej wyjątkowego? To jedna z najbardziej inspirujących liczb! Świętują uczelnie w całej Polsce

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Liczba Pi to więcej niż matematyczna wartość. To inspiracja dla twórców. Co warto wiedzieć o Pi?
Liczba Pi to więcej niż matematyczna wartość. To inspiracja dla twórców. Co warto wiedzieć o Pi? Red. Polska Press
Do czego służy liczba Pi? Ile wynosi i na czym polega jej wyjątkowość? 14 marca obchodzony jest Dzień Liczby Pi, a uczelnie i centra nauki w całej Polsce organizują wykłady, pokazy i konkursy z tej okazji. Święto jednej z najbardziej inspirujących liczb jest obchodzone od ponad 30 lat. W tym czasie mamy szansę lepiej zrozumieć jej fenomen. Poznaj najważniejsze informacje o liczbie Pi.

Spis treści

Światowy Dzień Liczby Pi. Dlaczego wypada 14 marca?

Datę 14 marca wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi przybliżoną wartość liczby Pi. Po raz pierwszy dzień liczby Pi obchodzono w 1988 r. w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco. Obecnie w obchody włączają się miłośnicy matematyki z różnych zakątków świata.

Czym jest liczba Pi?

Liczbę Pi można zdefiniować jako stosunek długości obwodu koła do jego średnicy. Albo też jako pole koła o promieniu 1. Jej rozwinięcie dziesiętne nigdy nie będzie miało końca.

3,14159265358979323846264338327950288419716939937510582097494459230781640628620899862803482534211706 to dopiero początek! Choćbyśmy wyliczali kolejne cyfry po przecinku przez całe życie, nie dotrzemy do ostatniej cyfry tej stałej. Rozmyślania nad liczbą Pi dają więc przedsmak tego, czym może być w matematyce nieskończoność.

Liczba Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. A to znaczy, że nie da się jej przedstawić jako wyniku dzielenia dwóch liczb całkowitych. Innymi z takich niewymiernych sław są np. złota liczba (fi), liczba e (podstawa algorytmu naturalnego) czy pierwiastek z dwóch.

Rekordzistą Europy w recytowaniu z pamięci 22 514 cyfr liczby Pi jest ponadprzeciętnie uzdolniony arytmetycznie i językowo Brytyjczyk, prozaik i eseista Daniel Tammet, u którego zdiagnozowano zespół Aspergera. Bezbłędne podanie wszystkich cyfr zajęło mu 5 godzin i 9 minut.

Dziś znanych jest więcej niż kilkanaście bilionów (a więc milionów milionów) pierwszych miejsc po przecinku liczby Pi. Na szczęście w obliczeniach pomagają dziś matematykom komputery. Dawniej jednak obliczenia wykonywano ręcznie. Jednym ze sławniejszych miłośników liczby Pi był matematyk Ludolph van Ceulen, który żył na przełomie XVI i XVII w.

Na obliczaniu kolejnych miejsc po przecinku spędził on całe życie, a wynik jego pracy – pierwsze 35 cyfr rozwinięcia liczby Pi - umieszczono na jego nagrobku. Na pamiątkę fascynacji matematyka liczbę Pi nazywa się czasem ludolfiną.

Liczba, która jest inspiracją dla twórców

Liczba Pi upamiętniona była w poematach, piosenkach, książkach i w filmie. O liczbie pisała Wisława Szymborska. Na całym świecie powstają tzw. pi-ematy. To wiersze, w których liczba liter w kolejnych wyrazach odpowiada kolejnym cyfrom liczby Pi po przecinku.

Wydarzenia w Polsce z okazji Dnia Liczby Pi

Dzień Liczby Pi przypada 14 marca, a tym samym podczas Światowego Tygodnia Mózgu. W tych dniach na uczelniach w Polsce można wziąć udział w wykładach i warsztatach. Wiele z nich dotyczy liczby Pi. Warto sprawdzić w lokalnych centrach nauki, Państwowych Akademiach Nauk Stosowanych i szkołach, jakie wydarzenia odbywają z tej okazji.

Oto oferta wybranych uczelni w Polsce:

  • UW: Koło Pasjonatów Matematyki we współpracy z Radą Samorządu Studentów Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na cykl krótkich wykładów,
  • Politechnika Krakowska: Rada Samorządu Studenckiego Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej obok wykładów popularnonaukowych zaplanowała recytację rozwinięcia liczby Pi oraz tradycyjny poczęstunek - Apple Pi(e),
  • Politechnika Białostocka: wykłady, warsztaty, turniej wiedzy i piknik są w programie Dnia Liczby Pi na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej,
  • Uniwersytet Śląski: święto Liczby Pi organizuje również Wydział Nauki Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego. W budynkach Wydziału, usytuowanych w Katowicach, Chorzowie i Sosnowcu, odbędą się wykłady, warsztaty, pokazy (z matematyki, chemii, fizyki, informatyki, inżynierii biomedycznej, inżynierii materiałowej) i konkursy,
  • Politechnika Rzeszowska: Wydział Matematyki i Fizyki Stosowanej Politechniki Rzeszowskiej proponuje tego dnia wykłady, pokazy i spotkania ze studentami, przeznaczone dla uczniów i nauczycieli szkół średnich,
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie: Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki zaprasza młodzież na wykłady popularyzujące matematykę, konkursy zadaniowe oraz warsztaty z matematyki, robotyki i informatyki.

Wśród organizatorów wydarzeń z okazji święta są również m.in. Centrum Nauki Keplera - Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze, Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi czy Fundacja Na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury w Rybniku. Święto matematyki organizują również szkoły.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 14 marca przypada Dzień Liczby Pi. Co jest w niej wyjątkowego? To jedna z najbardziej inspirujących liczb! Świętują uczelnie w całej Polsce - Strefa Edukacji

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska