144 miliony złotych. Tyle kosztuje wielka inwestycja w Nowej Soli i Otyniu. To będzie wzmocnienie ochrony 43 tysięcy mieszkańców

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak

Wideo

- Wzdłuż Odry i Czarnej Strugi powstają umocnienia, które od 2023 roku będą dodatkowo wzmacniały ochronę ponad 43 tysięcy mieszkańców i lokalnej infrastruktury, zabezpieczając przed falą wezbraniową na obszarze 22 kilometrów kwadratowych - informuje spółka Wody Polskie.

Inwestycje w Nowej Soli. Budowa wałów przeciwpowodziowych

To największa inwestycja w mieście i okolicy. - Wzdłuż Odry i Czarnej Strugi powstają umocnienia, które od 2023 roku będą dodatkowo wzmacniały ochronę ponad 43 tysięcy mieszkańców i lokalnej infrastruktury, zabezpieczając przed falą wezbraniową na obszarze 22 km kwadratowych - informuje spółka Wody Polskie, która realizuje zadanie.

- Z każdym tygodniem zbliżamy się do pełniejszego zabezpieczenia przeciwpowodziowego naszego miasta. Trwają intensywne prace przy budowie wałów przeciwpowodziowych. W kolejce czeka budowa przepompowni na Czarnej Strudze. Tę ogromną, 144-milionową inwestycję przeciwpowodziową realizują Wody Polskie z dofinansowaniem z Banku Światowego. Umowny termin zakończenia to połowa 2023 roku. Małymi krokami do celu - informował mieszkańców przed weekendem prezydent Jacek Milewski.

Gotowy odcinek obwałowań Czarnej Strugi w rejonie Nowej Soli

144 miliony złotych. Tyle kosztuje wielka inwestycja w Nowej...

Budowa wałów przeciwpowodziowych w Nowej Soli o Otyniu. Zakres prac

Trwa rozbudowa istniejącego i budowa nowego wału na lewym brzegu Odry, powyżej ujścia Czarnej Strugi na odcinku o długości ponad 2,5 km. Trwa też rozbudowa wałów Czarnej Strugi na długości ponad 7,5 km oraz przebudowa przepustów i przejazdów wałowych.
Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej informuje, że w dolnym biegu Czarnej Strugi planowana jest budowa wału przegradzającego dolinę ze śluzą wałową i przepompownią. - Przedsięwzięcie jest prowadzone ze szczególnym poszanowaniem nadrzecznej przyrody i zgodnie z przepisami ochrony środowiska. Zakładane są między innymi nasadzenia kompensacyjne drzew i krzewów na terenach wskazanych przez miasto oraz nasadzenia roślinności wodnej i kształtowanie nowych siedlisk dla ryb. Obecnie stan zaawansowania robót oceniany jest na blisko 25 procent - wyliczają pracownicy zespołu komunikacji.

- To jedna z kluczowych inwestycji, które w najbliższych latach znacznie wzmocnią stopień bezpieczeństwa ochrony przeciwpowodziowej w południowo-zachodniej Polsce. Bezpieczeństwo mieszkańców doliny Odry to jeden z głównych priorytetów naszej działalności, biorąc pod uwagę fakt, jak bardzo dużo miejscowości ucierpiało podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku i kolejnej w 2010. Dzięki realizowanemu przedsięwzięciu wiele tysięcy mieszkańców Nowej Soli, ale także pracownicy prężnie rozwijających się w tym regionie zakładów produkcyjnych, będzie mogło czuć się o wiele bezpieczniej - mówi Mariusz Przybylski, dyrektor Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Budowa wałów przeciwpowodziowych w Nowej Soli i Otyniu. Co jest robione?

Na odcinku około 1,5 km Odry od ogródków działkowych do ujścia Czarnej Strugi dobiega końca budowa lewobrzeżnego wału. Skończyła się większość robót związanych z humusowaniem i obsiewem trawą.

- Na odcinku o długości około 1,2 km, od strony basenu portowego na północ w dół rzeki, zakończono usuwanie worków z piaskiem pozostałych po wcześniejszych akcjach przeciwpowodziowych. Trwa rozbudowa nasypu korpusu wału, a w niektórych miejscach robotnicy prowadzą już humusowanie i obsiewanie skarp. Zakończono także budowę konstrukcji żelbetowych murów oporowych na odcinku ponad 100 metrów informuje zespół komunikacji.

Na Czarnej Strudze są już obwałowania na odcinku od mostu w Lubieszowie do mostu drogi S3. Rozpoczęły się też działania od mostu na drodze S3 w dół rzeki - do os. Konstytucji. Trwa tu budowa nasypu i likwidacja nielegalnych wysypisk śmieci na brzegach. Z informacji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wynika, że ruszyła budowa obwałowań na odcinku 3 km, od nowego wału Odry w górę rzeki. Jednocześnie wykonawca prowadzi prace w zakresie formowania nasypów - lewostronnego i prawostronnego wału cofkowego Czarnej Strugi - na odcinku ponad 2 km.

Wykonawcą jest chińska spółka Sinohydro Limited. Inwestycja jest realizowana przez Wody Polskie w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły oraz współfinansowana z funduszy Banku Światowego i budżetu państwa. Wartość kontraktu to 144 mln złotych.

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Inwestycje w Nowej Soli. Przebudowa skweru przy ul. Kasprzaka. Miejsce ma być gotowe w połowie września. Miesiąc przed terminem wygląda tak

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mona Marsja
Może senator Vadim pogada z koleżanką Polak, żeby nie skąpiła te 5 mln na ścieżkę rowerową do Nowej Soli.... Ale raczej szykują swoją darmową gazetkę wyborczą wydawaną przez nękanych niby dziennikarzy zatrudnionych w 0 Urz Marszałkowskim... hehe
G
Gość
Warto zaznaczyć w tym miejscu że za tą kwotę to można po dzisiejszych cenach zbudować kilkanaście km ścieżek rowerowych.

Najważniejsze jest to że PISoBOLSZEWICKIE towarzysze dojnej zmiany przeznaczyli 10 MLD zł na swoją reżimową szczujnie TVPIS.
Dodaj ogłoszenie