Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

144 miliony złotych. Tyle kosztuje wielka inwestycja w Nowej Soli i Otyniu. To będzie wzmocnienie ochrony 43 tysięcy mieszkańców

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Gotowy odcinek obwałowań Czarnej Strugi w rejonie Nowej Soli
Gotowy odcinek obwałowań Czarnej Strugi w rejonie Nowej Soli Wody Polskie
- Wzdłuż Odry i Czarnej Strugi powstają umocnienia, które od 2023 roku będą dodatkowo wzmacniały ochronę ponad 43 tysięcy mieszkańców i lokalnej infrastruktury, zabezpieczając przed falą wezbraniową na obszarze 22 kilometrów kwadratowych - informuje spółka Wody Polskie.

Inwestycje w Nowej Soli. Budowa wałów przeciwpowodziowych

To największa inwestycja w mieście i okolicy. - Wzdłuż Odry i Czarnej Strugi powstają umocnienia, które od 2023 roku będą dodatkowo wzmacniały ochronę ponad 43 tysięcy mieszkańców i lokalnej infrastruktury, zabezpieczając przed falą wezbraniową na obszarze 22 km kwadratowych - informuje spółka Wody Polskie, która realizuje zadanie.

- Z każdym tygodniem zbliżamy się do pełniejszego zabezpieczenia przeciwpowodziowego naszego miasta. Trwają intensywne prace przy budowie wałów przeciwpowodziowych. W kolejce czeka budowa przepompowni na Czarnej Strudze. Tę ogromną, 144-milionową inwestycję przeciwpowodziową realizują Wody Polskie z dofinansowaniem z Banku Światowego. Umowny termin zakończenia to połowa 2023 roku. Małymi krokami do celu - informował mieszkańców przed weekendem prezydent Jacek Milewski.

Gotowy odcinek obwałowań Czarnej Strugi w rejonie Nowej Soli

144 miliony złotych. Tyle kosztuje wielka inwestycja w Nowej...

Budowa wałów przeciwpowodziowych w Nowej Soli o Otyniu. Zakres prac

Trwa rozbudowa istniejącego i budowa nowego wału na lewym brzegu Odry, powyżej ujścia Czarnej Strugi na odcinku o długości ponad 2,5 km. Trwa też rozbudowa wałów Czarnej Strugi na długości ponad 7,5 km oraz przebudowa przepustów i przejazdów wałowych.
Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej informuje, że w dolnym biegu Czarnej Strugi planowana jest budowa wału przegradzającego dolinę ze śluzą wałową i przepompownią. - Przedsięwzięcie jest prowadzone ze szczególnym poszanowaniem nadrzecznej przyrody i zgodnie z przepisami ochrony środowiska. Zakładane są między innymi nasadzenia kompensacyjne drzew i krzewów na terenach wskazanych przez miasto oraz nasadzenia roślinności wodnej i kształtowanie nowych siedlisk dla ryb. Obecnie stan zaawansowania robót oceniany jest na blisko 25 procent - wyliczają pracownicy zespołu komunikacji.

- To jedna z kluczowych inwestycji, które w najbliższych latach znacznie wzmocnią stopień bezpieczeństwa ochrony przeciwpowodziowej w południowo-zachodniej Polsce. Bezpieczeństwo mieszkańców doliny Odry to jeden z głównych priorytetów naszej działalności, biorąc pod uwagę fakt, jak bardzo dużo miejscowości ucierpiało podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku i kolejnej w 2010. Dzięki realizowanemu przedsięwzięciu wiele tysięcy mieszkańców Nowej Soli, ale także pracownicy prężnie rozwijających się w tym regionie zakładów produkcyjnych, będzie mogło czuć się o wiele bezpieczniej - mówi Mariusz Przybylski, dyrektor Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Budowa wałów przeciwpowodziowych w Nowej Soli i Otyniu. Co jest robione?

Na odcinku około 1,5 km Odry od ogródków działkowych do ujścia Czarnej Strugi dobiega końca budowa lewobrzeżnego wału. Skończyła się większość robót związanych z humusowaniem i obsiewem trawą.

- Na odcinku o długości około 1,2 km, od strony basenu portowego na północ w dół rzeki, zakończono usuwanie worków z piaskiem pozostałych po wcześniejszych akcjach przeciwpowodziowych. Trwa rozbudowa nasypu korpusu wału, a w niektórych miejscach robotnicy prowadzą już humusowanie i obsiewanie skarp. Zakończono także budowę konstrukcji żelbetowych murów oporowych na odcinku ponad 100 metrów informuje zespół komunikacji.

Na Czarnej Strudze są już obwałowania na odcinku od mostu w Lubieszowie do mostu drogi S3. Rozpoczęły się też działania od mostu na drodze S3 w dół rzeki - do os. Konstytucji. Trwa tu budowa nasypu i likwidacja nielegalnych wysypisk śmieci na brzegach. Z informacji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wynika, że ruszyła budowa obwałowań na odcinku 3 km, od nowego wału Odry w górę rzeki. Jednocześnie wykonawca prowadzi prace w zakresie formowania nasypów - lewostronnego i prawostronnego wału cofkowego Czarnej Strugi - na odcinku ponad 2 km.

Wykonawcą jest chińska spółka Sinohydro Limited. Inwestycja jest realizowana przez Wody Polskie w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły oraz współfinansowana z funduszy Banku Światowego i budżetu państwa. Wartość kontraktu to 144 mln złotych.

ZOBACZ TAKŻE WIDEO: Inwestycje w Nowej Soli. Przebudowa skweru przy ul. Kasprzaka. Miejsce ma być gotowe w połowie września. Miesiąc przed terminem wygląda tak

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska