15. śmigłowcowe mistrzostwa świata w Zielonej Górze. Tysiące ludzi podziwiało zawody (zdjęcia)

(paw)
W zmaganiach sportowych w śmigłowcowych mistrzostwach świata wszystkie rozstrzygnięcia są już znane. Ale to nie koniec atrakcji na lotnisku w Przylepie! Zgodnie z oczekiwaniami najcenniejsze trofea zgarnęli Rosjanie. W klasyfikacji generalnej, na którą składa się suma punktów uzyskanych w czterech konkurencjach - nawigacji, lataniu precyzyjnym, fender rigging i slalomie - triumfowali Maxim Sotnikov i Oleg Puajukas uzyskując 1.194,1 pkt. na 1.200 możliwych. Kolejne stopnie podium zajęli ich rodacy Viktor Korotaev i Vladimir Ziablikov oraz Aleksei Maiorov i Sergei Kostin. Najwyżej sklasyfikowani Polacy, bracia Marcin i Michał Szamborscy, zajęli doskonałe 8. miejsce (1.150 pkt.). Lubuscy piloci Jędrzej Wiler i Jacek Ciszewski zajęli 32. miejsce, a np. były mistrz olimpijski Thomas Morgenstern był 21. W klasyfikacji drużynowej wygrali oczywiście Rosjanie, polska kadra śmigłowcowa zajęła z kolei doskonałe 5. miejsce. Wyczyny pilotów podziwiało tysiące ludzi na śmigłowcowym pikniku. Gwiazdą był także Felix Baumgartner - gość specjalny zawodów. W niedzielę ostatni dzień święta na lotnisku Przylep. Od godz. 12 odbędą się wyścigi równoległe oraz loty pokazowe i demonstracyjne. O godz. 16 ceremonia wręczenia nagród i zamknięcia 15. Śmigłowcowych Mistrzostwa Świata FAI.