Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15-latka zgwałcona na oddziale Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego na Srebrzysku w Gdańsku?

red., DA
Do zdarzenia miało dojść na jednym z "dorosłych" oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku, gdzie dziewczynka, która ukończyła już 15 rok życia umieszczona została za zgodą matki ze względu na brak wolnych łóżek na oddziale dziecięcym.

Aktualizacja, 19.06.2019, godz. 19.40:

Trwają próby zapobieżenia kryzysowej sytuacji w Wojewódzkim szpitalu Psychiatrycznym. Po tym jak zatrudnieni tam lekarze zaczęli odmawiać pełnienia dyżurów na izbie przyjęć i zapowiedzieli masowe składanie wymówień w środę, 19 czerwca 2019 r. z inicjatywy Samorządu Województwa Pomorskiego odbyło się spotkanie z inicjatywy wicemarszałek Agnieszki Kapały-Sokalskiej dotyczące "zapewnienia dostępności do świadczeń psychiatrycznych w stanach nagłych w województwie pomorskim."

Oprócz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, NFZ i wojewody na spotkanie zaproszono ordynatorów oddziałów szpitali, które - teoretycznie - mogłyby przejąć część obowiązków od przeciążonego pracą szpitala na Srebrzysku. W obecności Anny Wrońskiej – ordynator Oddziału Psychiatrycznego 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku i doc. Wiesława Cubały – ordynatora Klinki Psychiatrii Dorosłych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku,dyskutowano o możliwości współpracy mającej na celu zabezpieczenie realizacji świadczeń z zakresu psychiatrii w stanach nagłych na terenie Trójmiasta.

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego zaproponowali dwa rozwiązania: wprowadzenie systemu dyżurów naprzemiennych przez pozostałe szpitale udzielające świadczeń w zakresie psychiatrii na terenie Gdańska (1 dyżur „ostry” w tygodniu – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, 1 dyżur „ostry” w tygodniu – 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku, pozostałe 5 dyżurów „ostrych” – Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. Prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku) oraz realne wsparcie kadrowe dla lekarskiego zespołu izby przyjęć w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku poprzez oddelegowanie lekarzy psychiatrów z UCK i 7SMW do pełnienia dyżurów na izbie przyjęć w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym. Do 25 czerwca br. przedstawiciele obu ww. szpitali ustosunkują się do tych propozycji i wskażą najdogodniejszą .

Na spotkaniu przedyskutowano również kwestie finansowe dotyczące funkcjonowania świadczeń psychiatrycznych. Obecnie finansowanie całego zespołu izby przyjęć w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym wraz z utrzymaniem zaplecza diagnostycznego i terapeutycznego to jedynie 50 zł za każdą godzinę dyżuru. Stawka ta jest wysoce niewystarczająca, a realne koszty funkcjonowania izby przyjęć są ośmiokrotnie wyższe i obciążają cały budżet szpitala. W związku z tym przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego zwrócili się z prośbą do centrali NFZ o zwiększenie finansowania.

Aktualizacja, 18.06.2019, godz. 16.00:

Oświadczenie Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego:

W gdańskim szpitalu psychiatrycznym na Srebrzysku nadal trwa postępowanie wyjaśniające prowadzone przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Z dyrekcją szpitala i z lekarzami spotkała się również dwukrotnie Członek Zarządu Agnieszka Kapała-Sokalska.

Obecnie na oddziałach gdańskiego szpitala psychiatrycznego przebywa 349 pacjentów, w tym dwie osoby niepełnoletnie na oddziałach ogólnopsychiatrycznych. Dodatkowo na oddziale dziennym hospitalizowanych jest 29 osób. Na oddziale dziecięco-młodzieżowym (zapewniającym 35 łóżek) przebywa 41 osób. Codziennie do placówki zgłasza się średnio kilkunastu chorych, w tym osoby w stanach ostrych. Średnio w kilku przypadkach są to osoby nieletnie. W szpitalu pracuje obecnie zaledwie dwudziestu lekarzy, którzy dzielą między siebie pracę na sześciu oddziałach, dyżury dzienne i nocne, a także całodobową obsługę izby przyjęć.

W sytuacji, w której gdański szpital psychiatryczny jest praktycznie jedyną placówką w Trójmieście, która przyjmuje pacjentów w stanach ostrych, to właśnie na barkach tych lekarzy spoczywa odpowiedzialność za zdrowie i życie chorych – zarówno w sytuacji przyjęcia ich na oddziały, jak i odesłania do domu z powodu braku miejsc.

Jak już informowaliśmy - Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wielokrotnie alarmował o tej sytuacji szefostwo Narodowego Funduszu Zdrowia.

W dniu 29 marca 2019 roku Centrala NFZ ogłosiła komunikat, z którego wynika, że w przypadku pełnego obłożenia oddziałów młodzieżowych personel szpitalny może umieścić osobę niepełnoletnią na oddziale dla dorosłych. Komunikat w żaden sposób nie precyzuje jednak zasad, na jakich powinno się to odbywać.

Istnieje realne ryzyko, że dalszy brak systemowych rozwiązań – w tym odpowiedniego finansowania szpitali psychiatrycznych - doprowadzi do jeszcze większego kryzysu związanego z jednej strony z brakiem miejsc na oddziałach, z drugiej – z brakiem lekarzy dyżurujących w szpitalach. W związku z tym Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego skierował w poniedziałek 17.06.19 pisma do prezesa NFZ, raz jeszcze wnioskując o pilną interwencję w sprawie zmian w zakresie finansowania i standardów opieki psychiatrycznej.

W środę 19.06.19 Członek Zarządu Agnieszka Kapała-Sokalska spotka się również w tej sprawie z Wojewódzkim Konsultantem ds. Psychiatrii Blanką Skrzypkowską - Brancewicz oraz Konsultantem ds. Psychiatrii Dzieci i Młodzieży dr Izabelą Łucką. Na spotkanie zaproszono także wojewodę pomorskiego oraz przedstawicieli trójmiejskich szpitali (UCK i 7 Szpitala Marynarki Wojennej), które również realizują świadczenia w zakresie psychiatrii. Spotkanie ma na celu wypracowanie konkretnych rozwiązań, które poprawią jakość i dostępność świadczeń z zakresu psychiatrii dla mieszkańców Pomorza.

Aktualizacja, 14.06.2019, godz. 14.00:

Oświadczenie Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego:

Informacja dotycząca postępowania w sprawie zdarzeń w szpitalu psychiatrycznym na Srebrzysku

Z uwagi na dobro małoletniej pacjentki, do czasu zakończenia działań prokuratury ani władze szpitala, ani Urząd Marszałkowski nie będą komentowały całej sprawy. Szpital od samego początku współpracuje z organami ścigania. Natychmiast po zgłoszeniu pacjentki dyrekcja placówki powiadomiła o nim policję.

W tej chwili w szpitalu trwa postępowanie wyjaśniające dotyczące zachowania procedur. Jeśli okaże się, że doszło do ich naruszenia, wobec osób za to odpowiedzialnych wyciągnięte zostaną konsekwencje. Dodatkowo prowadzona jest przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego szczegółowa kontrola szpitala.

Gdański szpital psychiatryczny jest praktycznie jedyną placówką w Trójmieście, która przyjmuje pacjentów w stanach ostrych. Placówka ta (tak jak i inne szpitale psychiatryczne w Polsce) boryka się jednak cały czas z problemem braku kadry i zbyt niskim finansowaniem. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wielokrotnie alarmował o tym szefostwo Narodowego Funduszu Zdrowia.

Aktualizacja, 14.06.2019, godz. 12.00:

- 26-latek został zatrzymany w czwartek 13 czerwca. Wciąż przebywa w szpitalu. Zostanie przebadany przez biegłego psychologa, który oceni czy w postępowaniu można będzie wykonać czynności z jego udziałem – wyjaśnia prok. Grażyna Wawryniuk.

Jak się dowiedzieliśmy, w piątek, również w szpitalu na gdańskim Srebrzysku, przeprowadzone zostało z udziałem sądu przesłuchanie dziewczynki, która miała zostać zgwałcona przez podejrzewanego. Śledczy wciąż czekają na opinię biegłego w jej sprawie. Wiadomo jednak, że 15-latka potwierdziła, że do zgwałcenia doszło.

- Czekamy na wyniki badań DNA – materiału biologicznego pobranego od dziewczynki i zatrzymanego – zastrzega rzeczniczka prasowa gdańskiej „Okręgówki”.

Wcześniej pisaliśmy:

- Podejrzenie popełnienia przestępstwa policji zgłosił ordynator oddziału. Postępowanie jest prowadzone na okoliczność doprowadzenia do obcowania płciowego. To czyn zagrożony karą od 2 do 12 lat więzienia - relacjonuje prok. Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Prokurator skierował do sądu wniosek o przesłuchanie pokrzywdzonej przed sądem, dlatego że taka jest procedura - dodaje.

Jak się dowiedzieliśmy, podejrzany o gwałt dorosły mężczyzna nie został zatrzymany. Jest pacjentem i w takiej roli wciąż przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku.

- Natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia powiadomiliśmy policję - mówi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego, Leszek Trojanowski. - Czekamy na ustalenia śledztwa, do tego czasu sprawy nie będziemy komentować.

Dlaczego 15-latka została umieszczona na oddziale dla dorosłych? Od kilku lat pomorscy psychiatrzy alarmują o dramatycznym braku miejsc na oddziałach dziecięcych i równocześnie o rosnącej liczbie dzieci wymagających pomocy psychiatrycznej. Oddział dziecięco-młodzieżowy ma 35 łóżek (w tym 19 dla młodzieży i 16 dla dzieci). Mimo prób umieszczania dzieci na tzw. dostawkach, regularnie zdarzają się sytuacje, gdy młodego, wymagającego przyjęcia pacjenta nie ma gdzie położyć. W takiej sytuacji trafia on na oddział dla dorosłych. A tam w nocy - szpital boryka się z niedoborami kadrowymi - na 50 pacjentów przypadają zaledwie dwie pielęgniarki.
Obecnie na Srebrzysku na oddziałach dla dorosłych przebywa około dziesięciorga nastolatków. Wszyscy czekają na zwolnienie miejsca na psychiatrii dziecięco-młodzieżowej.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że po zawiadomieniu podejrzeniu gwałtu na 15-latce, dziewczynka została umieszczona bez kolejki na oddziale dziecięco-młodzieżowym.

KRYMINALNE POMORZE - POLECAMY:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 15-latka zgwałcona na oddziale Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego na Srebrzysku w Gdańsku? - Dziennik Bałtycki

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska