Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

17 listopada - Dzień Bez Długów

(map), źródło: naszedlugi.pl, bankier.pl
Materiały promocyjne akcji "Dzień bez Długów"
Według badań, na kredyt żyje już prawie połowa Polaków. Co drugi z nich zalega ze spłatą kredytu. - Mamy nadzieję, że inicjatywa Dnia bez Długów przypomni Polakom, że problemu spłaty długu nie można odkładać na później" - mówi Piotr Krupa, prezes KRUK S.A., pomysłodawca akcji.

Dzień bez Długów 17 listopada to część akcji "Nasze Długi", mającej na celu uwrażliwienie Polaków na problem zarządzania finansami domowymi. Według badań opublikowanych w portalu naszedlugi.pl aż 77% Polaków uważa, że osoby które zaciągnęły kredyt, mają obecnie w związku z kryzysem finansowym trudności z jego spłatą. Pamiętajmy, że kredytem jest nie tylko pożyczka na zakup domu czy samochodu, ale również zakupy na kartę kredytową czy jakiekolwiek raty. Według wspomnianych badań, kredyt hipoteczny ma 11%, zadłużenie na karcie kredytowej lub raty - po 18% Polaków.

O ile z badań wynika, że obecnie Polacy znacznie ostrożniej zaciągają kredyty, niż jeszcze rok temu, to pozostaje poważny problem spłaty uprzednio zaciągniętych. Co prawda naszedlugi.pl podaje, że 65% ankietowanych stara się spłacać swoje należności na bieżąco, natomiast aż 67% uważa spłacanie długów za swój obowiązek, jednakże nie zawsze wygląda to tak różowo. Najbardziej starają się regulować swoje należności prawnicy - aż 95% z nich na pytanie: "Czy oddajesz pieniądze, które pożyczyłeś?" udzieliło odpowiedzi - "Zawsze. Długi powinno się spłacać, nawet jeżeli są to śmieszne kwoty". Podobnie do spłat zadłużenia podchodzą wykładowcy akademiccy oraz informatycy. Gdy mamy problem ze spłatą, często podejmujemy nową pracę... Ale również pożyczamy od znajomych, rodziny, lub... zaciągamy nowy kredyt na spłatę starego. Powoduje to czasem popadnięcie w pętlę kredytowania się, z której niełatwo jest wyjść.

Ogólnopolski Dzień bez Długów to szansa dowiedzenia się, co należy zrobić w sytuacji zadłużenia - jak spłacić swe zobowiązania, jak je negocjować, a przede wszystkim jak ustrzec się przed popadnięciem w sytuację niewypłacalności. Pierwszym krokiem jest... - "kontakt z wierzycielem i porozumienie dotyczące polubownej spłaty zadłużenia" - twierdzi Piotr Krupa, prezes KRUK S.A., zauważając, że najpoważniejszym problemem jest właśnie brak komunikacji między dłużnikiem a wierzycielem.
Każdy, nawet najmniejszy dług powinien zostać spłacony. Często traktujemy małe długi jako mniej ważne, spłacamy je rzadziej i czujemy do tego mniejszą motywację. To błąd - każdy dług czyni nas przecież wierzycielami. Zatem 17 listopada udajmy się nie tylko na rozmowy do banków, ale również do znajomych, przyjaciół, sąsiadów czy do rodziny - do wszystkich, u których z czymś zalegamy. I uregulujmy swe należności, lub porozmawiajmy szczerze o warunkach spłaty długów.

Akcja ma szeroki wymiar, poparcie m.in. Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, Stowarzyszenia Konsumentów Polskich oraz Centrum Badań Nad Zachowaniami Ekonomicznymi. Patronami medialnymi akcji są Bankier.pl, PRNws.pl oraz tygodnik Pani Domu. Pomysłodawcą oraz inicjatorem akcji jest firma KRUK S.A.

Na oficjalnym kanale Youtube akcji można znaleźć dwa humorystyczne filmiki, traktujące nie tylko o samej akcji, ale ogólnie o zadłużaniu się: https://www.youtube.com/user/1Cfinancial. A jeśli sami chcecie wziąć udział w ankiecie to wejdźcie na jej stronę internetową: http://www.ankietka.pl/ankieta/30419/17-listopada-dzien-bez-dlugow.html. Szczegółowe wyniki ankiety pojawią się 17 listopada na witrynie naszedlugi.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska