Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

17 września Gorzów obchodził Dzień Sybiraka. Były uroczystości na cmentarzu

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Obchody Dnia Sybiraka odbyły się na cmentarzu przy ul. Żwirowej.
Obchody Dnia Sybiraka odbyły się na cmentarzu przy ul. Żwirowej. Lubuski Urząd Wojewódzki
W sobotę 17 września na cmentarzu komunalnym w Gorzowie odbyły się obchody Dnia Sybiraka. - To ważna data dla Polaków.

Obchody Dnia Sybiraka zostały zorganizowane przez Lubuski Urząd Wojewódzki i Stowarzyszenie Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim. Uroczystość odbyła się na Cmentarzu Komunalnym w Gorzowie Wielkopolskim z oprawą wojskową. Asystę honorową wystawił 35. Skwierzyński dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej. Poczty sztandarowe wystawiły służby mundurowe z województwa, gorzowskie szkoły oraz stowarzyszenie sybiraków.

-Dziś ważna data dla Polaków. 17 września pamiętnego 1939 roku, wtedy na zmagającą się z niemieckim agresorem Polskę, najechała armia sowiecka, łamiąc pakt o nieagresji. Bez wypowiedzenia wojny wtargnęła na wschodnie obszary Rzeczypospolitej. Armia czerwona przyniosła ze sobą śmierć, zniewolenie i zniszczenie - mówił wojewoda Władysław Dajczak.

- Dzisiaj, tu w Gorzowie, chcemy chylić czoła na znak czci i hołdu tym wszystkim, którzy wtedy stanęli w obronie ojczyzny. Pamiętając, że jest to także Dzień Sybiraka wyrażamy cześć wszystkim Polakom, którzy wtedy zostali wywiezieni i wielu z nich nie wróciło, ale do końca wierzyli, że wolna Polska wróci. Chcemy dziękować Sybirakom za to, że przez te trudne dziesięciolecia, kiedy nie można było mówić o prawdzie, zachowali pamięć o cierpieniach Polaków na wschodzie. To wtedy 83.lata temu dla kilkuset tysięcy naszych rodaków rozpoczął się okres wielkich cierpień, zniewolenia, wywózek na nieludzką ziemię. Bardzo wielu z nich nigdy do ojczyzny nie wróciło, ale do końca wierzyli w wolną Polskę. Tutaj w Gorzowie chylę czoła na znak czci i hołdu, wobec tych którzy stanęli wtedy w obronie wolnej ojczyzny. Pragnę podziękować i wyrazić szacunek tym, którzy wrócili i przez trudne dziesięciolecia pamiętali o tamtych wydarzeniach. To oni zapełnili karty historii przekazując młodemu pokoleniu relację tamtych wydarzeń – mówił dalej W. Dajczak.

Jadwiga Ostrowska, honorowy prezes Związku Sybiraków w Gorzowie Wielkopolskim wspominała ofiary stalinowskiego reżimu dziękując jednocześnie za kultywowanie pamięci o nich:
- W imieniu żyjących, zmarłych tam na zesłaniu, zmarłych po powrocie Sybiraków – dziękuję z głębi serca wszystkim obecnym na tej uroczystości. Dziękuję za prawdziwą miłość do Boga i Ojczyzny- powiedziała J. Ostrowska.
Światowy Dzień Sybiraka po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 r. przez Związek Sybiraków. Od 2013 r. ma on status święta państwowego, ustanowionego uchwałą Sejmu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska