Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

180 tabliczek z nazwiskami Sybiraków odsłonięto na cmentarzu w Gorzowie

(zeb, tr)
Henryk Jarmołowicz fotografuje tabliczki z nazwiskami swoich nieżyjących rodziców. Gdy był z nimi deportowany do Ałtajskiego Kraju, miał zaledwie trzy lata.
Henryk Jarmołowicz fotografuje tabliczki z nazwiskami swoich nieżyjących rodziców. Gdy był z nimi deportowany do Ałtajskiego Kraju, miał zaledwie trzy lata. fot. Zbigniew Borek
Dawniej był tylko obelisk poświęcony "ofiarom stalinowskiego terroru", a od dziś są również ich imiona, nazwiska i daty deportacji.

Dziś, w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, na gorzowskim cmentarzu przy ul. Żwirowej odsłonięto "kamienie pamięci". Cztery granitowe bloki stanęły tuż za pomnikiem Sybiraków koło cmentarnej kaplicy.

Przymocowano do nich 180 tabliczek z nazwiskami i imionami ofiar stalinizmu oraz datami ich zesłania na Sybir. - Młodzi ludzie, którzy bywają tu w ramach lekcji historii, często nie uświadamiali sobie, że ofiary stalinowskiego terroru to konkretni ludzie - tak tłumaczy to Maria Dratwińska, szefowa Związku Sybiraków w Gorzowie.

Jedną z osób, które dziś znalazły na tabliczkach swoich bliskich, jest 72-letni Henryk Jarmołowicz, emerytowany referent ze Stilonu. - Tu są tabliczki upamiętniające moich rodziców - pokazuje reporterowi. Jako dziecko mieszkał z rodziną tuż przy granicy polsko - białoruskiej. - W czerwcu 1941 r., kiedy miałem trzy lata, przyjechali żołnierze rosyjscy i wszystkich nas wywieźli do Barnauł w Ałtajskim Kraju - opowiada.

Tam zmarła jego babcia. Do Polski rodzina wróciła dopiero w 1946 r. - najpierw do Krosna Odrzańskiego, potem do Gorzowa. - Matka i siostra zmarły w stosunkowo młodym wieku, bo cały czas za nami ciągnęło się widmo przejść na Wschodzie - mówi pan Henryk.

Od 1939 r. aż do 1957 r. deportowanych na Wschód było około 2 mln Polaków.

Z okazji rocznicy 17 września i Dnia Sybiraka, o 15.00 w Gorzowie rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Miasta. Uhonorowano na niej ponad 30 osób.

Odznaczeni honorową odznaką miasta Gorzowa:
Halina Adamczyk, Czesław Aksentowicz, Jerzy Krajewski, Halina Krupa, Marian Nowacki, Jerzy Rzeczycki, Jerzy Wernerowski, Jacek Antoni Zieliński, Grzegorz Drwięga, Krzysztof Nuckowski, Monika Szadkowska - Konwa, Włodzimierz Kozłowski, Zenon Michałowski, Tomasz Bicki, Kazimierz Sokołowski.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi:
Bolesław Malicki

Odznaczeni Krzyżem Zesłańców Sybiru:
Jan Bubień, Irena Drozd, Jerzy Godlewski, Jadwiga Hulicka, Jan Gmytrenko, Michalina Łukaszewska, Józef Prochera, Józefa Bradecka - Grzesiowska, Ryszard Lubiński, Henryk Mularczyk, Bronisław Nowik, Adam Ostrowski, Olga Ręk, Łucja Szachowicz, Ryszard Żarejko, Aniela Witkowska, Eugeniusz Wysoczański, Dionizy Raubo, Stefania Rega.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska