Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

18-latek ze Świebodzina sam rekonstruuje poniemiecki cmentarz w Podłej Górze!

Artur Matyszczyk
Artur Matyszczyk
Piotr Marczenia ze Świebodzina ma dopiero 18 lat. Sam dba o poniemiecki cmentarz w Podłej Górze
Piotr Marczenia ze Świebodzina ma dopiero 18 lat. Sam dba o poniemiecki cmentarz w Podłej Górze Artur Matyszczyk
Piotr Marczenia mieszka w Świebodzinie. Chłopak 16 stycznia skończył dopiero 18 lat. A już od pięciu sam rekonstruuje stary, poniemiecki cmentarz ewangelicki w Podłej Górze.

Piotr Marczenia mieszka w Świebodzinie. To nadzwyczaj sympatyczny nastolatek z niezwykłą pasją. Od pięciu lat, sam, zajmuje się renowacją przedwojennego, niemieckiego cmentarza w Podłej Górze. Pomagają mu tylko rodzice, ale na każdym kroku podkreślają, że to Piotrek jest mózgiem całej operacji i motorem napędowym do działania.

Zobacz wideo: Tajemniczy i zagadkowy cmentarz ukryty w Zielonym Lesie w Żarach. Kto i dla kogo zbudował wspaniałe mauzoleum?

Jeszcze niedawno było tu śmietnisko

– Jeszcze kilka lat temu było tu śmietnisko i chaszcze. Pomyślałem, że tak nie powinno być. Owszem, to byli Niemcy, ale przecież także mieszkańcy Podłej Góry, należy im się szacunek – opowiada z błyskiem w oku Piotrek, którego mama, Marta pochodzi z tej miejscowości.

Zaczęli działać. Najpierw zajęli się karczowaniem terenu, a potem długą, mozolną pracą składania w całość poszczególnych nagrobków i tablic. Już dziś efekt jest imponujący. Prawie stuletnie płyty, a czasem nawet starsze, są doczyszczone, napisy czytelne, a całość robi ogromne wrażenie.

Piotr Marczenia ze Świebodzina ma dopiero 18 lat. Sam dba o poniemiecki cmentarz w Podłej Górze

18-latek ze Świebodzina sam rekonstruuje poniemiecki cmentar...

Są pionierami nie tylko w Świebodzinie, ale całej Polsce

– Praktycznie w każdą sobotę, z tatą, przychodzimy tutaj i pracujemy. Mamy swoje unikalne, autorskie metody. W środowisku cmentarnym zdarzyło się, że koledzy znajdowali, kompletowali i sklejali całe szklane tablice. Natomiast nikt, nigdy nie podjął się uzupełnienia braków w szkle, dlatego można powiedzieć, że jesteśmy pionierami.– nie kryje dumy 18-latek.

Prace wykonują z chirurgiczną precyzją, mają swoją metodologię działania. Zobaczcie, jak wspaniale zrekonstruowali tablice i inne elementy nagrobków >>>

Piotr Marczenia ze Świebodzina ma dopiero 18 lat. Sam dba o poniemiecki cmentarz w Podłej Górze

18-latek ze Świebodzina sam rekonstruuje poniemiecki cmentar...

Chłopak ma całe archiwum w domu w Świebodzinie

- Przywracanie pamięci o zmarłych to nie tylko opieka nad zapomnianymi grobami, ale także setki godzin spędzonych w archiwach – dodaje Piotrek. Dlatego chłopak ma sporządzone całe archiwum poświęcone byłym mieszkańcom Podłej Góry. - Lista nazwisk bardzo pomaga nam w działaniu. Znając imię i nazwisko, łatwiej kompletować nam zniszczone płyty. Sprawia nam naprawdę ogromną radość, gdy w końcu uda się zakończyć pracę nad konkretnym nagrobkiem - dodaje Marta Sobiechowska – Marczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska