19.finał WOŚP - Słubice (informacje na bieżąco)

Beata Bielecka
Wolontariuszki Martyna Sawicka (z lewej) i Anita Rajek nie musiały namawiać Lidii Haufy do wsparcia orkiestrym, bo słubiczanka jest przekonana o słuszności tej akcji
Wolontariuszki Martyna Sawicka (z lewej) i Anita Rajek nie musiały namawiać Lidii Haufy do wsparcia orkiestrym, bo słubiczanka jest przekonana o słuszności tej akcji fot. Beata Bielecka
40 wolontariuszy wyruszyło rano na ulice miasta, żeby zbierać pieniądze na leczenie chorych dzieci. Kwestę zaczęli już właściwie wczoraj zbierając datki podczas koncertu noworocznego w Collegium Polonicum. Dziś najwiekszym zainteresowaniem cieszyła się aukcja, która zakończyła się przed chwilą.

Student Rafał Cichy, którego spotkaliśmy gdy wrzucał pieniądze do puszki w CP tłumaczył, że chociaż w ten sposób chce wesprzeć to, co robi Jurek Owsiak. - Podziwiam tego gościa - mówił. - Zwykle ludzie robią coś raz, żeby pokazać, że im się chce, a Owsiakowi chce się od 19 lat. Niezwykłe - stwierdził. Jego zdaniem w tym tkwi sekret powodzenia tej akcji. - Mało jest takich ludzi jak Owsiak i my możemy tylko zazdrościć mu zapału - dodał Rafał.

- Orkiestra to świetny pomysł - wtórował mu Jooerg, kolega z Niemiec. - U nas ludzie aż tak się nie angażują - stwierdził.

Przed chwilą (11.50) przed kościołem pw. Świętego Ducha spotkaliśmy grupę wolontariuszy. Wśród nich były Martyna Sawicka i Anita Rojek. - Ludzie chętnie wrzucają pieniadze do puszek, choć zdarzyło nam się, że starsza kobieta stwierdziła, że okradamy ludzi. Na szczęście takie zajście miało miejsce tylko jeden raz - mówiła Anita.
Kawałek dalej z puszką wędrował Mikołaj Druć. - Kwestuję po raz drugi, bo chcę coś dobrego zrobić, a poza tym to też sposób na spędzenie wolnego czasu i fajna zabawa - mówił.

W tym roku orkiestra grać będzie w Słubicach od 14.00 do 20.00, w nowym kompleksie sportowym przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum nr 1. Ruszyli pół godziny temu. Jako pierwsza na scenie wystąpiła młodzieżowa orkiestra dęta Fanfary Europy. Po niej chóry dziecięce w ramach akcji Śpiewająca Polska, której koordynatorką w Słubicach jest Magdalena Iłowska. Do występu szykuje się już chór Konsonans (rozpocznie systęp o 14.50). Po seniorach scenę opanują uczniowie z SP nr 2. O 15.15 zacznie się pierwsza aukcja, a ok. 15.35 zespół Smyk ze świetlicy w Świecku zaprezentuje jasełka. W programie jest też m.in. występ przedszkolaków z Krasnala Hałabały (15.45), prezentacje cyrkowe uczniów z SP nr 3 (15.55).

Podczas koncertu noworocznego, który był w sobotę w Collegium Polonicum, burmistrz Tomasz Ciszewicz namawiał też słubiczan do wzięcia udziału w licytacji. Zapraszał szczególnie na 19.00. - Wtedy licytować będziemy m.in. zaproszenie na uroczystą kolację walentynkową do hotelu Horda, którą

ufundowali właściciele hotelu Grażyna i Janusz Gibała, rower od starosty Andrzeja Bycki, pióro burmistrza T. Ciszewicza - mówił nam przed chwilą szef słubickiegos ztabu WOŚP Tomasz Pilarski. Na aukcję organizatorzy zdobyli też kolekcję płyt Freddiego Mercury podarowaną przez Grzegorza Turnaua. - Wystawiliśmy ją na allegro. Poszła już za 780 zł. Można jeszcze licytować rękawice bramkarskie Łukasza Fabiańskiego (słubiczanina, który gra w londyńskim Arsenale - przyp. red.) i koszulkę lekkoatlety Marcina Lewandowskiego - zachęcał T. Pilarski.

Godzina 15.15. W hali sportowej sporo ludzi. Na oko około 300. - Sporo się tam dzieje - mówi nam spotkany na placu uczeń Wojciech Owczarek. Szef sztabu właśnie skończył pierwszą licytację. - Mamy z niej około 400 zł. Nieźle, bo były to drobiazgi - mówi.
Sprzedano m.in. film na DVD "Powódź Słubice 1997". Gmina przekazała 10 płyt z tym filmem. Kolejne będą licytowane o 19.00
Film powstał w 10. rocznicę pamiętnej powodzi z 1997 roku. Emitowany był tylko jeden raz - podczas uroczystości rocznicowych 14 września 2007 r., które odbyły się na placu Bohaterów. Jest zapisem wydarzeń i atmosfery panującej w Słubicach podczas powodzi. Liczący niespełna 7 minut film, pokazuje walkę z żywiołem, udokumentowaną przez Telewizję Polską S.A. oddział w Poznaniu. Montażem i produkcją spotu zajęła się Agencja Filmowa Mediapol, która stworzyła wzruszający czarno - biały obraz z materiałów archiwalnych, z muzyką oddającą emocje tamtych dni w tle. Film wieńczy utwór "Nadzieja" (już w kolorze) z koncertu, który odbył się, gdy mieszkańcy wrócili po ewakuacji do miasta.

- Dzięki przychylności TVP, ten unikatowy film może zostać przekazany na rzecz WOŚP, a tym samym pieniądze uzyskane z jego aukcji zasilą konto fundacji i pomogą w leczeniu dzieci z chorobami nefrologicznymi i urologicznymi - podkreśla T. Pilarski.

Godzina 18.50. Do hali przy "jedynce" przychodzi coraz więcej osób. Za chwilę rozpocznie się zapowiadana od popołudnia wielka aukcja. Wśród przyglądających się Iza Jednoróg. - Wcześniej kupiłam już na aukcji koszulkę WOŚP - mówiła nam. - Co roku jestem na finale orkiestry. Mam nadzieję, że w tym roku uzbieramy dużo pieniędzy dla dzieci - dodała.

Nie myliła się, co potwierdziła licytacja. Jako pierwsza na aukcję trafiła dziecięca sesja fotograficzna, którą wykona Anna Gibała - Łazdowska. Poszła za 180 zł. Tyle zapłacił za nią burmistrz T. Ciszewicz. Za 200 zł zlicytowano 24 godzinną służbę na stanowisku ratownika w powiatowej straży pożarnej. 300 zł zapłacił nabywca pióra, które podarował burmistrz.

Na aukcji pojawili się też przedstawiciele Frankfurtu. Znany trener boksu Manfred Wolke (pod jego okiem trenował m.in. Axel Schulz i Henry Maske) przyniósł na licytację rękawice bokserskie, na których autografy złożą mistrzowie tego sportu. O rękawice "biło" się kilka osób, ale w końcu trafiły w ręce motocyklisty z klubu Boxer. Zapłacił za nie 450 zł.

Z rowerem, który ufundował zarząd powiatu, do domu wróciła natomiast Anna Żodziewska.- Nie planowałam tego zakupu. To wyszło spontanicznie, ale chciałam wesprzeć w ten sposób chore dzieci - mówiła nam słubiczanka.

Za 500 zł sprzedano też na aukcji piłkę z autografami zawodników Lecha Poznań, a 440 zł zapłaciła słubiczanka za walentynkową kolację z noclegiem w hotelu Horda.

T. Pilarski pytany przez nas, ile zebrano dotychczas pieniedzy stwierdził, że wolontariusze przynieśli w puszkach ponad 12 tys. zł (suma ta może ulec zmianie). - Nie mamy jednak policzonych jeszcze pieniędzy z aukcji. Myślę, że jest to kolejne kilka tysięcy złotych - mówił szef słubickiego sztabu. Dokładniejsza kwota bedzie znana ok. 21.00.

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
sztab WOŚP

Przede wszystkim dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, którzy włączyli się w organizację tegorocznego finału WOŚP w Słubicach. Dzięki Wam pokazaliśmy, że Słubiczanie są hojni i chętnie wspierają akcje charytatywne. Bez Was tegoroczny wynik finansowy Orkiestry nie byłby tak wysoki. Do tej pory uzbieraliśmy - łącznie z aukcjami prowadzonymi na allegro 29.170 zł i mamy nadzieję, że uda się przekroczyć 30 tys. Działajmy wspólnie dalej, a przyszłoroczny wynik z pewnością będzie mógł się równać z rekordzistami w naszym województwie! Czekamy na Wasze opinie dotyczące tegorocznego finału, wszystkie poważnie rozważymy i weźmiemy pod uwagę w trakcie prac nad przyszłoroczną, jubileuszową edycją WOŚP. Sie ma!

R
Rakoczy

:)Tak, to już 19. raz w Polsce i świecie gra z werwą orkiestra Jurka Owsiaka.
Dla mnie nie jest najważniejszy wynik finansowy tej jedynej w świecie imprezy.
Teraz bez oratorskich kalumnii jej ideowych przeciwników, w tym niektórych buńczucznych katolickich hierarchów, socjalistów i życiowych sceptyków.
Miliony złotych, tak jak prawie przez 2. dekady, poprawnie i legalnie wyda grupa WOŚP.

W Słubicach nad Odrą okolicy społeczne cele orkiestry wyciszyły animozje politycznych zwolenników lub przeciwników partii politycznych.
Czy przegrani i rządzący lokalni politycy powiatu słubickiego i poszczególnych miasteczek
i gmin już od 8. stycznia 2011, odważą się pragmatycznie rządzic dla dobra lokalnych społeczności ...

Istotne jest i to, że słubiczanie, i mieszkańcy powiatu i ich goście, także z Niemiec,
potrafili każdy według swojego uznania pomyślec o idei orkiestry i propagują to w swoim środowisku.
Pieniądze i precjoza, to materialny wymiar, tak istotny w codziennym życiu.

Albert Einstein powiedział, WAŻNE JEST, BY NIE PRZESTAWAC PYTAC .

PROSZĘ O TYM PAMIĘTAC .

PS.

Dlaczego tegoroczny finał orkiestry w Słubicach nie odbył się na przewidzianym dla tego rodzaju zgromadzeń placu Bohaterów ...

Dlaczego słubiccy strażacy kolejny już raz nie potrafią profesjonalnie zaprezentowc
podatnikom i ich bliskim, a nawet przygodnym uczestnikom orkiestry Owsiaka w formie pokazów możliwości ratowniczych walorów powierzonego im sprzętu ratowniczego i samochodów pożarniczych ... oraz własnych umiejętności w tym zakresie ...
Dlaczego około 17.40 i chwilę pózniej teren cwiczeń strażackich przed wejściem do słubickiego gimnazjum nr 1, nie był poprawnie oświetlony, wydzielony od ciągów pieszych ...
Dlaczego strażacy nie używali hełmów i poprawnie ubranych mundurów ratowniczych i rękawic ochronnych ...
Kto zezwolił na nieprofesjonalne zorganizowanie i wykonanie rzeczonych przeze mnie pokazów ratowniczych, w czasie których nie zapewniono wymaganych korporacyjnymi standardami warunków ochrony pracy /służby/ i bezpieczeństwa osób postronnych, uczestników WOŚP w Słubicach ...
Czy dopiero nieszczęście, wypadek i dochodzenie prokuratorskie wyrwie z amoku indolencji osoby odpowiedzialne za sytuacje które opisałem ...

Panie Tomaszu Ciszewiczu, burmistrzu Słubic, proszę zorganizowc 20. finał Orkiestry Świątecznej Pomocy na placu Bohaterów w Słubicach.

Rakoczy

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3