Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP. Co wiedzą o niej Lubuszanie? [WIDEO]

oprac. Paweł Nijaki
Dzień flagi narodowej
Dzień flagi narodowej pixabay.com
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, bo taka jest pełna nazwa święta obchodzonego 2 maja, na stałe wpisał się już w kalendarz majowych świąt, chociaż świętujemy je od niedawna, bo od 2004 roku.

Zastanawialiście się kiedyś, skąd wzięły się biało-czerwone barwy na fladze narodowej? Wywodzą się one od one herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Kolor biały symbolizuje polskiego orła i litewskiego rycerza. Oba godła znajdują się na czerwonych tarczach. Te kolory po raz pierwszy zostały uznane za narodowe 3 maja 1792 roku.

Mimo że barwy naszej flagi zostały zaczerpnięte z kolorów, jakie znajdują się w herbie, to istnieje mnóstwo legend i interpretacji związanych z pochodzeniem bieli i czerwieni. Jedna z najpopularniejszych opowiada o trzech braciach: Lechu, Czechu i Rusie. Ten pierwszy, jak podaje legenda, założyciel naszego narodu, miał zobaczyć pięknego białego orła, na tle czerwonego zachodzącego słońca. Piękny ptak urzekł Lecha do tego stopnia, że ten umieścił go w naszym godle, a heraldycy dodają, że biel symbolizuje niepokalanie i uczciwość, zaś czerwień to odwaga i waleczność.

O interpretację barw zapytaliśmy również mieszkańców Zielonej Góry. - Szczerze mówiąc, nigdy się nie zastanawiałem nad tym, skąd wzięły się barwy na fladze Polski - mówi Barbara Krysińska. - gdybym miała jednak strzelać, to powiedziałabym, że kolor biały może być symbolem nadziei w narodzie, a czerwony to przelana krew w obronie ojczyzny. To takie pierwsze moje skojarzenia - dodaje Pani Barbara. Bardziej pewna swojej odpowiedzi była Marta Olborska. - Barwy na fladze są oczywiście symboliczne. Biały oznacza wartości, które mamy jako Polacy, czyli np. honor i odwaga. Czerwony jest oczywiście symbolem krwi, która została przelana za naszą ojczyznę.

Przeczyta również:Majówkowe imprezy w Lubuskiem [29.04. - 3.05.]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska