200 lat panie Krzysztofie! Bachusik Fotografus to prezent na 100. urodziny Krzysztofa Donabidowicza

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Fotografus przedstawia zasłużonego dla miasta Krzysztofa Donabidowicza, który sfotografował kilka pokoleń zielonogórzan Zdzisław Haczek
Fotografus – Bachusik przy ul. Kupieckiej w Zielonej Górze – został odsłonięty w 2020 roku. Rzeźba przedstawia zasłużonego dla miasta fotografa Krzysztofa Donabidowicza. To prezent na 100. urodziny pana Krzysztofa!

Opisując zielonogórskie Bachusiki w wydaniu Magazynu GL z 17-18 kwietnia 2021 r. zaprezentowaliśmy m.in. Fotografusa, którego odsłonięto na ul. Kupieckiej w czerwcu 2020 r. W podpisie pod zdjęciem przed nazwiskiem Krzysztofa Donabidowicza pojawiło się „śp.”… To smutny błąd, za który serdecznie przepraszam pana Krzysztofa i Jego rodzinę! Krzysztof Donabidowicz w czerwcu 2021 roku będzie obchodził 101. urodziny.
Zatem 200 lat panie Krzysztofie!

Fotografus – Bachusik w prezencie na 100. urodziny Krzysztofa Donabidowicza

Bachusik Fotografus przy ul. Kupieckiej 32 w Zielonej Górze przedstawia Krzysztofa Donabinowicza, który 30 czerwca 2020 r. skończył 100 lat. Przez ponad 60 lat pan Krzysztof fotografował całe pokolenia zielonogórzan.

Krzysztof Donabidowicz pochodzi z Kresów

Krzysztof Donabidowicz walczył na frontach drugiej wojny światowej. W 1946 roku osiedlił się w Zielonej Górze i na ul. Kupieckiej otworzył pierwszy zakład. Zdobył wielu stałych klientów. - Fotografowałem całe pokolenia rodzin – mówił „Gazecie Lubuskiej” w 2008 r. -
- Zawsze byłem otwarty, rozmawiałem z ludźmi, którzy przychodzili do mojego zakładu i to okazało się kluczem do sukcesu.

Krzysztof Donabidowicz prowadził swój zakład fotograficzny przez ponad 60 lat

- Żałuję, że go likwiduję, przecież spędziłem tu prawie całe moje życie - mówił „Gazecie Lubuskiej” Krzysztof Donabidowicz w 2008 r. w dniu, kiedy po ponad 60 latach zamykał swój zakład fotograficzny przy ul. Kupieckiej w Zielonej Górze. - Chciałem wprawdzie, żeby ten moment nastąpił za dwa lata, w moje 90. urodziny, ale sprawy rodzinne są jednak ważniejsze. Muszę zaopiekować się moją żoną, która od niedawna jest na wózku.

Krzysztof Donabidowicz represjonowany po Wydarzeniach Zielonogórskich 1960 roku

Pomnik przy Filharmonii Zielonogórskiej przypomina, że po bitwie o Dom Katolicki 30 maja 1960 r. aresztowano ponad 200 osób. 178 osób stanęło przed sądem i zostało skazanych. Wśród nich był Krzysztof Donabidowicz. Zielonogórzanin został odznaczony przed prezydenta Andrzeja Dudę podczas rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich w 2018 roku.

Fotografus na 100. urodziny Krzysztofa Donabidowicza!

30 czerwca 2020 r. Krzysztof Donabidowicz skończył 100 lat. Zasłużonego zielonogórzanina uhonorował Złoty Medalem prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. Z kolei staraniem najbliższych pana Krzysztofa – na ścianie budynku przy ul. Kupieckiej 32, gdzie mieścił się zakład fotograficzny Krzysztofa Donabinowicza – pojawił się nietypowy bachusik. Rzeźba autorstwa artysty Artura Wochniaka – nazwana Fotografusem – przeedstawia pana Krzysztofa z aparatem fotograficznym na piersi, a w ręku trzyma portret swojej ukochanej żony Adeli, która zmarła w sierpniu 2019 r., w wieku 95 lat.
Winogronka też przy Fotografusie są – u stóp zielonogórskiego fotografa.

Film Gazety Lubuskiej o Wydarzeniach Zielonogórskich 1960 wygrał Festiwal Filmowy w Zamościu!

Wideo

Dodaj ogłoszenie