200 zł do metra ogrodzenia, kredyty, pożyczki. Na jaką pomoc wobec ASF może liczyć polski hodowca?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/chutinwai
Pogłowie świń w Polsce spada, za co w głównej mierze zdaniem ekspertów odpowiada afrykański pomór świń oraz niskie ceny skupu trzody. Ukazały się odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na poselskie interpelacje związane z ASF, w których resort podaje, na jakie formy wsparcia finansowego mogą liczyć rolnicy.

Zobacz wideo: Co dzieje się w gospodarstwie, gdy wystąpi afrykański pomór świń?

Według danych z początku kwietnia 2021 roku pogłowie świń w Polsce wynosi 10,3 mln sztuk. W 2002 r. - 18,6 mln, 2010 - 15,3 mln, 2016 - 11,1 mln, 2018 - 11,8 mln, 2019 - 10,8 mln, 2020 - 11,3 mln (podaje Gobarto Hodowca na podstawie danych ARiMR).

Od początku 2021 roku potwierdzono 1175 przypadków ASF u dzików w całym kraju (ostatnio w województwie lubuskim). To w tym rejonie w marcu służby weterynaryjne potwierdziły ognisko choroby (w gospodarstwie utrzymującym blisko 16 tys. świń).

Co dzieje się po wykryciu ASF w gospodarstwie?

Główny Inspektorat Weterynarii podaje:

 • wszystkie świnie w gospodarstwie, w którym stwierdzono ASF muszą zostać niezwłocznie zabite, a ich zwłoki zniszczone;
 • zniszczeniu podlegają również obecne w gospodarstwie wszelkie produkty pozyskane od świń, wszelkie przedmioty i substancje (w tym pasze), które mogły zostać skażone wirusem ASF, a nie mogą zostać odkażone;
 • gospodarstwo, w którym stwierdzono ASF podlega oczyszczaniu i dezynfekcji przy użyciu odpowiednich preparatów biobójczych, które wykazują działanie unieszkodliwiające w stosunku do wirusa ASF;
 • po zakończeniu wszelkich niezbędnych działań musi minąć odpowiednio długi okres, zanim w gospodarstwie ponownie będą mogły być umieszczone pierwsze świnie (co najmniej 40 dni od dnia zakończenia oczyszczania i dezynfekcji);
 • wokół ogniska ASF wyznacza się obszar zapowietrzony (o promieniu co najmniej 3 km) i obszar zagrożony (sięgający co najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony); w obszarach tych obowiązują stosowne nakazy, zakazy i ograniczenia (przede wszystkim w odniesieniu do możliwości przemieszczania świń) połączone z nadzorem nad stanem zdrowia świń w tych obszarach.

To też może Cię zainteresować

Pomoc dla hodowców świń w związku z ASF

Sięgamy po opracowaną przez Wielkopolską Izbę Rolniczą tę część odpowiedzi na interpelację poselską, która dotyczy form wsparcia, na jakie w czasie zwalczania ASF w Polsce może liczyć producent rolny.

Producenci rolni prowadzący chów lub hodowlę świń na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń lub na obszarze objętym częścią II lub III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji z dnia 9 października 2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń (...) mogli ubiegać się o pomoc na wyrównanie kwoty dochodu uzyskanej ze sprzedaży świń w poszczególnych kwartałach od IV kwartału 2019 r. do III kwartału 2020 r., w porównaniu do średniego dochodu uzyskiwanego z produkcji świń w analogicznym okresie w trzech ostatnich latach lub trzech latach z okresu pięcioletniego po odjęciu roku z najwyższymi i najniższymi dochodami. Wnioski o taką pomoc można było składać do 21 grudnia 2020 r.

To też może Cię zainteresować

Dalej resort rolnictwa podaje: Producenci świń, którzy zaprzestali produkcji w związku z obowiązującym zakazem utrzymywania w gospodarstwie świń lub ich wprowadzenia do gospodarstwa, wydanym w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń mogą ubiegać się o pomoc finansową. Kwota pomocy stanowi iloczyn średniej rocznej liczby świń utrzymywanych w gospodarstwie w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym został wprowadzony zakaz (jednak nie więcej niż 50 sztuk dla jednego producenta świń) i kwoty 0,36 zł oraz liczby dni w danym roku kalendarzowym obowiązywania zakazu.

Pożyczka z ARiMR

Producenci rolni prowadzący chów lub hodowlę świń na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń lub na obszarze objętym częścią II lub III załącznika do decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE (...) mogą ubiegać się o pożyczkę na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych (takich jak zobowiązania z tytułu umów sprzedaży, w tym z tytułu nieopłaconych faktur np. za maszyny i urządzenia, materiał siewny i szkółkarski, inwentarz żywy, nawozy, pasze, środki ochrony roślin, opał, paliwo itp., zobowiązania z tytułu umów kredytu lub pożyczek, w tym kredytów konsolidacyjnych oraz kredytów z dopłatami ARiMR do oprocentowania), które zostały podjęte w związku z prowadzeniem przez producenta świń działalności rolniczej na obszarach występowania ASF. Kwota udzielonych producentowi świń pożyczek nie może przekroczyć kwoty ww. zobowiązań cywilnoprawnych i wynosić więcej niż:

 • 50.000 zł na siedzibę stada, w której w 2016 r. było utrzymywanych średniorocznie do 50 sztuk świń;
 • 100.000 zł na siedzibę stada, w której w 2016 r. było utrzymywanych średniorocznie powyżej 50 do 100 sztuk świń;
 • 300.000 zł na siedzibę stada, w której w 2016 r. było utrzymywanych średniorocznie powyżej 100 do 500 sztuk świń;
 • 500.000 zł na siedzibę stada, w której w 2016 r. było utrzymywanych średniorocznie powyżej 500 do 1000 sztuk świń;
 • 1.000.000 zł na siedzibę stada, w której w 2016 r. było utrzymywanych średniorocznie powyżej 1000 sztuk świń.

Pożyczka jest udzielana przez ARiMR maksymalnie na 10 lat, a za jej udzielenie Agencja nie pobiera żadnych opłat.

Pomoc na inwestycje w zakresie bioasekuracji

W ramach poddziałania 5.1. „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” objętego PROW 2014- 2020 przyznawana jest pomoc na inwestycje w zakresie bioasekuracji. O pomoc może ubiegać się rolnik, który prowadzi chów lub hodowlę co najmniej 50 sztuk świń lub uczestniczy w Pakiecie 7. Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie, Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego.

Zakres kosztów kwalifikowalnych obejmuje:

 • wykonanie ogrodzenia chlewni wraz z terenem koniecznym do obsługi świń,
 • wykonanie niecki do dezynfekcji,
 • zakup urządzeń do dezynfekcji,
 • wykonanie inwestycji umożliwiającej utrzymanie świń w gospodarstwie w odrębnych zamkniętych pomieszczeniach,
 • przebudowę lub remont pomieszczenia w chlewni lub w budynku gospodarskim funkcjonalnie powiązanym z chlewnią, tak aby w ich wyniku w tym pomieszczeniu była możliwa dezynfekcja osób, które zajmują się obsługą świń,
 • budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy dla świń, powyżej 35 m2 oraz rozpiętości konstrukcji większej niż 4,80 m, w przypadku chowu lub hodowli świń na ściółce o pojemności dostosowanej do liczby świń w gospodarstwie i zapotrzebowania tych świń na słomę,
 • zakup i posadowienie silosu na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez świnie, o pojemności dostosowanej do liczby świń w gospodarstwie i zapotrzebowania tych świń na paszę.

To też może Cię zainteresować

Maksymalna kwota wsparcia dla beneficjenta wynosi 100 000 zł. Pomoc stanowi refundację do 80% kosztów kwalifikowalnych operacji. W przypadku inwestycji dotyczących wykonania ogrodzenia zastosowano uproszczoną formę pomocy. Określone zostały standardowe stawki jednostkowe, które wynoszą za wykonanie:

 1. metra bieżącego ogrodzenia – 200 zł,
 2. bramy – 1820 zł,
 3. furtki – 610 zł.

W ramach tego wsparcia odbyło się dotąd 6 naborów wniosków na operacje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF. Zgodnie z harmonogramem trwających i planowanych naborów wniosków w 2021 r. w ramach PROW 2014–2020, kolejny nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach ww. poddziałania planowany jest we wrześniu 2021 r.

Preferencyjne kredyty obrotowe

Producenci rolni do końca 2021 roku mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty obrotowe w ramach kredytów udzielanych przez banki współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego z 2% dopłatami do ich oprocentowania. Dopłaty do oprocentowania są finansowane ze środków Funduszu Gwarancji Rolnych (utworzonego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020) przez okres 12 miesięcy od dnia podpisania umowy kredytowej. Kredytobiorcy mogą ubiegać się równocześnie o gwarancję spłaty tych kredytów z Funduszu Gwarancji Rolnych na okres:

 • 39 miesięcy (okres spłaty kredytu 36 miesięcy + dodatkowe 3 miesiące) dla kredytu odnawialnego;
 • 51 miesięcy (okres spłaty kredytu 48 miesięcy + dodatkowe 3 miesiące) dla kredytu nieodnawialnego.

Kredyty są udzielane przez banki, które zawarły stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Wykaz banków jest opublikowany na stronie internetowej BGK. Z ww. kredytów mogą korzystać również producenci świń z obszarów objętych nakazami i zakazami w związku z ASF.

Źródło i pełna treść odpowiedzi ministerstwa: Wielkopolska Izba Rolnicza; WETGIW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup najtaniej

DeWalt

DeWalt DW275KN

790,68 zł

kup najtaniej

Makita

Makita TD110DSAE

627,00 zł

kup najtaniej

Vertex

Vertex Wkrętarka Sieciowa 300W

147,00 zł

kup najtaniej

Makita

Makita DTD171RTJ

1 675,77 zł

kup najtaniej

Hikoki

Hikoki Kc18Drbl Wbz Ds18Dbsl W4Z + Dh18Dbl

3 378,81 zł
Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 200 zł do metra ogrodzenia, kredyty, pożyczki. Na jaką pomoc wobec ASF może liczyć polski hodowca? - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie