5/15
4. Złoty medal. Skoki narciarskie: duża skocznia - Sapporo...

Wojciech Fortuna - złoty medal

4. Złoty medal. Skoki narciarskie: duża skocznia - Sapporo 1972

Do olimpijskiej ekipy skoczków Fortuna dołączył jako rezerwowy. Jego forma szybko rosła , dlatego wystartował w konkursie na średnim obiekcie, gdzie zajął szóste miejsce. Na dużej skoczni w pierwszej serii Polak poszybował na 111 metr, co było nowym rekordem Okurayamy. W drugiej serii Fortuna skoczył tylko 87,5 m, ale obronił pierwsze miejsce. Ze Szwajcarem Walterem Steinerem wygrał o 0,1 pkt. Pierwszy złoty medal na zimowych igrzyskach dla Polaków stał się faktem.

6/15
5. Brązowy medal. Skoki narciarskie: skocznia normalna -...

Adam Małysz - 4 medale (3 srebrne i brązowy)

5. Brązowy medal. Skoki narciarskie: skocznia normalna - Salt Lake City 2002
6. Srebrny medal. Skoki narciarskie: skocznia duża - Salt Lake City 2002
9. Srebrny medal Skoki narciarskie: skocznia normalna - Vancouver 2010
12. Srebrny medal. Skoki narciarskie: skocznia duża - Vancouver 2010

30 lat po złocie Wojciecha Fortuny na olimpijskim podium stanął Adam Małysz. Polak obok Svena Hannavalda był faworytem konkursu na normalnym obiekcie w Salt Lake City, ale obu znakomitych skoczków pogodził Simon Ammann. Na dużej skoczni Małysz sięgnął po srebro, a złoto zawisło na szyi Ammanna. Osiem lat później występy wiślanina na igrzyskach raz jeszcze elektryzowały Polaków. Małysz w Vancouver wywalczył dwa srebra. Ammann znowu był poza zasięgiem całej stawki.

7/15
7. Srebrny medal. Biathlon: bieg masowy na 15 km - Turyn...

Tomasz Sikora - srebrny medal

7. Srebrny medal. Biathlon: bieg masowy na 15 km - Turyn 2006

Biathlonista Dynamitu Chorzów sprint, bieg na dochodzenie i bieg indywidualny w Turynie ukończył odpowiednio na miejscach 21, 19, i 18. Wszystkie elementy zagrały dopiero w ostatnim starcie. W biegu masowym Polak dał się wyprzedzić jedynie Niemcowi Michaelowi Greisowi.

8/15
8. Brązowy medal. Biegi narciarskie: 30 km techniką dowolną...

Justyna Kowalczyk - 5 medali (2 złote, srebrny i 2 brązowe)

8. Brązowy medal. Biegi narciarskie: 30 km techniką dowolną - Turyn 2006
10. Srebrny medal. Biegi narciarskie: sprint techniką klasyczną - Vancouver 2010
11. Brązowy medal. Biegi narciarskie: bieg łączony na 15 km - Vancouver 2010
13. Złoty medal. Biegi narciarskie: 30 km techniką klasyczną - Vancouver 2010
16. Złoty medal. Biegi narciarskie: 10 km techniką klasyczną - Soczi 2014

Dwa złote, srebrny i dwa brązowe medale czynią z biegaczki z Kasiny Wielkiej jedną z najwybitniejszych polskich zawodniczek w historii igrzysk. Swoje medalowe żniwo Kowalczyk zaczęła w Turynie od niespodziewanego brązu w biegu na 30 km stylem dowolnym. Igrzyska w Vancouver przyniosły złoto na 30 km klasykiem po niewiarygodnym pojedynku z Marit Bjoergen oraz srebro w sprincie i brąz w biegu łączonym. W zdobyciu złota w klasyku na igrzyskach w Soczi nie przeszkodziło Kowalczyk nawet złamanie kości lewej stopy.