23 lata temu miała miejsce największa katastrofa w historii polskiego lotnictwa

IAR
fot. ktone / photo.bikestats.eu
Do katastrofy doszło 9 maja 1987 roku w czasie lotu na trasie Warszawa - Nowy Jork. Samolot IŁ-62 "Tadeusz Kościuszko" w trakcie podchodzenia do lądowania awaryjnego, po awarii silników rozbił się w Lesie Kabackim pod Warszawą. Na jego pokładzie znajdowało się 172 pasażerów i 11 członków załogi. Wszyscy zginęli.

Z zapisów "czarnej skrzynki" wynikało, że dowodzący załogą kapitan Zygmunt Pawlaczyk i drugi pilot - major Leopold Karcher, do końca zachowywali się profesjonalnie. Ostatnie słowa kapitana Pawlaczyka, które słyszeli kontrolerzy lotów na Okęciu o godzinie 11.12, brzmiały: "Cześć!!! Giniemy!!!".

Po katastrofie ogłoszono dwudniową żałobę w stolicy i województwie warszawskim. Wyrazy współczucia i kondolencje przysłali prezydenci i przywódcy wielu państw, także papież Jan Paweł II.

Do zbadania przyczyn wypadku powołano specjalną komisję rządową, a odrębne śledztwo, w rezultacie umorzone, prowadziła warszawska prokuratura. Komisja w raporcie opublikowanym w lipcu 1987 roku stwierdziła, że powodem awarii samolotu było "zmęczeniowe zniszczenie" materiałów. Dopiero po latach do opinii publicznej dotarły szczegóły ekspertyzy, z których wynikało, że do katastrofy doszło z winy radzieckiego producenta - łożysko jednego z silników miało poważny błąd konstrukcyjny.

Eksperci ze Związku Radzieckiego dowodzili natomiast, że polscy piloci popełnili błędy, a uszkodzenia silników powstały w wyniku zderzenia maszyny z ziemią. Wspólny dokument uwzględniający polskie wnioski został podpisany dopiero po rozmowach na Kremlu, w listopadzie 1987 roku.

Wideo

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

~obserwator~
W dniu 09.05.2010 o 15:20, porzadny kierowca napisał:

SZKODA ZE TUSKA SMIECIA I KOMOROWSKIEGO NIE BYLO W TYM SAMOLOCIE JESZCZE I DZIADA PWALAKAoj jaka szkoda ze tych cwaniako mend nie bylopolska wali sie ruina na maxa gorzej jak grecja w polsce ludziom zyje sie najgorzej w europie plugawy kraj niegodny czlowiekaemeryci na leki nie maja uczciwi ludzie grosze zarabiajapolskie miasto =obraz 18 wieku syg brud smrod zacofanie ochydne szare blokowiska to ma byc kraj to scie europySZKODA ZE TUSK NIE PADNIE I VALE PO-PARTIA NOWOBOGACKICH SMIECI CWANIAKOW



Za takie wypowiedzi to chyba można się znaleźć przed sądem?
Poza tym trochę kultury by się przydało.
~Lubuszanin~
W dniu 09.05.2010 o 15:20, porzadny kierowca napisał:

SZKODA ZE TUSKA SMIECIA I KOMOROWSKIEGO NIE BYLO W TYM SAMOLOCIE JESZCZE I DZIADA PWALAKAoj jaka szkoda ze tych cwaniako mend nie bylopolska wali sie ruina na maxa gorzej jak grecja w polsce ludziom zyje sie najgorzej w europie plugawy kraj niegodny czlowiekaemeryci na leki nie maja uczciwi ludzie grosze zarabiajapolskie miasto =obraz 18 wieku syg brud smrod zacofanie ochydne szare blokowiska to ma byc kraj to scie europySZKODA ZE TUSK NIE PADNIE I VALE PO-PARTIA NOWOBOGACKICH SMIECI CWANIAKOW



jak coś nie na rączke to paszport w lapę i wypad do Grecji a moze na Bialoruś! Pisiorek jeden z drugim -chyba kazań ksiezy sie nasłuchali moherki PiS-owskie
G
Gość
W dniu 09.05.2010 o 21:10, kalina napisał:

Dokladnie tak,to byl marzec, 30 lat temu.I nie Tadeusz Kosciuszko,tylko Kopernik-taka nazwa samolotu byla.


chyba ktos tu myli dwie różne katastrofy!!!
~~gość~~
W dniu 09.05.2010 o 21:10, kalina napisał:

Dokladnie tak,to byl marzec, 30 lat temu.I nie Tadeusz Kosciuszko,tylko Kopernik-taka nazwa samolotu byla.



Katastrofa lotnicza na Okęciu w 1980 miała miejsce 14 marca 1980 o godzinie 11:15. W pobliżu warszawskiego lotniska Okęcie rozbił się lecący z Nowego Jorku samolot Polskich Linii Lotniczych LOT Ił-62 "Mikołaj Kopernik" (nr rejestracyjny SP-LAA), lot nr 007. Zginęło 77 pasażerów i 10 członków załogi.
Katastrofa lotnicza w Lesie Kabackim – katastrofa lotnicza samolotu pasażerskiego Ił-62M SP-LBG Tadeusz Kościuszko Polskich Linii Lotniczych LOT, która wydarzyła się 9 maja 1987 w czasie lotu nr LO 5055 na trasie Warszawa – Nowy Jork, w trakcie podchodzenia do lądowania awaryjnego, po awarii silników. W wyniku katastrofy śmierć na miejscu poniosły 183 osoby
z
zbulwersowana

Żałosne te komentarze, chyba piszą sami maluczcy, Więcej tu nie zajrzę.

k
kalina
W dniu 09.05.2010 o 20:56, ~xxx~ napisał:

Chyba to było nie w maju, tylko w marcu, i nie 23 lata temu, tylko 30 lat.



Dokladnie tak,to byl marzec, 30 lat temu.I nie Tadeusz Kosciuszko,tylko Kopernik-taka nazwa samolotu byla.
G
Gość
W dniu 09.05.2010 o 16:03, Gość napisał:

Zgadzam się w pełni, została banda, która za wszelką cenę chce się nachapać jak najwięcej dla siebie przy korycie., a reszta niech tyra za 1.000, 00 zł, która już teraz ledwo starczają na opłacenie mieszkania i wegetację o chlebie i wodzie. Ponadto jestem pewien, ze gdyby to Tusk zginął w tej katastrofie, to Prezydent L. Kaczyński stanąłby ponad wszelkimi podziałami partyjnymi i zrobiłby wszystko, żeby Polska miała więcej do gadania w tym śledztwie, być może to my byśmy je prowadzili, nie co ten służalczy wobec Rusków i UE płemieł. Jemu jest to na rękę, bo zginąłby jego najważniejszy i najgroźniejszy konkurent, tym samym Tusk pokazał swoją prawdziwą, bezwzględną twarz. Zginął prezydent Polski i wielu ważnych ludzi, a my nadal gów.. wiemy o tym zdarzeniu, jak to jest możliwe? Któy cywilizowany kraj na to by pozwolił? Kiedyś byłem za PO, ale to co się ostatnio dzieje, dało mnie i wielu moim znajomym dużo do myślenia, dlatego nie zagłosuję już więcej na nikogo związanego z tą partią.


Nie łudź się, nikt nie daje za darmo, jeszcze ci powiedzą spie..... dziadu.
G
GRACE
W dniu 09.05.2010 o 15:20, porzadny kierowca napisał:

SZKODA ZE TUSKA SMIECIA I KOMOROWSKIEGO NIE BYLO W TYM SAMOLOCIE JESZCZE I DZIADA PWALAKAoj jaka szkoda ze tych cwaniako mend nie bylopolska wali sie ruina na maxa gorzej jak grecja w polsce ludziom zyje sie najgorzej w europie plugawy kraj niegodny czlowiekaemeryci na leki nie maja uczciwi ludzie grosze zarabiajapolskie miasto =obraz 18 wieku syg brud smrod zacofanie ochydne szare blokowiska to ma byc kraj to scie europySZKODA ZE TUSK NIE PADNIE I VALE PO-PARTIA NOWOBOGACKICH SMIECI CWANIAKOW


A KACZORY PRZEZ 4 LATA TO CO DOBREGO ZROBILY?GRZEBALY SIE TYLKO W HISTORII ZAMIAST MYSLEC O POPRAWIENIU SYTUACJI W POLSCE.HISTORIE ZOSTAWIC HISTORYKOM,A ZAJAC SIE TYM SMRODEM,BRUDEM I UBOSTWEM,JAK PISZESZ.TYLU MLODYCH LUDZI WYJECHALO "ZA CHLEBEM".TAK,TO WIELKIE"DZIELO" BRACISZKA,A DRUGI BEDZIE TO KONTYNUOWAL-TO DZIELO.NIEDLUGO W POLSCE ZOSTANA EMERYCI TYLKO I TO NIE WSZYSCY.BO MLODZI CHCA MODERNIZACJI,A NIE TAPLANIA SIE W STARYCH BRUDACH,KTORE I TAK NICZEGO JUZ NIE ZMENIA.SZEROKIEJ DROGI,KIEROWCO
~xxx~

Chyba to było nie w maju, tylko w marcu, i nie 23 lata temu, tylko 30 lat.

m
melepeta

Panowie, spokojnie. Według międzynarodowych umów śledztwo prowadzi kraj, na terenie którego doszło do wypadu. My jesteśmy jedynie petentem i nie ma tu znaczenia, że to był nasz samolot i nasi obywatele. Nie ma też wyjątków, że tam był prezydent.

g
gfd

Szkoda, że was dwóch i waszych rodzin tam nie było w tym samolocie (~porzadny kierowca~ i Gość).

G
Gość
W dniu 09.05.2010 o 15:20, porzadny kierowca napisał:

SZKODA ZE TUSKA SMIECIA I KOMOROWSKIEGO NIE BYLO W TYM SAMOLOCIE JESZCZE I DZIADA PWALAKAoj jaka szkoda ze tych cwaniako mend nie bylopolska wali sie ruina na maxa gorzej jak grecja w polsce ludziom zyje sie najgorzej w europie plugawy kraj niegodny czlowiekaemeryci na leki nie maja uczciwi ludzie grosze zarabiajapolskie miasto =obraz 18 wieku syg brud smrod zacofanie ochydne szare blokowiska to ma byc kraj to scie europySZKODA ZE TUSK NIE PADNIE I VALE PO-PARTIA NOWOBOGACKICH SMIECI CWANIAKOW



Zgadzam się w pełni, została banda, która za wszelką cenę chce się nachapać jak najwięcej dla siebie przy korycie., a reszta niech tyra za 1.000, 00 zł, która już teraz ledwo starczają na opłacenie mieszkania i wegetację o chlebie i wodzie.

Ponadto jestem pewien, ze gdyby to Tusk zginął w tej katastrofie, to Prezydent L. Kaczyński stanąłby ponad wszelkimi podziałami partyjnymi i zrobiłby wszystko, żeby Polska miała więcej do gadania w tym śledztwie, być może to my byśmy je prowadzili, nie co ten służalczy wobec Rusków i UE płemieł. Jemu jest to na rękę, bo zginąłby jego najważniejszy i najgroźniejszy konkurent, tym samym Tusk pokazał swoją prawdziwą, bezwzględną twarz. Zginął prezydent Polski i wielu ważnych ludzi, a my nadal gów.. wiemy o tym zdarzeniu, jak to jest możliwe? Któy cywilizowany kraj na to by pozwolił?
Kiedyś byłem za PO, ale to co się ostatnio dzieje, dało mnie i wielu moim znajomym dużo do myślenia, dlatego nie zagłosuję już więcej na nikogo związanego z tą partią.
M
Młoda Polka
W dniu 09.05.2010 o 13:55, lot napisał:

"Eksperci ze Związku Radzieckiego dowodzili natomiast, że polscy piloci popełnili błędy."Panie i Panowie! Wypisz, wymaluj taka sama dezinformacja poszła z Rosji w eter w sobotę 10.04.2010. Tam też "piloci popełnili błędy" i z uporem maniaka "cztery razy podchodzili do lądowania" itd. itp.



To samo pomyślałam, a Tusk próbuje czarować obywateli, że Rosjanie wykazują się wielką pomocą, tymczasem już w pierwszych wypowiedziach po katastrofie ten rosyjski kontroler lotu mówił, że nasi świetnie wykształceni piloci lądujący na świecie w trudnych warunkach (kapitan Pietrasik leciał m.in. w ostatnim czasie na Haitii) nie znali rosyjskiego!!! Ostatnio prokurator gen. jednak powiedział, ze świetnie znali rosyjski, to także powinno dać tej Tuskowej zgrai coś do myślenia, że Ruscy kręcą od samego początku. Myślę, że prawda wyjdzie na jaw, ale niestety może za kilkadziesiąt lat. W każdym razie Tusk i jego banda okazali się zdrajcami przestraszonymi przed Rosją, która wszystkie materiały ma w swoich rękach i może nimi dowolnie manipulować.
p
porzadny kierowca

SZKODA ZE TUSKA SMIECIA I KOMOROWSKIEGO NIE BYLO W TYM SAMOLOCIE JESZCZE I DZIADA PWALAKA
oj jaka szkoda
ze tych cwaniako mend nie bylo
polska wali sie ruina na maxa gorzej jak grecja w polsce ludziom zyje sie najgorzej w europie plugawy kraj niegodny czlowieka
emeryci na leki nie maja uczciwi ludzie grosze zarabiaja
polskie miasto =obraz 18 wieku syg brud smrod zacofanie ochydne szare blokowiska to ma byc kraj to scie europy
SZKODA ZE TUSK NIE PADNIE I VALE PO-PARTIA NOWOBOGACKICH SMIECI CWANIAKOW

A
Agata32

Przestań mieszać "fachowcu" !!!

Dodaj ogłoszenie