Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

23. Międzynarodowy Festiwal Folkloru

(hak)
Zespół z Meksyku - Ballet Folklorico Orizaba - już w sobotę, 6 września, będzie gwiazdą Święta Plonów w Szczańcu
Zespół z Meksyku - Ballet Folklorico Orizaba - już w sobotę, 6 września, będzie gwiazdą Święta Plonów w Szczańcu fot. Archiwum RCAK
Tygodniowa impreza rozpocznie się już w niedzielę - tradycyjnie w Zielonej Górze: mszą św. w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela i udziałem w winobraniowym korowodzie o 15.00.

23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru rozpocznie się i zakończy w Zielonej Górze. Tu w 1964 r. Lubuski Zespół Pieśni i Tańca - do dziś gospodarz festiwalu - zaprosił trzy zespoły: z ówczesnej Czechosłowacji, Jugosławii i NRD.

Impreza odbywała się co dwa lata, przybywało zespołów, które zjeżdżały z wszystkich kontynentów. W 1991 r. dyrektor festiwalu Gerard Nowak postanowił, by taneczne święto odbywało się co roku - na przemian - z udziałem grup dorosłych i dziecięcych.

W tym roku mamy festiwal "dorosły".

Osiem kultur

Przez tydzień w 23 miejscowościach Lubuskiego zatańczą zespoły z Armenii, Białorusi, Cypru, Mołdawii, Bośni i Hercegowiny, Ukrainy, Meksyku i Polski. Grupy wystąpią w: Babimoście, Bojadłach, Brzeźnicy, Bytomiu Odrz., Czerwieńsku, Gorzowie Wlkp., Gubinie, Jasieniu, Kargowej, Kostrzynie n. Odrą, Lubsku, Małomicach, Nowej Soli, Nowogrodzie Bobrz., Przytocznej, Sławie, Sulechowie, Szczańcu, Szprotawie, Świebodzinie, Torzymiu, Wschowie, Zielonej Górze i Żarach.

Koncerty festiwalowe

Zespół z Meksyku - Ballet Folklorico Orizaba - już w sobotę, 6 września, będzie gwiazdą Święta Plonów w Szczańcu
(fot. fot. Archiwum RCAK )

Od wtorku do piątku, o 19.00, w zielonogórskim amfiteatrze będą się odbywały koncerty festiwalowe. W tych samych dniach o 9.30 na scenie amfiteatru tancerze będą prezentować swoje zwyczaje i wciągać do zabawy uczniów wielu szkół.

Sobotnia gala

Festiwal zakończy, w sobotę, 13 września o 19.00, Koncert Galowy w amfiteatrze. Widowisko finałowe z udziałem wszystkich gości poprowadzi tradycyjnie - jak i wszystkie koncerty festiwalowe - Józef Broda.

Oni u nas wystąpią

Pod szyldem CIOFF

Festiwal należy do Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej. Imprezę - pod patronatem ministra kultury, marszałka lubuskiego i prezydenta Zielonej Góry - organizują Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury, Uniwersytet Zielonogórski, Lubuskie Stowarzyszenie Promocji Kultury PRO ARTE, lubuskie samorządy, które goszczą zespoły.

Armenia - Nairi

Grupa folklorystyczna Nairi wywodzi się z jednego z największych centrów kulturalnych Armenii, znajdującego się w mieście Abovyan, położonym niespełna 10 km od stolicy państwa - Erywania. Zespół powstał w 1978 r. i od początku istnienia zachwyca żywiołowością i bogactwem repertuaru. Odnajdziemy w nim tradycyjne tańce ludowe i narodowe, z których wyłania się obraz długiej i zawiłej historii Armenii opowiedzianej językiem rodzimego folkloru.
Zespół uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach, m.in. w Australii,

Cypr - Cyprus Gönyeli

Grupa Tańca Folklorystycznego Gönyeli przyjąła nazwę od miasta, w którym działa od 1983 r., usytuowanego nieopodal stolicy kraju, Nikozji. Obecnie zespół liczy ponad 300 uczestników w trzech przedziałach wiekowych - od dzieci i młodzieży po dorosłych. Założeniem ideowym jego wychowawców i opiekunów artystycznych jest edukacja w zakresie folkloru - nieodłącznej części kultury narodowej - ciągle obecnego w życiu współczesnych mieszkańców wyspy. Na Cyprze folklor, a taniec w szczególności, przyjmujący przez wieki wpływy różnych cywilizacji śródziemnomorskich, jest wyrazem typowych zachowań, obrzędowości i zwyczajów przekazywanych tradycją pokoleń.

Ukraina - Ukraine Pribuzhsky

Nadbużański Zespół Pieśni i Tańca został założony w 1971 r. w Mikołajowie, stolicy obwodu mikołajewskiego, położonym nad Południowym Bugiem, u jego ujścia do Morza Czarnego. Grupę tworzą miłośnicy regionalnych pieśni i tańców - amatorzy kochający muzykę. Obecnie zespół liczy 32 członków, wchodzących w skład trzech niezależnych grup artystycznych: śpiewaczej, tanecznej i muzycznej. Głównym źródłem inspiracji zespołu jest folklor południowej Ukrainy, w którym przejmująca nostalgia pieśni ludowych przeplata się z zabawami wokalno-tanecznymi, żywą muzyką i ekspresyjnymi tańcami ukazującymi m.in. scenki rodzajowe z życia Kozaków i czumaków - woźniców zaprzęgów ciągniętych przez woły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska