MKTG SR - pasek na kartach artykułów

2,4 mln zł na pałac w Bojadłach. Co się zmieni w tym miejscu? Czy obiekt odzyska dawną świetność?

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Fundacja Pałac Bojadła włożyła wiele wysiłku, aby przygotować projekt, który otrzymał dofinansowanie
Fundacja Pałac Bojadła włożyła wiele wysiłku, aby przygotować projekt, który otrzymał dofinansowanie Maciej Dobrowolski
Fundacja Pałac Bojadła już wkrótce otrzyma 2,4 mln zł dofinansowania z urzedu marszałkowskiego na projekt związany z odnowieniem zabytkowej posiadłości. Dzięki temu, obiekt odzyska część dawnego blasku.

Wszystko zaczęło się w zeszłym roku, kiedy to urząd marszałkowski w Zielonej Górze ogłosił nowe rozdanie środków Unii Europejskiej na zabytki i kulturę. Fundacja opiekująca się zabytkowym pałacem w Bojadłach wzięła udział w konkursie chcąc uczynić z posiadłości centrum kultury. Wnioskowano o 2,4 mln zł. Niestety, okazało się, że Fundacja nie zdobyła dofinansowania. Ale społecznicy nie zgodzili się decyzją urzędu marszałkowskiego wskazując szereg błędów w postępowaniu. Cała sprawa znalazła finał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, który przyznał rację Fundacji. Dzięki temu, już wkrótce na jej konto wpłyną pieniądze z konkursu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Fundacja Pałac Bojadła wygrała sądową batalię z urzędem marszałkowskim przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w Warszawie

- Jesteśmy na końcowym etapie przygotowywania wszystkich formalności. Dokumenty trafiły już do naszego skarbnika - twierdzi Marek Kamiński dyrektor departamentu programów regionalnych w urzędzie marszałkowskim. - Chcemy jak najszybciej załatwić całą sprawę i przekazać środki, aby Fundacja mogła przystąpić do realizacji projektu.

Co dzięki temu zmieni się w Bojadłach? - W ramach projektu zrewitalizujemy parter wschodniego skrzydła pałacu - tłumaczy Aneta Kamińska, prezes Fundacji. - Prawdziwym rarytasem będzie odsłonięcie i częściowa rekonstrukcja zachowanych klasycystycznych malowideł ściennych salonu letniego, w formie błękitnych kolumn zwieńczonych kwiecistymi girlandami. Odnowiony zostanie również mocno zdewastowany kominek barokowy z ok. 1735 r. Ponadto przewidziany jest montaż stolarki okiennej i drzwiowej oraz renowacja stolarki z XVIII i XIX wieku, która zachowała się w niewielkim stopniu. Zrekonstruowana zostanie także kamienna barokowa balustrada tarasu - wylicza Kamińska.

Opiekunowie zabytku nie ukrywają, że chcieliby, aby pałac w Bojadłach był dalszym ciągu miejscem otwartym i przyjaznym dla mieszkańców regionu. Z tego powodu w wyremontowanym budynku prowadzona będzie działalność kulturalno-edukacyjna oraz naukowa.

- Powstanie przestrzeń, w której organizowane będą wystawy, koncerty, warsztaty czy też lekcje muzealne. Zanim przystąpiliśmy do konkursu o dofinansowanie, w ramach przygotowań, opracowaliśmy szczegółowy 5-letni plan naszych działań, który konsultowaliśmy z historykami sztuki i edukatorami muzealnymi. Włożyliśmy w to dużo pracy, ale dzięki temu wiemy, jak ożywić to miejsce - przekonuje prezes Fundacji.

I dodaje, że już niedługo zostanie utworzona pracownia digitalizacyjna wraz z czytelnią naukową. Zrewitalizowaną część pałacu będzie można zwiedzać także przy pomocy audioprzewodników.

Z dofinansowania cieszy się także wójt Krzysztof Gola. - Gratuluję Fundacji, bowiem pałac to wizytówka naszej miejscowości a widać, w jakim jest stanie. Dzięki otrzymanym pieniądzom będzie można choć częściowo odnowić to miejsce, co może przyciągnąć turystów do Bojadeł - mówi włodarz gminy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska