26 listopada obraduje Konwent Marszałków. Pandemia, zdrowie, przemoc domowa - to główne tematy debaty

OPRAC.:
Aleksandra Pazda
Aleksandra Pazda
Pandemia, zdrowie, przemoc domowa - to główne tematy debaty
Pandemia, zdrowie, przemoc domowa - to główne tematy debaty Lubuskie.pl
Pandemia koronawirusa, przemoc domowa, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, fundusze unijne - to główne tematy III Konwentu Marszałków, który odbędzie się 26 listopada w Zielonej Górze. Obrady będzie można oglądać na stronie lubuskie.pl.

Marszałkowie województw spotkają się w czwartek, 26 listopada. Po raz trzeci obrady poprowadzi marszałek Elżbieta Anna Polak, bo to województwo lubuskie w tym półroczu przewodniczy konwentom marszałków. Tym razem z powodu epidemii obrady odbędą się w trybie zdalnym. Będzie można oglądać je na żywo na lubuskie.pl. W obradach uczestniczyć będą także wicemarszałkowie Stanisław Tomczyszyn i Łukasz Porycki oraz członkowie zarządu Marcin Jabłoński i Tadeusz Jędrzejczak.

Czytaj także

Pandemia, zdrowie, przemoc domowa

Program został tak ułożony, by poruszyć tematy, którymi żyje cała Polska. A więc zdrowie i pandemia. – Musimy zająć się zdrowiem, nie możemy zamiatać problemów pod dywan, trzeba powiedzieć jak jest. To jest kolejna odsłona pandemii, kolejne działania, jak np. te związane z tworzeniem szpitali tymczasowych – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak. O warunkach finansowania szpitali tymczasowych mówić będzie Bernard Waśko, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. medycznych. O organizacji takich szpitali opowie Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, a o szpitalach koordynujących - Jerzy Ostrouch, prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Zaproszenie do udziału w obradach wysłane zostało też do Ministra Zdrowia.

Jaka jest rola fundacji w walce z pandemią i przemocą domową? To tytuł wystąpienia Jerzego Owsiaka, prezesa zarządu Fundacji WOŚP. O działaniach podejmowanych przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczących przeciwdziałania przemocy domowej opowie dr hab. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. I bardzo ważny temat w obecnym kryzysie – zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Pochyli się nad nim dr Barbara Remberk, konsultant krajowy w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży, kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Czytaj także

Fundusze unijne dla Polski

W ostatnich dniach z pierwszych stron gazet nie schodzi temat polskiego weta dla wieloletniego planu budżetu Unii Europejskiej. To temat palący, szczególnie dal samorządów, które bez wsparcia unijnego nie będą mogły realizować inwestycji potrzebnych mieszkańcom. I o tym też rozmawiać będą marszałkowie. - Weto, które nas zaskakuje, które nie ma nic wspólnego z głosem samorządów, Polaków. Bardzo potrzebujemy tych środków finansowych. Bardzo nam zależy na tych środkach. Będzie z nami minister funduszy Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz podsekretarz stanu Waldemar Buda. Uzyskamy więc z pierwszej ręki informacje dot. projektów, jakie będą wybrane w ramach programu odbudowy – informuje marszałek Elżbieta Anna Polak. Z ramienia ministerstwa w obradach udział weźmie też sekretarz stanu Waldemar Buda. O Funduszu Odbudowy UE i szansach na wzmocnienie europejskiej gospodarki po pandemii opowie Tomasz Gibas, doradca ds. ekonomicznych Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Udział Polski w EXPO i zmiany, które na organizatorach wymusiła pandemia – to temat wystąpienia Adriana Malinowskiego, komisarza generalnego Sekcji Polskiej Wystawy Światowej EXPO 2020 w Dubaju. Stanowisko ws wsparcia woj. małopolskiego w promocji III Igrzysk Europejskich w 2023 roku zaprezentuje marszałek woj. małopolskiego Witold Kozłowski.

Czytaj także

Regiony mają głos

Konwent Marszałków Województw RP (Rada Programowa) jest organem opiniodawczo-doradczym Związku Województw RP. Konwent analizuje i opiniuje propozycje zmian legislacyjnych oraz omawia aktualne problemy samorządów województw. Posiedzenia Konwentu kończą się wypracowaniem wspólnych stanowisk, które następnie kierowane są do właściwych urzędów i instytucji centralnych. Głos Konwentu Marszałków RP wielokrotnie przyczynił się i nadal się przyczynia do wypracowania cennych koncepcji i zmian zarówno organizacyjnych, jak i ustawodawczych. Spotkania tak reprezentatywnego grona przedstawicieli samorządów regionalnych oraz uczestniczących w nich przedstawicieli administracji rządowej i różnych instytucji centralnych stanowią szansę na wypracowanie kompromisu w sprawach będących przedmiotem wspólnej troski polskich regionów.

Czytaj także

Źródło: lubuskie.pl

WIDEO: Marszałek Województwa Lubuskiego o nowych perspektywach unijnych

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie