Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

28. FilmFestival Cottbus: tryumf kina rosyjskiego, ale „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego też z nagrodami – w tym publiczności

Redakcja
10 listopada 2018 r. Gala zamknięcia 28. FilmFestival Cottbus w Hali Miejskiej. W sumie jurorzy kilku konkursów przyznali nagrody w wysokości ok. 80 tys. euro.
10 listopada 2018 r. Gala zamknięcia 28. FilmFestival Cottbus w Hali Miejskiej. W sumie jurorzy kilku konkursów przyznali nagrody w wysokości ok. 80 tys. euro. Zdzisław Haczek/Gazeta Lubuska
Polscy filmowcy zdobyli w Cottbus (Chociebuż) cztery nagrody, ale tym razem nie w Konkursie Głównym.

Jeśli w sobotę, 10 listopada 2018 r., niebo nad chociebuską Halą Miejską rozcinały smugi szperaczy, a przed wejściem ciągnął się niebieski dywan – to znak: czas na galę finałową 28. Festiwalu Kina Europy Wschodniej.

O rosyjskich filmach, które wygrały 28. FilmFestival Cottbus

Polacy tradycyjnie zaistnieli w werdykcie. „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego zdobyła Nagrodę Publiczności oraz Wsparcia Kinowej Dystrybucji (film wchodzi do niemieckich kin 22 listopada 2018 r.). Głośny polski obraz nie startował w Konkursie Głównym – był filmem otwarcia podczas uroczystości w Miejskim Teatrze 6 listopada 2018 r. Tym samym nie mógł walczyć o główne laury i statuetki Lubiny.

Polskim filmowcom udało się wygrać Konkurs Kina Młodzieżowego U18, gdzie nagrodę w imieniu czesko-polsko-niemieckiego jury wręczył Wojciech Waluk z V Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kieślowskiego w Zielonej Górze. Laur za reżysera „Córki trenera” Łukasza Grzegorzka odebrał Kornel Miglus z Instytutu Polskiego w Berlinie.
Z kolei Piotr Domalewski (twórca obsypanej nagrodami „Cichej nocy”) odebrał Nagrodę Specjalną w Konkursie Filmu Krótkometrażowego za „60 kilo niczego”.

28.FilmFestival Cottbus pochwalił się rekordową publicznością: 22 tysiące widzów!

W Konkursie Głównym, gdzie startowało 12 tytułów, tryumfowali Rosjanie. Jury, w którym zasiadali m.in. Anna Jadowska (reżyserka „Dzikich róż”, które dostały w 2017 r. w Cottbus Grand Prix) i popularny niemiecki aktor Uwe Kockisch, Lubinę dla najlepszego filmu przyznało wstrząsającemu dramatowi „Ayka” Sergeya Dvortsevoya. Z kolei Ivan I. Tverdovskiy otrzymał Lubinę za najlepszą reżyserię filmu „Jumpman”.

Najlepszą aktorką okrzyknięto Martinę Apostolovą z Bułgarii za rolę w filmie „Irina” Nadejdy Kosevej. A najlepszym aktorem został Reimo Sagor za rolę w estońskim filmie „Take It Or Leave It” Liiny Trishkiny-Vanhatalo.
28.FilmFestival Cottbus pochwalił się rekordową publicznością: 22 tysiące widzów!

Produkcje "Gazety Lubuskiej" na 28. FilmFestival Cottbus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska