Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

30 marca 1945 r. zakończyły się walki o Kostrzyn. Miasto uczci tę rocznicę

(pik)
Ślady walk z 1945 r. doskonale widać po dziś dzień na zrównanej z ziemią starówce. To miejsce przez wielu nazywane jest Kostrzyńskimi Pompejami.
Ślady walk z 1945 r. doskonale widać po dziś dzień na zrównanej z ziemią starówce. To miejsce przez wielu nazywane jest Kostrzyńskimi Pompejami. Jakub Pikulik / archiwum
Muzeum Twierdzy Kostrzyn organizuje obchody 70. rocznicy zakończenia walk o miasto. W ich wyniku tętniący życiem Kostrzyn został zrównany z ziemią. Jak będą wyglądały uroczystości?

Zakończenie walk o Kostrzyn datowane jest na 30 marca 1945 r. Trwały one 59 dni. W wyniku ciężkich bojów miasto zostało niemal zrównane z ziemią. Ślady walk w wielu miejscach Kostrzyna widać do dzisiaj. W rocznicę zakończenia walk o miasto Muzeum Twierdzy Kostrzyn szykuje uroczystości, mające upamiętnić tamte wydarzenia. - Impreza rozpocznie się w Kostrzynie, a następnie przeniesie się do Seelow - mówi Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Obchody zostaną zorganizowane w sobotę, 28 marca. Rozpoczną się o godzinie 10.00 pochówkiem szczątków ludzkich z terenu Starego Miasta. Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu komunalnym przy ul. Sportowej. - To ludzkie szczątki znalezione na przestrzeni lat na Starym Mieście. Nie są to kompletne szkielety, tylko pojedyncze kości odnalezione pod ziemią, w gruzach lub w piwnicach w czasie wykonywania różnych prac na starówce - mówi Ryszard Skałba. Dodaje, że kości nie da się w żaden sposób zidentyfikować.

O godzinie 11.00 w ruinach kościoła na Starym Mieście odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne. Godzinę później uczestnicy uroczystości przeniosą się do bastionu Filip, gdzie posłuchają m. in. opowieści o szlaku bojowym lejtnanta Michaiła Czepanowa. To człowiek, który prawdopodobnie jako pierwszy zatknął radziecką flagę na bastionie Król, oznajmiając w ten sposób zdobycie przez czerwonoarmistów Starego Miasta, a co za tym idzie terenu całego obecnego Kostrzyna.

Na godzinę 13.00 zaplanowano poczęstunek dla uczestników uroczystości. Następnie, o 13.45 wycieczka przeniesie się do Seelow, gdzie odbędzie się m. in. zwiedzanie tamtejszego muzeum.

Organizatorzy przygotowali darmowy transport. Ilość miejsc jest jednak ograniczona. Przygotowano ich 50. Około połowa jest już zajęta. Miejsca rezerwować można dzwoniąc pod numer +48 95 752 0045 lub drogą mailową: [email protected]

Czytaj więcej o Kostrzynie nad Odrą: **Kostrzyn nad Odrą - informacje, wydarzenia, artukuły**

Oto pełny program obchodów 70. rocznicy zakończenia walk o Kostrzyn:

Sobota, 28 marca 2015 r.
Kostrzyn
10:00 Pochówek szczątków ludzkich z terenu Starego Miasta - cmentarz komunalny (ul. Sportowa)
11:00 Nabożeństwo ekumeniczne na Starym Mieście - ruina kościoła NMP
12:00 Wycieczka szlakiem bojowym lejtnanta Michaiła Czepanowa - Bastion Filip
13:00 Poczęstunek dla uczestników
Seelow
13:45 Wycieczka autokarowa do Muzeum w Seelow (wyjazd z parkingu Muzeum Twierdzy, ul. Graniczna 1)
14:30 Zwiedzanie Muzeum i Miejsca Pamięci, złożenie kwiatów na cmentarzu żołnierzy radzieckich
15:30 Prezentacja książki Gerda-Ulricha Hermanna "Twierdza Kostrzyn 1945. Oczekiwania a rzeczywistość"

Wszystkie informacje o Przystanku Woodstock 2015 w Kostrzynie nad Odrą: **Przystanek Woodstock 2015: zespoły, kto zagra, termin, zdjęcia, filmy, informacje**

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska