30 mln złotych z Funduszy Europejskich dla przedsiębiorców. Tak urząd marszałkowski ratuje nasze firmy!

Materiał informacyjny
Podpisanie umów z operatorami projektów (od lewej): przewodniczący OPZL Janusz Jasiński, prezes ZIPH Jerzy Korolewicz, członek zarządu województwa Marcin Jabłoński, poseł Waldemar Sługocki, poseł Krystyna Sibińska, radny województwa Grzegorz Potęga, Dyrektor DFR Marek Kamiński
Podpisanie umów z operatorami projektów (od lewej): przewodniczący OPZL Janusz Jasiński, prezes ZIPH Jerzy Korolewicz, członek zarządu województwa Marcin Jabłoński, poseł Waldemar Sługocki, poseł Krystyna Sibińska, radny województwa Grzegorz Potęga, Dyrektor DFR Marek Kamiński

- Od początku epidemii koronawirusa byliśmy pewni, że szczególnie pilnie powinniśmy obserwować lubuską gospodarkę – mówi Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego, który zaangażował się w przygotowanie programu grantowego dla naszych przedsiębiorców. W jego ramach do lubuskich firm trafi wkrótce 30 mln zł.

Bony wsparcia dla przedsiębiorców

Lubuski Urząd Marszałkowski z uwagą śledzi, jak podczas epidemii koronawirusa radzą sobie nasi regionalni przedsiębiorcy. Okazuje się, że ostatnie miesiące były dla nich trudnym okresem. - Z różnego rodzaju danych statystycznych jasno wynika, że wśród lubuskich przedsiębiorców wiele firm przeżywa bardzo poważne kłopoty. Wiele osób prowadzących własną działalność gospodarczą, np. mikroprzedsiębiorcy, przerwało swoją pracę. Straty z samych wpływów podatkowych określamy na ok. 20 mln zł. Dlatego postanowiliśmy temu przeciwdziałać – informuje Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.

Długo się zastanawialiśmy, co zrobić, aby przeprowadzić nasz region przez czas epidemii koronawirusa, z jak najmniejszymi stratami. Dzięki decyzji Komisji Europejskiej, która zezwoliła na przesunięcie środków w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, udało nam się zebrać kwotę ok. 30 mln zł, dzięki którym będziemy mogli wesprzeć nasze firmy w ramach bezzwrotnego programu grantowego. Będą to tzw. lubuskie bony wsparcia dla przedsiębiorców – tłumaczy Jabłoński.

Jak twierdzą przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, taki bon będzie udzielany zarówno na cele obrotowe, jak i inwestycyjne. O jakich kwotach jest tu mowa? Wszystko zależy od wielkości danego przedsiębiorstwa. Na przykład osoby samozatrudnione mogą liczyć na wsparcie od 10 do 50 tys. zł. Z kolei małe przedsiębiorstwa mogą ubiegać się dotacje od 50 do nawet 200 tys. zł. Co warto podkreślić, jedna firma będzie mogła otrzymać tylko jeden bon!

Program ruszy w czerwcu

Program pomocowy urzędu marszałkowskiego ma ruszyć w czerwcu. Za jego realizację będą odpowiadały dwie organizacje, Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa oraz Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej. To właśnie do tych instytucji będą mogli zgłaszać się lubuscy przedsiębiorcy.

- Bony nie są formą wsparcia, która polega jedynie na zasypaniu różnych strat i luk w płynności finansowej. Z tego powodu duża część programu skupia się na pozyskaniu środków do inwestowania – przekonuje Jerzy Korolewicz, prezes ZIPH. – Sam projekt będzie realizowany przez kilka najbliższych lat. Zdajemy sobie sprawę, że obecnie przedsiębiorcy są skupieni na działaniach mających zapewnić im przetrwanie, dlatego będziemy z uwagą śledzić, jak przebiegnie nabór do programu.

#UEpomaga #FunduszeEuropejskie #UEdlaLubuskiego

logo
 
Materiał współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Dodaj ogłoszenie