35-lat kapłaństwa ks. Andrzeja Szkwarka. Święcenia miał w Dniu Matki

Leszek Kalinowski, Tomasz Rybarczyk
Ksiądz Andrzej Szkwarek obchodzi jubileusz 35-lecia kapłaństwa. Z tej okazji burmistrz Wojciech Sołtys złożył mu serdeczne życzenia
Ksiądz Andrzej Szkwarek obchodzi jubileusz 35-lecia kapłaństwa. Z tej okazji burmistrz Wojciech Sołtys złożył mu serdeczne życzenia Tomasz Rybarczyk urząd miasta Sulechów
Księdza Andrzeja Szkwarka znają wierni w Sieniawie Żarskiej, Gorzowie, Międzyrzeczu, Strzegowie koło Gubina, Trzebieni i Sulechowie. I wszyscy ślą mu najlepsze życzenia z okazji 35-lecia kapłaństwa, które właśnie 26 maja obchodzi.

Miała być wielka uroczystość z udziałem parafian, ale wiadomo czasy dziś takie, że wszelkie wydarzenia przeniosły się do internetu lub organizowane są kameralnie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Burmistrz Sulechowa z życzeniami dla księdza Andrzeja Szkwarka

Życzenia z okazji jubileuszu złożył księdzu Szkwarkowi burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys, który wręczając okolicznościowe gratulacje oraz kwiaty zaznaczył: - Cieszę się bardzo, że 5 lat temu ksiądz przybył do Sulechowa, do naszej największej parafii i w nadchodzacym jubileuszu święceń kapłańskich bardzo serdecznie za wszystko co do tej pory ksiądz dla miasta i parafian uczynił - dziękuję.
Do życzeń burmistrza dołączają wierni z parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża i mieszkańcy Sulechowa.

Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Wilhelma Pluty

Ksiądz Andrzej Szkwarek urodził się 21 marca 1959 roku w Żarach. Dzieciństwo spędził w rodzinnym domu w Sieniawie Żarskiej. Tam też rozpoczął naukę w szkole podstawowej. Jak sam przyznaje, to przede wszystkim rodzice i rodzeństwo miały ogromny wpływ na jego wiarę i atmosferę religijną w domu.
Ukończył Wyższe Seminarium Duchowe w Paradyżu. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk biskupa Wilhelma Pluty w katedrze w Gorzowie Wlkp. 26 maja 1985 roku. Od tego momentu zaczęło się jego pełnienie posługi duszpasterskiej.

Najpierw był Międzyrzecz, potem Gorzów Wielkopolski

Pierwszym miejscem, do którego trafił po święceniach kapłańskich - była parafia pw. Świętego Jana Chrzciciela w Międzyrzeczu. W tym czasie podjął studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Potem był wikariuszem w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wlkp. Kilka lat później trafił do Strzegowa koło Gubina, gdzie zostałem proboszczem, a potem był Trzebień. Ostatnie pięć lat to probostwo w Sulechowie.

Chciałbym udać się do trzech sanktuariów

Jak sam ksiądz przyznaje, z okazji jubileuszu chciałby udać się do trzech sanktuariów: Matki Bożej Rokitniańskiej, Matki Bożej Klenickiej i do Matki Bożej Paradyskiej.
- Data moich święceń ukierunkowuje mnie ku matce, gdyż 26 maja to Dzień Matki. Każda matka ma swoje dzieci w opiece, ja jestem wdzięczny swojej, która mnie urodziła i wychowała ale również matce ziemskiej, a nade wszystko tej, która mnie prowadzi - Matce Bożej – mówi ks. Szkwarek. - Jest taki piękny zwyczaj w Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu, że klerycy oprócz nawiedzenia najświętszego sakramentu w ciągu dnia zawsze przychodzą na spotkanie z Matką Bożą Paradyską w jej cudownym obrazie. Będąc klerykiem wypraszałem w modlitwie do Matki Bożej łaskę powołania, a także, abym tej łaski nigdy nie utracił.
Czego życzyć księdzu na kolejne lata kapłaństwa?
- Realizacji, a zarazem także pewnej refleksji nad dalszą posługą, tak jak pisał ksiądz Jan Twardowski - przed kapłaństwem klękam, zatrzymuję się właśnie po to, aby ciągle odkrywać na nowo łaskę swojego powołania.

ZOBACZ TEŻ

Remont dachu kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie

Ruszył remont kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie

Ksiądz Kazimierz Michalski - pierwszy polski proboszcz w powojennej Zielonej Górze

Pomnik księdza Michalskiego czeka na odsłonięcie. Miała być ...

iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie