Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

4 września koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia we Wschowie. Złoto korony pochodzi z obrączek czy pierścionków wiernych

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Obraz Matki Bożej Pocieszenia jest dziełem nieznanego malarza.
Obraz Matki Bożej Pocieszenia jest dziełem nieznanego malarza. zgg.gosc.pl
W sobotę 4 września we Wschowie odbywa się koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Uroczystości potrwają przez cały dzień.

To jedno z najważniejszych wydarzeń w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W tę sobotę we Wschowie odbywa się koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia.
- Już w piątek, 3 września, o 19.00 na rynku miasta rozpocznie się wigilijne czuwanie zakończone Apelem Jasnogórskim. Natomiast w sobotę o 10.00 z kościoła p.w. św. Józefa wyruszy procesja na wschowski rynek, gdzie o 11.00 będzie odprawiona msza święta, w trakcie której na obraz zostaną nałożone korony. Po liturgii wystąpi młodzieżowa orkiestra dęta, a o 17.00 procesja z ukoronowanym obrazem powróci ulicami miasta do sanktuarium. Finałem obchodów będzie koncert uwielbienia o 19.00 na miejskim rynku - informuje ks. Andrzej Sapieha, rzecznik kurii zielonogórsko-gorzowskiej. Uroczystościom koronacji przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Obraz Matki Bożej Pocieszenia umieszczony w kościele klasztornym franciszkanów to dzieło nieznanego malarza, a wizerunek od dawna otaczany jest przez wiernych szczególną czcią i słynie licznymi łaskami. - W ostatnich latach kult Matki Bożej ze Wschowy jeszcze bardziej się ożywił. 19 marca 2018 r. kościół św. Józefa we Wschowie został podniesiony do rangi sanktuarium - przypomina ks. Sapieha.
Po ustanowieniu Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Pocieszenia rozpoczęły się starania, aby koronować obraz złotymi koronami, które - jak informuje parafia - są wotami od osób otrzymujących łaski za wstawiennictwem NMP w tym wybranym przez Maryję miejscu.

Złoto, z którego złotnik Jerzy Stachurski z Koszelówki koło Płocka wykonał korony, pochodzi m.in. z obrączek ślubnych podarowanych przez wdowy i wdowców z Ziemi Wschowskiej. Jak informują franciszkanie, jest tam też złoto z pierścionków zaręczynowych, kolczyków, łańcuszków, bransoletek wielu innych bliskich sercu pamiątek rodzinnych i osobistych.
20 marca zeszłego roku watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów potwierdziła wybór Matki Bożej ze Wschowy jako patronki tego miasta. Wyznaczyła ona też coroczne uroczystości właśnie na 4 września. Data koronacji jest więc nieprzypadkowa.

Czytaj również:
Zmiany w parafiach 2021. Wikariusze

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska