420 niebezpiecznych miejsc w Lubuskiem. Są też w Twojej okolicy!

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Krajowa Mapa Zagrożeń obejmuje swoim zasięgiem teren całego województwa lubuskiego. Niebezpieczne miejsca może na niej zgłaszać każdy. Można zgłosić jedno takie miejsce w ciągu doby.
Krajowa Mapa Zagrożeń obejmuje swoim zasięgiem teren całego województwa lubuskiego. Niebezpieczne miejsca może na niej zgłaszać każdy. Można zgłosić jedno takie miejsce w ciągu doby. materiały policji
Udostępnij:
Od niespełna dwóch tygodni działa uruchomiona przez policję Krajowa Mapa Zagrożeń. Obejmuje ona również teren województwa lubuskiego. Przez ten czas tylko w województwie lubuskim pojawiło się na niej 420 zgłoszeń.

Lubuskie zostało wpisane na Krajową Mapę Zagrożeń 9 września. To interaktywna, internetowa mapa, na której każdy może zgłosić miejsce, które jest niebezpieczne. Mapę można znaleźć tutaj:**Krajowa Mapa Zagrożeń**

Wskazanie niebezpiecznego miejsca jest dziecinnie proste. Wystarczy odnaleźć interesujące nasz miejsce i kliknięcie w lewy dolny róg mapy, gdzie znajduje się ikona ze znakiem plusa. Każda osoba może dokonać jednego zgłoszenia w ciągu doby. Można wybierać spośród całej kamy wykroczeń i przestępstw. Znajduje się tu m. in. spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, zażywanie narkotyków, przekraczanie dozwolonej prędkości, kłusownictwo, a nawet złe oznakowanie drogi i zła nawierzchnia. Zgłosić można nawet miejsca, w którym zbierają się osoby niepełnoletnie.

Zobacz też: Czujesz lub widzisz zagrożenie? Zaznacz je policji na mapie

Trzy dni na weryfikację zgłoszenia

Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez policję. Stróże prawa mają na to trzy dni. Można obserwować, co dzieje się ze zgłoszeniem: zielony kolor naszego wpisu oznacza, że zostało przyjęte przez system, żółty informuje, że policjanci właśnie je weryfikują, a czerwony jest potwierdzeniem wpisania zagrożenia na mapę. Jakie miejsca do tej pory zostały wskazane w Lubuskiem? Jest już ich 420. Co ciekawe, dużo więcej, bo 262 zgłoszenia pochodzą z północnej części lubuskiego. Z południowej części regiony pochodzi 150 zgłoszeń. 26 zgłoszeń pochodzi z terenu Zielonej Góry, a 96 z Gorzowa i okolic.

Sporo, bo 139 zgłoszeń dotyczy przekraczania prędkości. Takie zgłoszenia dotyczą m. in. Bogdańca, Jenina i Łupowa pod Gorzowem. Zgłoszono też, że kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość na Al. 11 Listopada w Gorzowie. Co ciekawe, w ostatnich dwóch dniach policjanci drogówki byli często widywani na skrzyżowaniu ul. Górczyńskiej i Piłsudskiego. Okazało się, że tylko w rejonie tego skrzyżowania na mapie pojawiły się aż cztery zgłoszenia. - To jest narzędzie, które wykorzystujemy do naszej codziennej pracy. Nie każdy chce zgłaszać niebezpieczne miejsca telefonicznie. Ta mapa to jest właśnie narzędzie dla takich osób - mówi Grzegorz Jaroszewicz z wydziału prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie. Przestrzega jednak, żeby z mapy nie korzystać w sytuacji, gdy potrzebna jest szybka interwencja policji. - Wtedy niezastąpiony jest telefon alarmowy 112 bądź 997 - mówi G. Jaroszewicz.

W centrach dużych miast problemem jest alkohol

Przyjrzeliśmy się też zgłoszeniom w Zielonej Górze. Okazuje się, że sporym problemem w centrum miasta jest spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. Na mapie takie miejsca zaznaczono m. in. w rejonie ul. Kupieckiej, Chopina, Jedności i w parku przy Palmiarni. Z kolei w rejonie placu Kolejarza i ul. Sulechowskiej zgłoszono przypadki żebractwa. Na niektórych z zielonogórskich osiedli zgłoszono też przypadki bezdomności.

Zgłoszenia dotyczą nie tylko dużych miast. I tak na przykład w okolicy Maszewa i Radmicka zgłoszono, że dochodzi do przekraczania prędkości. W tych miejscach była już policja. Na weryfikację czekają dwa takie same zgłoszenia z rejonu Nowogrodu Bobrzańskiego. W okolicy niewielkiej miejscowości o nazwie Suchodół zgłoszono, że ktoś zażywa środki odurzające. Podobne zgłoszenie pochodzi z Bytnicy. Problem z alkoholem i przekraczaniem prędkości mają też Słubice. I tak na przykład dwa zgłoszenia o zbyt szybkiej jeździe odebrano z ul. Kościuszki. Z kolei w Sulechowie przy ul. Poznańskiej zgłoszono akty wandalizmu.

Zobacz też: W Lubuskiem ruszyła krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

To tylko niewielki wycinek z setek zgłoszeń z terenu województwa lubuskiego. Wszystkie zgłoszenia można zobaczyć na mapie. Policja liczy, że mieszkańcy będą zgłaszać kolejne, niebezpieczne miejsca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
k2wojtas

Ciekawe, że w dalszym ciągu nie ma na mapie zagrożeń, braku przejścia dla pieszych w Nowogrodzie przy Biedronce na skrzyżowaniu ul. Brodatego i Polnej. Jak zrobią odcinkowy pomiar na "trasie śmierci" wtedy dopiero będą tam kierowcy nadrabiać stracony "czas". Zaczną myśleć jak ktoś zginie.

Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie