Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

45 mln złotych kosztował alkohol kupiony w 2019 roku w Nowej Soli. 10 lat temu na takie zakupy klienci wydali o 15 mln zł mniej

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
W każdy wtorek w godzinach 16:00 - 18:00 w Punkcie Konsultacyjnym dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. Jaracza 1 w Nowej Soli można uzyskać BEZPŁATNĄ pomoc psychologiczną dla ofiar przemocy w rodzinie. Jeśli potrzebujesz takiej pomocy, przyjdź. Nikt nie będzie Cię oceniał ani krytykował. Zrób krok do przodu, aby odnaleźć siebie. Źródło: Profilaktyka Nowa Sól/Facebook
W każdy wtorek w godzinach 16:00 - 18:00 w Punkcie Konsultacyjnym dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy ul. Jaracza 1 w Nowej Soli można uzyskać BEZPŁATNĄ pomoc psychologiczną dla ofiar przemocy w rodzinie. Jeśli potrzebujesz takiej pomocy, przyjdź. Nikt nie będzie Cię oceniał ani krytykował. Zrób krok do przodu, aby odnaleźć siebie. Źródło: Profilaktyka Nowa Sól/Facebook pixabay
– Mamy tradycję picia alkoholu, która ciągnie się wiele lat. Nie jest tak, że to stało się nagle – mówi Gabriela Juncewicz, pełnomocnik prezydenta Nowej Soli ds. rozwiązywania problemów alkoholowych.

Zakłada się, że uzależnionych od alkoholu w Nowej Soli jest 2-3 procent mieszkańców. Połowa osób korzysta z leczenia odwykowego, które nie jest obowiązkowe.

Uzależniony odrzuca od siebie, że ma jakikolwiek problem alkoholowy.

Trwa głosowanie...

Czy sprzedaż alkoholu po 22 powinna być zakazana?

– Reszta nie widzi problemu, bagatelizuje go, nie chce się leczyć. Odrzuca od siebie, że ma jakikolwiek problem alkoholowy. Nadal uzależnienie od alkoholu jest wstydliwym problemem – wyjaśnia Gabriela Juncewicz, pełnomocnik prezydenta Nowej Soli ds. rozwiązywania problemów alkoholowych. – W Polsce mamy tradycję picia alkoholu, która ciągnie się wiele lat. Okraszamy alkoholem imprezy. Ciężko jest nieraz osobie znaleźć granicę, nagle ją przeskakuje i staje się osobą uzależnioną. Mówi: „zawsze piłem tak samo”. Ale to się tylko tak wydaje. Są osoby, które zwracają na to uwagę, zazwyczaj są to te najbliższe.

Rośnie sprzedaż tzw. małpek, czyli alkoholu o pojemności poniżej 300 mililitrów.

Sprzedaż alkoholu w Nowej Soli w 2019 roku

W 2019 roku w punktach sprzedaży alkoholu klienci zapłacili za napoje alkoholowe 45 milionów złotych. Liczba mieszkańców to 36,6 tys. W przeliczeniu na jednego mieszkańca wychodzi prawie 1320 zł, a na pełnoletniego – 1486 zł.
W 2009 roku w mieście klienci zapłacili za alkohol 30 milionów złotych, a w 2006 r. prawie 26 mln zł. Tendencja jest wzrostowa z roku na rok. W 2019 roku w stosunku do 2018 było to ok. 2,5 mln zł, a rok wcześniej wzrost był jeszcze większy, bo ok. 3 mln zł.
Są badania w Polsce, które wskazują, że rośnie sprzedaż tzw. małpek, czyli alkoholu o pojemności poniżej 300 mililitrów.
Prowadzone badania wskazują, że coraz częściej kupujemy alkohole droższe. W ubiegłym roku w mieście kupiono rekordową ilość napojów powyżej 18 procent.

Za piwo zapłacono prawie 20 mln zł, za wino - 4 mln zł, za wódkę ok. 21 mln zł.
Inicjacja alkoholowa przypada na 12 – 14 lat.

Dostęp do alkoholu w Nowej Soli

Napoje alkoholowe były w ubiegłym roku dostępne podobnie jak rok wcześniej w 116 punktach, jest 86 punktów sprzedaży detalicznej i 30 gastronomicznych. To mniej miejsc niż kilka lat wcześniej. W 2006 roku było ich 137, w 2015 roku – 125.
– Wszelkie światowe i polskie badania wskazują na to, że ograniczenie dostępności do alkoholu powoduje, że tego alkoholu jest spożywana mniejsza ilość. Jeśli ograniczamy punkty sprzedaży napojów alkoholowych, alkoholu sprzedaje się mniej – podkreśla Gabriela Juncewicz. – Rada miejska uczyniła to w Nowej Soli w 2018 roku. Ustawodawca dał gminom taką możliwość, że można ograniczyć czasowo sprzedaż alkoholu w godzinach nocnych w sklepach. Moim zdaniem taka decyzja to właściwe posunięcie.

Szkolenie ma wyuczyć sprzedawców napojów alkoholowych umiejętności jak skutecznie i asertywnie odmawiać sprzedaży alkoholu osobom nieletnim i pod wpływem alkoholu.

Sprzedawca alkoholu musi być asertywny. Będzie szkolenie

Sprzedawcy alkoholu z Nowej Soli mogą zgłaszać się na darmowe szkolenie dotyczące przepisów prawa związanych z kontrolą punktów sprzedaży oraz ze sprzedażą i podawaniem napojów alkoholowych. Czas na zgłoszenia jest do 20 marca. Poprowadzi je instruktor certyfikowany Jerzy Rządzki. – Szkolenie ma wyuczyć sprzedawców napojów alkoholowych umiejętności jak skutecznie i asertywnie odmawiać sprzedaży alkoholu osobom nieletnim i pod wpływem alkoholu. Ma pomóc w pracy z trudnym klientem. Nie chodzi o to, aby sprzedawców straszyć, czy nakazywać. To będzie warsztat – zapowiada Gabriela Juncewicz. – Mamy nadzieję, że to szkolenie pomoże w pracy codziennej sprzedawców napojów alkoholowych.
Można się zgłosić poprzez Facebooka, profil Profilaktyka Nowa Sól, lub telefonicznie: nr tel. 68/ 459 03 05. Szkolenie odbędzie się 26 marca w sali konferencyjnej w Nowosolskim Domu Kultury, ul. Piłsudskiego 49 w Nowej Soli w dwóch grupach: w godzinach porannych - 9.00 – 12.30 i w popołudniowych 14.00 – 17.30 (do wyboru).

Walka z uzależnieniem od alkoholu w Nowej Soli

W szkołach w Nowej Soli odbywają się terapeutyczne dla uczniów na temat szkodliwości substancji psychoaktywnych. W mieście działają świetlice socjoterapeutyczne. Przy ul. Witosa 18 działa punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych i ich rodzin. Jest czynny od poniedziałku do piątku, w godz. 15-17.

W dniach 4-5 kwietnia planowane jest szkolenie dla nauczycieli (wychowawców) klas VI-VII szkół podstawowych z miasta. Unplugged to program profilaktyczny rekomendowany przez PARPA i KBdsPN. Jego celem jest ograniczenie używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki) przez młodzież w wieku 12-14 lat. W programie przewidziane jest również spotkanie dla rodziców.

Działań i pomocy dla osób uzależnionych i współuzależnionych jest więcej. Informacji na ten temat można szukać na profilu Profilaktyka Nowa Sól na FB.

WIDEO: Koronawirus w Polsce. "Nie uciekniemy przed tym, że pojawią się zakażenia wtórne"

DZIEJE SIĘ W SZKOŁACH W POWIECIE

WAŻNE DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

DZIEJE SIĘ W MIEŚCIE

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska