Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

48. Olimpiada Wiedzy Technicznej na Uniwersytecie Zielonogórskim

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
48. Olimpiada Techniczna na Wydziale Informatyki Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego
48. Olimpiada Techniczna na Wydziale Informatyki Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego Agnieszka Linka
Na Wydziale Informatyki Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się 48. Olimpiada Wiedzy Technicznej.

Olimpiada Wiedzy Technicznej skupia młodzież zainteresowaną kierunkami rozwoju własnej osobowości powiązanymi z techniką dotyczącą obszarów budownictwa, mechaniki oraz elektryki z elementami informatyki, elektroniki i automatyki.

Laureaci po ukończeniu szkoły mogą ubiegać się o wstęp na wybrane uczelnie.

- W ramach Olimpiady Technicznej młodzież ma możliwość sprawdzenia na ile ich kompetencje są zgodne z wymaganiami szeroko pojętych kierunków technicznych - mówi dr hab. inż. Andrzej Pieczyński Prorektor ds. Rozwoju i Finansów Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. UZ.

Olimpiada Techniczna jest przeprowadzana w całej Polsce w 19 okręgach (16 województw plus 3 dodatkowe komitety). Jej organizatorem jest Federacja Stowarzyszeń Naukowo–Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej. Przewodniczącym Lubuskiego Okręgowego Komitetu Olimpiady Wiedzy Technicznej jest dr hab. inż. Andrzej Pieczyński, prof. UZ.

- W tym roku mieliśmy 2230 chętnych do udziału w szkolnych zawodach - mówił Mirosław Gruszecki sekretarz LOK OWT.

Uczestnicy Olimpiady Wiedzy Technicznej

Z poziomu okręgowego zakwalifikowało się 11 uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy przeszli etap szkolny. Są to uczniowie z: III Liceum Ogólnokształcącego im. prof. T. Kotarbińskiego w Zielonej Górze (2 uczniów), II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Gorzowie Wielkopolskim (1 uczeń) i Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Żarach (8 uczniów). Najlepsi z nich przejdą do etapu centralnego, który odbędzie się na Politechnice Warszawskiej.

Uczestnicy 48. Olimpiady Technicznej od momentu zalogowania się na specjalnej platformie elektronicznej mieli 2,5 godziny na rozwiązanie dwóch, spośród trzech zadań. Zadania ułożono tematycznie według grup mechaniczno–budowlanej i elektryczno-elektronicznej.

Niestety liczba chętnych do wzięcia udziału w zawodach z roku na rok spada. Prorektor Pieczyński przyczyn takiego stanu rzeczy upatruje m.in. w zdalnym nauczaniu i ograniczeniach wymuszonych w czasie pandemii. Przyznaje jednocześnie, że wymagania stawiane w zadaniach są utrzymywane na podobnym – wysokim poziomie. Natomiast spadek liczby olimpijczyków może świadczyć, że dla dużej części młodzieży konkursowe zadania są zbyt trudne.

ZOBACZ WIDEO: Zielona Góra. Uniwersytet Zielonogórski. Doktorat wdrożeniowy "Mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń z bioodpadów".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska