Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

5. Kozzi Film Festiwal – Zielona Góra – Żary 2019: najazd znanych twarzy, filmy, spektakle, koncerty, promocje książek!

Redakcja
5. Kozzi Film Festiwal od 12 do 16 czerwca 2019 r. w Zielonej Górze i Żarach. Program niezwykle bogaty!
5. Kozzi Film Festiwal od 12 do 16 czerwca 2019 r. w Zielonej Górze i Żarach. Program niezwykle bogaty! Piotr Smoliński/Paweł Wiśniewski/Zdzisław Haczek/Sylwia Dąbrowa/Szymon Starnawski
Tegorocznymi patronami 5. Festiwalu Filmu i Teatru – Kozzi Film Festiwalu (12 – 16 czerwca 2019 r.) będą – prócz Macieja Kozłowskiego – Elżbieta Czyżewska i Tadeusz Fijewski.

5. Kozzi Film Festiwal to filmy, spektakle, koncerty, spotkania, promocje książek… Organizatorzy zapraszają na wydarzenia od 12 do 16 czerwca 2019 r., które zaplanowano w Zielonej Górze, Żarach i Pałacu w Wiechlicach.

Gośćmi tegorocznej edycji będą m.in.: Aleksandra Konieczna, Gabriela Muskała, Ewa Kasprzyk, Katarzyna Żak, Grażyna Kolska-Błęcka, Elżbieta Barszczewska, Zdzisław Wardejn, Małgorzata Pritulak (zaprezentuje wystawę własnych prac malarskich), Kinga Dębska, Małgorzata Bogdańska, Karolina Porcari i przyjaciel Kozzi Film Festiwalu – Lech Dyblik. Z gitarą oczywiście!

W ramach cyklu Zielonogórskie Konotacje (artystyczne spotkania z twórcami lubuskimi lub zawodowo związanymi z regionem aktorami) zobaczymy:
- Zdzisława Wardejna, aktora, reżysera Lubuskiego Teatru w latach 1960-1963 za dyrekcji Marka Okopińskiego i Andrzeja Bucka (1997-2007);
- Jacka Zienkiewicza, aktora LT w latach 1998-2007;
- Waldemara Matuszewskiego, reżysera, byłego dyrektora LT w latach 1990-1995, wieloletniego asystenta T. Łomnickiego;
- Martę Honzatko, aktorkę filmową i teatralną, absolwentkę PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie, urodzoną w Zielonej Górze, a obecnie zatrudnioną w Teatrze w Częstochowie;
- Misię Furtak – wokalistkę, kompozytorkę i basistkę, laureatkę (z zespołem Très.b) Paszportu Polityki w kategorii muzyka popularna, Fryderyka w kategorii debiut roku oraz Nagrody Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. W styczniu 2019 r. ukazała się jej solowa płyta „Co przyjdzie?”.

Książka filmowa i teatralna
Łukasz Maciejewski, autor wywiadów z gwiazdami zebranych w książce „Aktorki. Odkrycia”, będzie podczas spotkań rozmawiał m.in. z Gabrielą Muskałą, Grażyną Kolską-Błęcką.
- Ponadto promować będziemy książkę „Miłość. Ewa Kasprzyk” autorstwa Macieja Kędzika, opracowanie o Elżbiecie Czyżewskiej „Elka” zredagowane przez Izę Komendołowicz, pozycję Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym” oraz „Amantkę z pieprzem” - rozmowę Grażyny Barszczewskiej z Grzegorzem Ćwiertniewiczem – zapowiada dyrektor Festiwalu dr Andrzej Buck.

Festiwalowi co roku patronuje Maciej Kozłowski, aktor drugiego planu wywodzący się z Kargowej. A edycji 2019 roku patronują też kultowi aktorzy - Elżbieta Czyżewska i Tadeusz Fijewski. Stąd w programie filmy m.in. „Kapelusz Pana Anatola”, „Małżeństwo z rozsądku”.

Zaplanowano też uroczystą zielonogórską premierę przebojowej komedii „Miszmasz, czyli kogel-mogel 3”.
W sekcji dokumentów znalazła się produkcja „Gazety Lubuskiej” – „Kresy” w reżyserii Rafała Brylla.

Teatroteka po raz pierwszy
Projekt Teatroteka, który jest ideą Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych o charakterze artystycznym i edukacyjnym, polega na prezentacji ekranizacji teatralnych tworzonych przez młodych twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej. I tu obejrzymy m.in. spektakl „Beauty” wg dramatu zielonogórzanki Iwony Kusiak, w reż. Justyny Nowak.

FilmFestival Cottbus po raz kolejny
Bernd Buder, dyrektor FilmFestival Cottbus, podpisał z dyr. Andrzejem Buckiem umowę o partnerskiej współpracy na kolejny rok. Szef Festiwalu Kina Europy Wschodniej co roku zasiada w jury Kozzi Film Festiwalu. I poleca filmy. W tym roku będzie to m.in. „Ajka” rosyjskiego reżysera Sergeya Dvortsevoya, która wygrała 28. FFC.

Co dobrego w polskim kinie w sezonie 2018-2019
W sekcji Kino Polskie zobaczymy filmy: „Jak pies z kotem”, „Fuga”, „53 wojny”, „Ciemno, prawie noc”, „Ułaskawienie”, „7 uczuć”, „Zabawa, zabawa”, Kamerdyner”.

Mocne kino sąsiadów
- Współpracujący z festiwalem ks. prof. Andrzej Draguła zaprasza na Retrospektywę filmów Andrieja Zwiagincewa: „Powrót”, „Elena”, „Niemiłość” – informuje dyrektor Festiwalu dr Andrzej Buck.
W ramach cyklu Kino europejskie i środkowoeuropejskie zaprezentowane zostaną filmy: „Utoya”, „Donbas”, „Granica”, „Truskawkowe dni”.

Gangsta Film to tradycja!
W ramach Kozzi Gangsta Film zaprezentowane zostaną filmy kryminalne, gangsterskie, sensacyjne m.in.: „Botoks”, „Kobiety mafii”, „Kobiety mafii 2”, „Pitbull. Ostatni pies”, „Odnajdę cię”, „Kurier”.

Namiot Café Film na deptaku i inne adresy
W Zielonej Górze festiwalowe adresy to: namiot Café Film na deptaku, Kino Cinema City, Sala Kolumnowa UM, Kino Norwid w sali im. J. Koniusza Biblioteki Norwida, Kino Rektorat w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, Kino Młodość w Multimedialnym Centrum dla Dzieci i Młodzieży, Mediateka Góra Mediów. Projekcje plenerowe odbywać się będą na placu przed Filharmonią Zielonogórską.
W Żarach, dzięki partnerstwu z Żarskim Domem Kultury, festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w salach Ratusza, Sali Widowiskowej LUNA ŻDK, Galerii ŻDK.

Klaps na finał
Jury przyzna statuetki Klaps 2019 w kategoriach: Grand Prix czyli Klaps 2019 dla reżysera najlepszego polskiego fabularnego filmu; Klaps 2019 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym; Klaps 2019 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi, Klaps 2019 za film kryminalny, gangsterski, sensacyjny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska