500 plus. 1 kwietnia rusza nabór wniosków papierowych. O świadczenie wszyscy muszą się ubiegać jeszcze raz

OPRAC.:
Aleksandra Pazda
Aleksandra Pazda

Wideo

500 plus 2021. Już 1 kwietnia rusza nabór wniosków papierowych. Jest to tradycyjna forma składania świadczenia, którą preferuje wielu Polaków. Przypomnijmy. W tym roku obowiązują nowe zasady przyznawania świadczenia 500 plus. Wszyscy muszą się o nie ubiegać jeszcze raz.

500 plus 2021 - nowe zasady

Nowe zasady przyznawania świadczenia 500 plus weszły w 2021 roku. Jest ono przyznawane na jeden rok, po którym należy ponownie złożyć o nie wniosek. Okres rozliczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca i kończy 31 maja następnego roku.

Oznacza to, że wszyscy pobierający świadczenie Rodzina 500 Plus, muszą w tym roku ponownie złożyć wniosek o przyznanie pieniędzy.

500 plus - wnioski papierowe

Dokumenty w formie tradycyjnej składa się osobiście w urzędzie lub drogą pocztową. Przyjmuje je urząd miasta lub gminy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie Rodzina 500 Plus.

Aktualny wzór wniosku 500 plus (w formacie pdf) na okres świadczeniowy 2021/2022 można pobrać na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

WIDEO: 500 plus dla emerytów i osób niepełnosprawnych

Termin złożenia świadczenia 500 plus

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina, iż aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego i otrzymać świadczenie w miesiącu czerwcu 2021 r., wniosek należy złożyć w terminie do 30 kwietnia 2021 r.

Wniosek o 500 plus

Zgodnie z ustawą z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wniosek zawiera dane dotyczące:

  • osoby występującej o przyznanie świadczenia wychowawczego, w tym: imię, nazwisko, datę urodzenia, adres miejsca zamieszkania, stan cywilny, obywatelstwo, płeć, numer PESEL, a w przypadku gdy nie nadano numeru PESEL – numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz, o ile je posiada – adres poczty elektronicznej i numer telefonu;
  • dzieci, na które wnioskodawca ubiega się o przyznanie świadczenia wychowawczego, w tym: imię, nazwisko, datę urodzenia, stan cywilny, obywatelstwo, płeć, numer PESEL, a w przypadku gdy nie nadano numeru PESEL – numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość;
  • innych osób, podane przez osobę ubiegającą się o przyznanie świadczenia wychowawczego – jeżeli w sprawie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Kiedy nastąpi wypłata świadczenia 500 plus?

Termin ustalenia prawa do świadczenia 500 plus oraz jego wypłaty uzależniony jest od momentu złożenia wniosku. Poniżej publikujemy ważne terminy.

Złożenie wniosku z wymaganymi dokumentami:

  • do 30 kwietnia 2021 r. - wypłata świadczenia nastąpi do 30 czerwca 2021 r.
  • od 1 maja do 31 maja 2021 r. - wypłata świadczenia nastąpi do 31 lipca 2021 r.
  • od 1 czerwca do 30 czerwca 2021 r. - wypłata świadczenia nastąpi do 31 sierpnia 2021 r.
  • od 1 lipca do 31 lipca 2021 r. - wypłata świadczenia nastąpi do 30 września 2021 r.
  • od 1 sierpnia do 31 sierpnia 2021 r. - wypłata świadczenia nastąpi do 31 października 2021 r.

WIDEO:Forum Aktywnego Seniora - Rozmowa z dr Olgą Pazdan oraz Andrzejem Jakubaszkiem

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie