reklama

500 zł mandatu dla kierowców za nietrzymanie rąk na kierownicy, niewykonywanie poleceń policjanta. Zmiany w kontrolach już od 7 listopada

oprac.mawZaktualizowano 
500 zł mandatu dla kierowców za nietrzymanie rąk na kierownicy, nie wykonywanie poleceń policjanta. Zmiany już od 7 listopada polskapress
Od 7 listopada obowiązywać będą nowe zasady podczas kontroli drogowych. 500 zł - tyle będzie wynosiła kara dla kierowców. Ale to nie koniec nowości, o których powinniście wiedzieć. Nowe obowiązki kierowców, nowe uprawnienia policjantów. Wszystko zapisane w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Sprawdź, jakie zmiany wejdą od 7 listopada.

SPRAWDŹ, ILE MASZ PUNKTÓW KARNYCH online. To proste! Dzięki temu możesz uniknąć kolejnych punktów karnych i mandatów

Mandat w wysokości 500 zł. Za co?

Jeśli zostaniecie zatrzymani do kontroli drogowej, musicie przestrzegać zasad. Wprawdzie przepisy już obowiązują, ale teraz zostaną wpisane do prawa resortowego. Od 7 listopada policjanci będą mogli wypisać kierowcom mandaty za ich nieprzestrzeganie. Za co dokładnie? Jeśli zdenerwowani będziecie wiercić się w fotelu, próbować dyskutować z policjantem, uważajcie. Za każde z tych zachowań będziecie mogli dostać karę do 500 zł. Mandat kierowca będzie mógł otrzymać w chwili, gdy nie zastosuje się do poleceń funkcjonariusza - pisze serwis autokult.pl.

Nowe przepisy. Każdy kierowca musi je poznać

To nie wszystko. Jeśli podczas kontroli nie będziecie trzymać rąk na kierownicy - również grozi Wam za to mandat 500 zł.
Pamiętajcie, jeśli zostaliście wezwani do zatrzymania się przez funkcjonariuszy, musicie zatrzymać auto i czekać, aż podejdzie do Was policjant. Nie możecie gasić silniki, a ręce powinny być widoczne, na kierownicy.

Zachowanie za kierownicą

Od teraz każdy kierowca będzie musiał przestrzegać zasad. To, jak powinien zachować się za kierownicą będzie od 7 listopada uregulowane prawnie. Podsumowując - 500 zł mandatu możecie otrzymać podczas kontroli drogowej za m.in:

  • nietrzymanie rąk na kierownicy
  • sięganie do wewnętrznej kieszeni kurtki po dokumenty, nieproszeni
  • wychodzenie z auta bez zgody policjanta

Kontrola drogowa. Policjant sprawdzi stan licznika

Zmiany, jakie zostaną wprowadzone od 7 listopada, dotyczą również uprawnień policjantów podczas kontroli drogowych. Kierowcy będą musieli pozwolić na sprawdzenie bagażnika, komory silnika oraz wnętrza auta. Policjant będzie miał obowiązek sprawdzenia i spisania przebiegu licznika, a następnie podania informacji do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Nowe regulacje pozwolą również na to, aby kontrole policyjne odbywały się w różnych miejscach. Do tej pory policjanci nie mogli np. zatrzymywać się w miejscu niedozwolonym, włączyć sygnały świetlne. Od 7 listopada nie będą musieli tego robić, nawet wtedy, gdy zaparkują radiowóz (oznakowany czy też nie) na wyspie przystankowej czy chodniku.

Dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. - mówi rozporządzenie.

W świetle nowych przepisów rośnie rola i kompetencje funkcjonariuszy dokonujących kontroli drogowej

  • kierowcy nie będą mogli podważać ich kompetencji, a nie zastosowanie się do ich poleceń oznaczać będzie surową karę
  • policjanci drogówki będą mogli dokonywać kontroli w niemalże dowolnym miejscu, nawet jeśli łamią tym samym przepisy ruchu drogowego pod warunkiem, że sami nie stwarzają w ten sposób zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu
Trwa głosowanie...

Czy mandat w wysokości 500 zł za nietrzymanie rąk na kierownicy, to dobry pomysł?

Za co policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górz...

Nowe obowiązki kierowców: korytarz życia i jazda na suwak

18 października Sejm i Senat przyjęły opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym, wprowadzający przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak. 6 listopada podpisał ją prezydent. Ustawa wchodzi w życie po upływie 21 dni od dnia ogłoszenia.

Celem nowelizacji jest stworzenie jednoznacznych zasad zachowania kierowców w dwóch istotnych dla bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego sytuacjach: gdy zachodzi potrzeba umożliwienia służbom ratowniczym szybkiego dotarcia na miejsce zdarzenia drogowego, a także, gdy występuje zwężenie drogi ograniczające liczbę dostępnych pasów.

- W sytuacji zagrożenia życia na drodze ważna jest każda sekunda. Zależy nam, by kierowcy wiedzieli, jak należy tworzyć korytarze życia, żeby odpowiednie służby mogły jak najszybciej dotrzeć do poszkodowanych – powiedział minister infrastruktury, przewodniczący KRBRD Andrzej Adamczyk.

Korytarz życia - zasady!

Przedmiotowa ustawa wprowadza zmiany regulujące zasady tworzenia tzw. „korytarza życia”, umożliwiającego sprawne poruszanie się pojazdu uprzywilejowanego na wypadek zatoru drogowego. W warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w celu umożliwienia swobodnego przejazdu tego pojazdu:

  • na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu będzie obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu będzie obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu
  • na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu będzie obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu będą obowiązani usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu

Kierujący pojazdem innym niż uprzywilejowany nie będzie mógł korzystać z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego utworzonej w wyżej opisany sposób.

Czytaj również Korytarz życia na drodze. Jak go utworzyć? Wystarczy przestrzegać kilku zasad!

Jazda na suwak - zasady!

Przedmiotowa ustawa reguluje ponadto zasady zachowania się kierujących pojazdami wykonujących manewr zmiany pasa ruchu, jeżeli na jezdni z co najmniej dwoma pasami ruchu w jednym kierunku, co najmniej jeden z pasów kończy się.

W warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż jednym pasem ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się sąsiednim pasem będzie obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie, zmianę tego pasa na sąsiedni, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy.

Z kolei w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie istnieje możliwość kontynuacji jazdy dwoma pasami ruchu z powodu przeszkód na tych pasach lub ich zanikania, jeżeli pomiędzy tymi pasami znajduje się jeden pas ruchu, którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy, kierujący pojazdem poruszający się tym pasem będzie obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasów ruchu umożliwić zmianę pasa jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów z prawej strony, a następnie jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów z lewej strony.

Sprawdź: Kiedy zmienić opony na zimowe? O tym powinien wiedzieć kierowca! Na co zwrócić uwagę zmieniając opony na zimowe? Porady specjalistów

WIDEO:Zbliża się sezon wymiany opon. Zobacz, w jakie ogumienie warto zainwestować

źródło: TVN Turbo/x-news

Punkty karne 2019. Co się zmienia? Za które przewinienia dos...

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 30

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Karać i jeszcze raz karać, może będzie mniej wariatów na drogach,a jak się komuś nie podoba to na pieszo.

G
Gość
21 października, 3:13, Jolka:

Może jeszcze mi spiszą jaki mam numer biustonosza, obuwia , majtek...ludzie to się robi chore. Moje auto i moja sprawa ile ma przejechane. Co rok mam przegląd i diagnosta spisuje i tyle w temacie

Prawda...

G
Gość
20 października, 15:55, Gość:

Za jazdę na suwak to powinni dostać kierowcy cwaniaki którzy jadą do końca ite barany wstrzymuja ruch, i dlatego od jakiegoś czasu mam kamerkę ale nie do wysyłania filmów do pispolicji ale obrony przed nimi

Byle co jesz i byle co gadasz....!!!

J
Jarpako

Czytałem przed chwilą rozporządzenie i niestety "redaktory"i ich mocodawcy kłamią. Nigdzie nie ma, że nietrzymanie rąk na kierownicy to wykroczenie. Proponuję każdemu z komentatorów przeczytanie rozporządzenia i wtedy wypowiedź. Prawda, że jest to trochę lipne rozporządzenie bo zwykłego kierowcę od razu traktuje jak przestępcę drogowego. Machnięcie tzw. lizakiem powoduje czasowe pozbawienie wolności (nie wolno wysiadać, ręce na kierownicy.....), a co jak dokumenty mam w teczce w bagażniku lub w wewnętrznej kieszeni ubrania? Lepiej nawet jak kierowca wysiądzie bo policjant widzi jego całą sylwetkę. Mam wrażenie, że konsultantami w tym rozporządzeniu byli milicjanci lub zomole (obecnie prewencja). Według mnie rozporządzenie do zmiany w niektórych aspektach.

G
Gość
20 października, 8:26, Gość:

No ciekawe jak to będzie wyglądało z motorami latem jak mnie zatrzymają w tej skórze na ścigaczu który się gotuje jak stoi dla mnie głupota i umilenie życia i do tego dużo ludzi o tym wiedzieć nie będzie a wysokość mandatu nie mała

6 listopada, 18:51, Gość:

Zostaniesz ukarany

500 500 500 takie życie kasa musi się zgadzać.

G
Gość
20 października, 20:14, Gość:

Co za chory umysł to wymyślił , jakiś mądry inaczej

6 listopada, 18:03, Schetyna:

Wymyslil [wulgaryzm]us pisowski

To nie chory umysł tak to działa ma być 500 i jest a kto myślał że mu skapnie to to się pomylił.A to dopiero początek.

G
Gość
20 października, 15:38, Gość:

Za brak płynu do spryskiwaczy 500,za brak powietrza w kołach 500,za brak już nawet dają mandaty za przepalona zarowke, zero upomnienia i dziwią sie że ludzie nie cierpią ich jak psów, owszem wykonują swoją pracę bo jakiś idiota wymyśli co jakiś czas durne przepisy ale to za sprawa ich bo oni dają pomysł, po prostu zbierają na 500

Właśnie dziś zostałam zatrzymana za brak światła. Bardzo kulturalnie zostałam o tym poinformowana przez pania policjantkę i poproszona o zjechanie do najblizszego mechanika w celu wymiany żarówko. Zero mandatu!!!!!

B
Blondynka

No tak bardzo przydatna kwota 500 zl bo zaczyna sie szukanie kasy jednak w taki sposób to paranoja. Natomiast obowiązek jazdy tworzacej korytarz życia jest potrzebny. To popieram. No i jeszcze ten rozszerzony zakres przywilejów dla policjantów.... Oj to sie chłopcy będą popisywać 🤭

G
Gość
20 października, 8:26, Gość:

No ciekawe jak to będzie wyglądało z motorami latem jak mnie zatrzymają w tej skórze na ścigaczu który się gotuje jak stoi dla mnie głupota i umilenie życia i do tego dużo ludzi o tym wiedzieć nie będzie a wysokość mandatu nie mała

Zostaniesz ukarany

P
Petru
19 października, 17:22, Gość:

Zaczyna się szukanie dodatkowej kasy na obietnice przedwyborcze. Najprościej wyciągnąć od obywateli.

Tak rzadzi mafia pisowska

S
Schetyna
20 października, 20:14, Gość:

Co za chory umysł to wymyślił , jakiś mądry inaczej

Wymyslil [wulgaryzm]us pisowski

G
Gowin

Czego boi się mafia pisowska trzady jak za hitlera a lapanki i kontrole robilo tak gestapi

l
luki

jolka i długość k...sa :)Już całkiem będą się czuć jak 'Bogowie 'nasza polska policja która tylko czeka gdzieś za rogiem, za winklem żeby tylko dop...lić komus za coś mandat..

J
Jolka

Może jeszcze mi spiszą jaki mam numer biustonosza, obuwia , majtek...ludzie to się robi chore. Moje auto i moja sprawa ile ma przejechane. Co rok mam przegląd i diagnosta spisuje i tyle w temacie

G
Gość

Skończy się nagrywanie kontroli przez kierowców i jak coś to wszystko będzie można każdemu wmówić

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3