Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

6. Kozzi Film Festiwal - Festiwal Filmu, Teatru i Książki 2020. Jest nowy termin festiwalu! Gwiazdy zjadą do Zielonej Góry, Żar i Wiechlic

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Aktor Marian Opania
Aktor Marian Opania Dariusz Śmigielski
W związku ze skutkami pandemii koronawirusa 6. Kozzi Film Festiwal - Festiwal Filmu, Teatru i Książki odbędzie się później niż planowano: w dniach 10-13 września 2020.

Festiwal zorganizowany zostanie w dniach 10-13 września 2020. Tegorocznej edycji patronować będą aktorzy: Maciej Kozłowski, Kalina Jędrusik oraz Bogumił Kobiela.
Dokładny program imprezy jest aktualnie dopracowywany, ale dyrektor artystyczny Kozzi Film Festiwalu Andrzej Buck w czwartek, 28 maja, podczas konferencji prasowej online, zdradził już kilka nazwisk.

Goście 6. Kozzi Film Festiwal – Zielona Góra – Wiechlice – Żary

Gościem specjalnym tegorocznej imprezy będzie znakomity aktor Marian Opania. Przyjazd na festiwal zapowiedzieli także:

 • Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy, autor książek, wykładowca akademicki w Filmówce w Łodzi, dyrektor Festiwalu Kino na Granicy
 • Bernd Buder - dyrektor programowy partnerskiego FilmFestival Cottbus – Festiwalu Kina Wschodnioeuropejskiego (odbywa się w listopadzie w Chociebużu)
 • Mikołaj Grabowski - reżyser, aktor, profesor sztuk teatralnych
 • Lech Dyblik – aktor

Zdzisław Wardejn na Krakowskim Salonie Poezji w Zielonej Górze

Z kolei gościem tegorocznego Krakowskiego Salonu Poezji, organizowanego w ramach Kozzi Film Festiwalu będzie Zdzisław Wardejn. Natomiast w cyklu „Zielonogórskie Konotacje” zobaczymy autorkę dramatów Iwonę Kusiak, aktorkę Martę Pohrebny i reżyserkę Małgorzatę Paszkier.

5. Kozzi Film Festiwal: Zdzisław Wardejn o początkach aktorskiej kariery w Zielonej Górze

Patroni 6. Kozzi Film Festiwal: Maciej Kozłowski, Kalina Jędrusik, Bogumił Kobiela

- Festiwal nadal skupia się na promocji polskiego filmu fabularnego, szczególnie kina akcji, filmu sensacyjnego, kryminalnego i gangsterskiego – informuje Anna Urbańska , specjalista ds. public relations z Działu Badań, Analiz i Metodyki Biblioteki Norwida. - Wzbogacony jest o elementy społeczno-obyczajowe, kino prowincji, współczesne kino niemieckie, traktuje o związkach kina z literaturą, książką i teatrem.

Wyznacznikiem festiwalu jest budowanie jego koncepcji wokół fenomenu aktorów drugoplanowych. W kolejnych edycjach utrzymywana jest nazwa: Kozzi Film Festiwal. Kozzi… i tu zawsze dwie ważne postaci nieżyjących kultowych artystów, obecnych na Festiwalu poprzez retrospektywne pokazy ich dorobku.

W ramach forpoczty zorganizowane zostaną wieczory poświęcone postaciom tegorocznych patronów imprezy – nieżyjących już aktorów: Kalinie Jędrusik, Bogumiłowi Kobieli oraz oczywiście Maciejowi Kozłowskiemu. Prezentowane będą filmy z udziałem tych postaci oraz odbędą się dyskusje o książkach traktujących o aktorach.

Wydarzenia 6. Kozzi Film Festiwalu

Większość spotkań, prezentacji, projekcji i imprez towarzyszących Festiwalowi odbywać się będzie w Zielonej Górze i w Żarach oraz w Pałacu w Wiechlicach, gdzie odbędzie się także Gala, podczas której przyznane zostaną statuetki Klaps 2020. Planowane są także projekcje plenerowe.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przedsięwzięcia festiwalowe skupione będą wokół kilku nurtów tematycznych, m.in.: Kino Polskie. Filmy z lat 2019-2020, Kozzi Gangsta Film, Dokument na Kozzi, Kino znad granicy, Retrospektywy, Zielonogórskie Konotacje, a także cykle autorskie: Retrospektywa Kino wg Andrzeja Draguły i Moje ulubione role drugoplanowe w polskim filmie – projekt Łukasza Maciejewskiego.

Oni organizują 6. Kozzi Film Festiwal

Wspólny mianownik Kozzi Gangsta Film i Kozzi Film Festiwal - Zielonogórskiego Festiwalu Filmu, Teatru i Książki to także zespół organizatorów: od początku, poza pracownikami Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, są to członkowie stowarzyszeń współpracujących z Biblioteką – wcześniej Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT, od 2019 roku także Stowarzyszenie Kozzi Film Festiwal oraz Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

4. Festiwal Filmu i Teatru - Kozzi Film Festiwal Zielona Góra - miasteczko filmowe w Focus Mall

FilmFestival Cottbus partnerem Kozzi Film Festiwalu

Od 2012 roku partnerem Festiwalu jest impreza odbywająca się po drugiej stronie Odry FilmFestival Cottbus (Niemcy). Współpracując z organizatorami FFC oraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej wzbogacany jest program zielonogórskiego festiwalu o ważne produkcje współczesnego kina niemieckiego i środkowoeuropejskiego.
Ponadto, dzięki partnerstwu z Żarskim Domem Kultury, prezentacje i projekcje filmowe w ramach Kozzi Film Festiwalu organizowane są także w Żarach.

Spotkania z autorami książek w Cafe Film

Znaczącą rolę podczas Festiwalu odgrywa książka filmowa i teatralna. Planujemy spotkania w Namiocie Festiwalowym na deptaku Cafe Film wokół książek:

 • Jacek Wakar: „Przyczajony geniusz. Janusz Gajos”
 • Łukasz Klinke, Arkadiusz Bartosiak: „Andrzej Seweryn: Ja prowadzę”
 • Szczawiński Maciej M.: „Zezowate szczęście. Opowieść o Bogumile Kobieli”
 • Magdalena Przyborowska: Bogumił Kobiela. Sztuka aktorska,
 • Dariusz Michalski: „Kalina Jędrusik”
 • Marcin Dorociński: „Na ratunek. Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości naszej planety”

4. Kozzi Film Festiwal – goście festiwalu: Magdalena Zawadzka i Jan Holoubek

Bohaterki Zielonogórskich Konotacji

W cyklu Zielonogórskie Konotacje, czyli artystyczne spotkania z twórcami lubuskimi lub zawodowo związanymi z regionem aktorami, planujemy zaprezentować m.in.:

 • portret Iwony Kusiak - dramaturżki mieszkającej w Zielonej Górze. W ramach przedsięwzięcia pokażemy monodram wg I. Kusiak „Nadbagaż” w reż. R. Matusza. Reżyserka opatrzy zapowiedzią emisję dramatu.
 • portrety Marty Pohrebny i Małgorzaty Paszkier. Zobaczymy monodram „Rozmaryn” na podstawie powieści „Rio Bar” Ivany Sajko w wykonaniu Marty Pohrebrny i reżyserii Małgorzaty Paszkier.

Natomiast Janusz Łastowiecki w ramach Czytelni dramatu zaproponuje czytanie performatywne dramatu Iwony Kusiak.

Co w kinie znad granicy?

Kolejny cykl - Kino znad granicy - prezentować będzie niemiecką panoramę filmową w ramach partnerstwa z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz FilmFestival Cottbus.
Zwyczajowo pokażemy także laureata Grand Prix FilmFestival Cottbus – nagrodzony w 2019 roku statuetką Lubiny – film „Siostra” (Sister, Sestra) Svetly Tsotsorkovej (Bułgaria, Katar). Zobaczymy też film nagrodzony za najlepszą reżyserię Teodora Kuhna SHARP KNIFE| OSTRÝM NOŽOM.

Kino Polskie. Filmy z lat 2019-2020.

Tutaj zobaczymy m.in. takie filmy, jak:

 • „Obywatel Jones”, reż. Agnieszka Holand
 • „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, reż. Borys. Lankosz
 • „Boże Ciało”, reż. Jan Komasa
 • „Pan T.”, reż. Marcin Krzysztołowicz

2. Festiwal Filmu i Teatru „Kozzi-Dymny-Himilsbach” – Artur Barciś

Z kolei współpracujący z Festiwalem ks. prof. Andrzej Draguła zaprasza na Retrospektywę Kino wg Andrzeja Draguły.

W sekcji Kozzi Gangsta Film kryminały i sensacja

W sekcji Kozzi Gangsta Film organizatorzy planują zaprezentować filmy kryminalne, gangsterskie, sensacyjne, a wśród nich m.in. obrazy:
„Na bank się uda”, reż. Szymon Jakubowski,
„Oficer i szpieg”, reż. Roman Polański,
„Czarny mercedes”, reż. Janusz Majewski,
„Solid gold”, reż. Jacek Bromski,
„Ukryta gra”, reż. Łukasz Kośmicki

Filmy z cyklu Kino Polskie z lat 2019-2020 opatrzone będą atrakcyjnym komentarzem prof. Jerzego Bralczyka i Michała Ogórka, natomiast cykl „gangsterski” komentować będą przedstawiciele zielonogórskiej palestry.

W ramach cyklu Teatr. Przystanek teatralny, zobaczymy realizacje:

 • Irena Jun – „Matka Makryna”
 • Monodram wg I. Kusiak „Nadbagaż” w reż. R. Matusza.
 • Monodram „Rozmaryn” na podstawie powieści „Rio Bar” Ivany Sajko w wykonaniu Marty Pohrebrny.
 • Mikołaj Grabowski „Audiencja II”

5. Kozzi Film Festiwal - Przystanek Ballady Ulicznej

Przyznane zostaną statuetki Klaps 2020 w kategoriach:

 • Grand Prix czyli Klaps 2020 dla reżysera najlepszego polskiego filmu fabularnego;
 • Klaps 2020 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym;
 • Klaps 2020 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi
 • Klaps 2020 za film kryminalny, gangsterski, sensacyjny czyli kino akcji.
od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska