6. Kozzi Film Festiwal - Festiwal Filmu, Teatru i Książki 2020. Jest nowy termin festiwalu! Gwiazdy zjadą do Zielonej Góry, Żar i Wiechlic

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Aktor Marian Opania
Aktor Marian Opania Dariusz Śmigielski
W związku ze skutkami pandemii koronawirusa 6. Kozzi Film Festiwal - Festiwal Filmu, Teatru i Książki odbędzie się później niż planowano: w dniach 10-13 września 2020.

Festiwal zorganizowany zostanie w dniach 10-13 września 2020. Tegorocznej edycji patronować będą aktorzy: Maciej Kozłowski, Kalina Jędrusik oraz Bogumił Kobiela.
Dokładny program imprezy jest aktualnie dopracowywany, ale dyrektor artystyczny Kozzi Film Festiwalu Andrzej Buck w czwartek, 28 maja, podczas konferencji prasowej online, zdradził już kilka nazwisk.

Goście 6. Kozzi Film Festiwal – Zielona Góra – Wiechlice – Żary

Gościem specjalnym tegorocznej imprezy będzie znakomity aktor Marian Opania. Przyjazd na festiwal zapowiedzieli także:

  • Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy, autor książek, wykładowca akademicki w Filmówce w Łodzi, dyrektor Festiwalu Kino na Granicy
  • Bernd Buder - dyrektor programowy partnerskiego FilmFestival Cottbus – Festiwalu Kina Wschodnioeuropejskiego (odbywa się w listopadzie w Chociebużu)
  • Mikołaj Grabowski - reżyser, aktor, profesor sztuk teatralnych
  • Lech Dyblik – aktor

Zdzisław Wardejn na Krakowskim Salonie Poezji w Zielonej Górze

Z kolei gościem tegorocznego Krakowskiego Salonu Poezji, organizowanego w ramach Kozzi Film Festiwalu będzie Zdzisław Wardejn. Natomiast w cyklu „Zielonogórskie Konotacje” zobaczymy autorkę dramatów Iwonę Kusiak, aktorkę Martę Pohrebny i reżyserkę Małgorzatę Paszkier.

5. Kozzi Film Festiwal: Zdzisław Wardejn o początkach aktorskiej kariery w Zielonej Górze

Patroni 6. Kozzi Film Festiwal: Maciej Kozłowski, Kalina Jędrusik, Bogumił Kobiela

- Festiwal nadal skupia się na promocji polskiego filmu fabularnego, szczególnie kina akcji, filmu sensacyjnego, kryminalnego i gangsterskiego – informuje Anna Urbańska , specjalista ds. public relations z Działu Badań, Analiz i Metodyki Biblioteki Norwida. - Wzbogacony jest o elementy społeczno-obyczajowe, kino prowincji, współczesne kino niemieckie, traktuje o związkach kina z literaturą, książką i teatrem.

Wyznacznikiem festiwalu jest budowanie jego koncepcji wokół fenomenu aktorów drugoplanowych. W kolejnych edycjach utrzymywana jest nazwa: Kozzi Film Festiwal. Kozzi… i tu zawsze dwie ważne postaci nieżyjących kultowych artystów, obecnych na Festiwalu poprzez retrospektywne pokazy ich dorobku.

W ramach forpoczty zorganizowane zostaną wieczory poświęcone postaciom tegorocznych patronów imprezy – nieżyjących już aktorów: Kalinie Jędrusik, Bogumiłowi Kobieli oraz oczywiście Maciejowi Kozłowskiemu. Prezentowane będą filmy z udziałem tych postaci oraz odbędą się dyskusje o książkach traktujących o aktorach.

Wydarzenia 6. Kozzi Film Festiwalu

Większość spotkań, prezentacji, projekcji i imprez towarzyszących Festiwalowi odbywać się będzie w Zielonej Górze i w Żarach oraz w Pałacu w Wiechlicach, gdzie odbędzie się także Gala, podczas której przyznane zostaną statuetki Klaps 2020. Planowane są także projekcje plenerowe.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przedsięwzięcia festiwalowe skupione będą wokół kilku nurtów tematycznych, m.in.: Kino Polskie. Filmy z lat 2019-2020, Kozzi Gangsta Film, Dokument na Kozzi, Kino znad granicy, Retrospektywy, Zielonogórskie Konotacje, a także cykle autorskie: Retrospektywa Kino wg Andrzeja Draguły i Moje ulubione role drugoplanowe w polskim filmie – projekt Łukasza Maciejewskiego.

Oni organizują 6. Kozzi Film Festiwal

Wspólny mianownik Kozzi Gangsta Film i Kozzi Film Festiwal - Zielonogórskiego Festiwalu Filmu, Teatru i Książki to także zespół organizatorów: od początku, poza pracownikami Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, są to członkowie stowarzyszeń współpracujących z Biblioteką – wcześniej Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT, od 2019 roku także Stowarzyszenie Kozzi Film Festiwal oraz Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

4. Festiwal Filmu i Teatru - Kozzi Film Festiwal Zielona Góra - miasteczko filmowe w Focus Mall

FilmFestival Cottbus partnerem Kozzi Film Festiwalu

Od 2012 roku partnerem Festiwalu jest impreza odbywająca się po drugiej stronie Odry FilmFestival Cottbus (Niemcy). Współpracując z organizatorami FFC oraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej wzbogacany jest program zielonogórskiego festiwalu o ważne produkcje współczesnego kina niemieckiego i środkowoeuropejskiego.
Ponadto, dzięki partnerstwu z Żarskim Domem Kultury, prezentacje i projekcje filmowe w ramach Kozzi Film Festiwalu organizowane są także w Żarach.

Spotkania z autorami książek w Cafe Film

Znaczącą rolę podczas Festiwalu odgrywa książka filmowa i teatralna. Planujemy spotkania w Namiocie Festiwalowym na deptaku Cafe Film wokół książek:

  • Jacek Wakar: „Przyczajony geniusz. Janusz Gajos”
  • Łukasz Klinke, Arkadiusz Bartosiak: „Andrzej Seweryn: Ja prowadzę”
  • Szczawiński Maciej M.: „Zezowate szczęście. Opowieść o Bogumile Kobieli”
  • Magdalena Przyborowska: Bogumił Kobiela. Sztuka aktorska,
  • Dariusz Michalski: „Kalina Jędrusik”
  • Marcin Dorociński: „Na ratunek. Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości naszej planety”

4. Kozzi Film Festiwal – goście festiwalu: Magdalena Zawadzka i Jan Holoubek

Bohaterki Zielonogórskich Konotacji

W cyklu Zielonogórskie Konotacje, czyli artystyczne spotkania z twórcami lubuskimi lub zawodowo związanymi z regionem aktorami, planujemy zaprezentować m.in.:

  • portret Iwony Kusiak - dramaturżki mieszkającej w Zielonej Górze. W ramach przedsięwzięcia pokażemy monodram wg I. Kusiak „Nadbagaż” w reż. R. Matusza. Reżyserka opatrzy zapowiedzią emisję dramatu.
  • portrety Marty Pohrebny i Małgorzaty Paszkier. Zobaczymy monodram „Rozmaryn” na podstawie powieści „Rio Bar” Ivany Sajko w wykonaniu Marty Pohrebrny i reżyserii Małgorzaty Paszkier.

Natomiast Janusz Łastowiecki w ramach Czytelni dramatu zaproponuje czytanie performatywne dramatu Iwony Kusiak.

Co w kinie znad granicy?

Kolejny cykl - Kino znad granicy - prezentować będzie niemiecką panoramę filmową w ramach partnerstwa z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz FilmFestival Cottbus.
Zwyczajowo pokażemy także laureata Grand Prix FilmFestival Cottbus – nagrodzony w 2019 roku statuetką Lubiny – film „Siostra” (Sister, Sestra) Svetly Tsotsorkovej (Bułgaria, Katar). Zobaczymy też film nagrodzony za najlepszą reżyserię Teodora Kuhna SHARP KNIFE| OSTRÝM NOŽOM.

Kino Polskie. Filmy z lat 2019-2020.

Tutaj zobaczymy m.in. takie filmy, jak:

  • „Obywatel Jones”, reż. Agnieszka Holand
  • „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, reż. Borys. Lankosz
  • „Boże Ciało”, reż. Jan Komasa
  • „Pan T.”, reż. Marcin Krzysztołowicz

2. Festiwal Filmu i Teatru „Kozzi-Dymny-Himilsbach” – Artur Barciś

Z kolei współpracujący z Festiwalem ks. prof. Andrzej Draguła zaprasza na Retrospektywę Kino wg Andrzeja Draguły.

W sekcji Kozzi Gangsta Film kryminały i sensacja

W sekcji Kozzi Gangsta Film organizatorzy planują zaprezentować filmy kryminalne, gangsterskie, sensacyjne, a wśród nich m.in. obrazy:
„Na bank się uda”, reż. Szymon Jakubowski,
„Oficer i szpieg”, reż. Roman Polański,
„Czarny mercedes”, reż. Janusz Majewski,
„Solid gold”, reż. Jacek Bromski,
„Ukryta gra”, reż. Łukasz Kośmicki

Filmy z cyklu Kino Polskie z lat 2019-2020 opatrzone będą atrakcyjnym komentarzem prof. Jerzego Bralczyka i Michała Ogórka, natomiast cykl „gangsterski” komentować będą przedstawiciele zielonogórskiej palestry.

W ramach cyklu Teatr. Przystanek teatralny, zobaczymy realizacje:

  • Irena Jun – „Matka Makryna”
  • Monodram wg I. Kusiak „Nadbagaż” w reż. R. Matusza.
  • Monodram „Rozmaryn” na podstawie powieści „Rio Bar” Ivany Sajko w wykonaniu Marty Pohrebrny.
  • Mikołaj Grabowski „Audiencja II”

5. Kozzi Film Festiwal - Przystanek Ballady Ulicznej

Przyznane zostaną statuetki Klaps 2020 w kategoriach:

  • Grand Prix czyli Klaps 2020 dla reżysera najlepszego polskiego filmu fabularnego;
  • Klaps 2020 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym;
  • Klaps 2020 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi
  • Klaps 2020 za film kryminalny, gangsterski, sensacyjny czyli kino akcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie