Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

6 stycznia odbędzie się XI Lubuski Orszak Trzech Króli w Zielonej Górze. Będą niespodzianki!

Agnieszka Linka
Agnieszka Linka
XI Lubuski Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 12:00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. W tym roku organizatorzy przygotowali kilka nowości i niespodzianek.
XI Lubuski Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 12:00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. W tym roku organizatorzy przygotowali kilka nowości i niespodzianek. Mariusz Kapała
6 stycznia w Zielonej Górze odbędzie się XI Lubuski Orszak Trzech Króli. W tym roku będzie się nieco różnił od orszaków, które odbywały się do tej pory. Organizatorzy przygotowali też kilka niespodzianek.

W Zielonej Górze jest już tradycją, że 6 stycznia odbywa się uroczysty Orszak Trzech Króli. W tym roku zostanie zorganizowany po raz 11. Wydarzenie cieszy się wielkim zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta i gości, czego odzwierciedleniem jest duża frekwencja uczestników.

Organizatorzy co roku starają się, by Święto Trzech Króli w naszym mieście miało wyjątkowy, podniosły i jednocześnie atrakcyjny charakter. Z tego powodu postanowili wprowadzić kilka zmian w scenariuszu, przygotowali też dla uczestników ciekawe niespodzianki, nie chcieli jednak ich przed czasem zdradzać.

Jedna ze zmian, których nie da się przeoczyć będzie dotyczyła kwestii wygłaszanych przez aktorów podczas kolejnych trzech scen. Dotychczas opierano się na “Betlejem polskim” – widowisku jasełkowym Lucjana Rydla. W tym roku inspiracją jest “Szopka krakowska” autorstwa braci Stanisława i Tadeusza Estreicherów.

W Orszaku wezmą udział górale bukowińscy z Brzeźnicy. Jeden z nich będzie niósł gwiazdę kolędniczą. Trębacz będzie sygnalizował przemarsz Orszaku. Będzie Orkiestra Dęta z Zastalu, żywe wielbłądy, diabły i anioły na szczudłach obsypujące śniegiem. Druga ze zmian dotyczy umiejscowienia sceny herodowej. Tradycją poprzednich lat było, że dwór Heroda znajdował się na balkonach Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W tym roku królewskim pałacem niechlubnego króla stanie się balkon City Boutique Hotelu (dawny Hotel Śródmiejski).

Na deptaku, w sąsiedztwie sklepu Biedronka i zakładu fryzjerskiego stanie ogromny telebim o wymiarach 15m kwadratowych (5m x 3m). Umożliwi on uczestnikom uroczystości obserwowanie tego, co się będzie działo na scenie przy Ratuszu.

Ograniczenia związane z trwającą pandemią zniweczyły niestety plan wydawania ciepłego poczęstunku, kawy i herbaty uczestnikom pochodu. Będzie jednak można kupić piernikowe korony, które powoli stają się symbolem Lubuskiego Orszaku Trzech Króli.

Korony dla uczestników i gwiazdy dla dzieci

Jak co roku będą też rozdawane korony. Nie będzie jednak stałych punktów, w których będzie można je pobrać. Osoby rozdające atrybut królewskiej władzy będą uchwytne w różnych częściach deptaka. Na jedną osobę przypada tylko jedna korona. Organizatorzy proszą, aby każdy, kto może wziął ze sobą własną.

Podobnie rzecz się będzie miała z gwiazdami. Będą rozdawane po jednym egzemplarzu, jedynie dzieciom.

Apel o przestrzeganie przepisów sanitarnych

Ze względów trwającej pandemii organizatorzy przypominają o zachowaniu obostrzeń sanitarnych w czasie trwania całego pochodu. Proboszcz Parafii pw. Najświętszego Zbawiciela zaznacza, że w czasie Mszy Świętej w kościele może być zajętych 30% miejsc siedzących. Do limitu nie są wliczane osoby zaszczepione.

Plan przebiegu Lubuskiego Orszaku Trzech Króli

Plan obchodów święta Trzech Króli i przebiegu Orszaku przedstawia się następująco:

  • 12:00 – Msza Święta w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela,
  • Ok. 13:20 (po Mszy Św.) wymarsz Orszaku do stajenki na scenie przy zielonogórskim Ratuszu,
  • Pierwsza scena pasterska zostanie odegrana na Placu Bohaterów. Podczas gromadzenia się uczestników Orszaku z krótkim recitalem kolęd wystąpi Maciej Wróblewski. Następnie zostanie odczytany fragment Ewangelii, po którym rozpocznie się wspomniana scena z udziałem górali bukowińskich i Archanioła,
  • Kolejna scena – herodowa zostanie odegrana na 2 piętrze City Boutique Hotelu,
  • Ostatnia scena rozegra się przy żłóbku obok Ratusza.

Na zakończenie uroczystości ponownie wystąpi Maciej Wróblewski, zachęcając wszystkich do wspólnego kolędowania.

6 stycznia w wielu miastach w Polsce odbywają się Orszaki Trzech Króli. W Zielonej Górze w tym roku weźmiemy udział w uroczystościach już 11 raz.  Rozpoczną
6 stycznia w wielu miastach w Polsce odbywają się Orszaki Trzech Króli. W Zielonej Górze w tym roku weźmiemy udział w uroczystościach już 11 raz. Rozpoczną się Mszą Świętą o godz. 12:00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Agnieszka Linka

Obsada IX Lubuskiego Orszaku Trzech Króli

W inscenizacji scenek związanych z narodzeniem Jezusa weźmie udział wielu artystów i działaczy Zielonej Góry.

  • Święty Józef - Grzegorz Klimek,
  • Maryja – Magdalena Aleksandrowicz,
  • Archanioł - Tatiana Kołodziejska, aktorka,
  • Watra – Regionalny Zespół Górali Bukowińskich,
  • Król Melchior – Krzysztof Machalica, radny miejski,
  • Król Baltazar – Marek Budniak, radny miejski,
  • Król Kacper – Jan Fręś, Teatr Zza Boru,
  • Herod – Marcin Wiśniewski, aktor, znany również z roli Bachusa,
  • Hetman - Sławomir Krzywiźniak, aktor,
  • Lucyper – Wojciech Romańczyk, aktor,
  • Śmierć - Tadeusz Karkosz, aktor Teatru Zza Boru,
  • Kobiety Jerozolimskie – aktorki Teatru Zza Boru,
  • Dwa Diabły - Teatr “Avatar” z Legnicy,
  • Turoń - Marek Sitarski, aktor,
  • Orkiestra Dęta Zastalu

Fragmenty Ewangelii przy każdej ze scenek odczytają proboszczowie zielonogórskich parafii: ks. prałat Jan Pawlak, proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, ks. kanonik Mirosław Donabidowicz, proboszcz Parafii pw. Św. Urbana w Zielonej Górze oraz ks. Kanonik Zygmunt Zimnawoda, proboszcz Parafii pw. Św. Alberta Chmielowskiego.

Reżyserem i scenarzystą XI Orszaku Trzech Króli jest Janusz Młyński.
Kierownikiem produkcji jest Grzegorz Halicki przy współpracy Sebastiana Szymkowiaka.
Za scenografię odpowiada Sylwia Gromadzka.

W Lubuski Orszak Trzech Króli jest zaangażowana cała grupa osób, których nie sposób wymienić. Są wśród nich m.in. strażacy z OSP i MSP w Zielonej Górze, harcerze oraz młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Dzięki ich pracy wspólne świętowanie przebiega sprawnie i w uporządkowany sposób.

Organizatorem IX Lubuskiego Orszaku Trzech Króli jest Stowarzyszenie “Ludzie dla Ludzi” Mecenat Złotego Serca oraz Eleonora Szymkowiak, radna miejska.

Honorowy patronat nad IX Lubuskim Orszakiem Trzech Króli objęli JE ks. bp Tadeusz Lityński Ordynariusz Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej, Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego oraz Janusz Kubicki Prezydent Zielonej Góry.

ZOBACZ WIDEO: Lubuskie. Wystawa szopek bożonarodzeniowych w Zielonej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska