Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

6 września odbędzie się referendum. Sprawdź kalendarz referendalny

oprac. (jac), źródło: Biuro Prasowe - Masz Głos, Masz Wybór
Kalendarz referendalny
Kalendarz referendalny Masz głos Masz wybór
6 września odbędzie się zarządzone przez prezydenta Bronisława Komorowskiego referendum, w którym odpowiemy na pytania dotyczące reformy prawa wyborczego, finansowania partii z budżetu państwa i prawa podatkowego. Po raz ostatni w referendum ogólnokrajowym mogliśmy uczestniczyć w 2003 r., kiedy decydowaliśmy o wejściu do Unii Europejskiej.

M. Sawicki chce odwołania referendum. J. Rostowski: Zobaczmy, czy Polacy uważają JOW-y za dobre

Źródło: TVN24/x-news

Referendum odbędzie się w niedzielę 6 września, a głosowanie potrwa od godz. 6 do 22. Według serwisów meteorologicznych tego dnia czekają nas burze z piorunami, jeśli jednak ktoś zdecyduje się na wyjazd i jednocześnie jest zdecydowany wziąć udział w referendum, powinien rozważyć dostępne możliwości głosowania poza miejscem stałego zamieszkania. Na nadchodzące daty powinny zwrócić uwagę także osoby z niepełnosprawnościami i powyżej 75. roku życia.

- Do poniedziałku, 24 sierpnia (włącznie) zgłaszać możemy w urzędzie gminy zamiar głosowania korespondencyjnego. Przesyłkę z głosem nadać musimy następnie do 2 września, gdy wysyłamy ją spoza gminy stałego zamieszkania, lub do 3 września, gdy znajdujemy się w gminie stałego zamieszkania. Warto dokładnie sprawdzić procedurę takiego głosowania, by nasz głos był ważny!

- Tylko do 28 sierpnia osoby z niepełnosprawnościami i osoby powyżej 75. roku, które jako formę oddania głosu wybrały głosowanie przez pełnomocnika, mogą złożyć taki wniosek w urzędzie gminy.

- 1 września to ostatni dzień na złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców poza miejscem stałego zamieszkania, jeśli wiemy, gdzie będziemy 6 września i możemy złożyć wniosek w tamtejszym urzędzie gminy.

- W piątek 4 września jeśli zdecydowaliśmy się na weekendowy wyjazd, ale mimo to chcemy zagłosować, możemy od ręki pobrać w Urzędzie Gminy (lub u konsula) zaświadczenia o prawie do głosowania. Na jego podstawie można oddać głos w dowolnym obwodzie.

Przeczytaj też:Jednomandatowe Okręgi Wyborcze - przyniosły sukces Kukizowi, nie sprawdziły się w wyborach samorządowych

Kto może głosować w referendum?

Podobnie jak w wyborach prawo udziału w referendum przysługuje wszystkim obywatelom polskim, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 18 lat. Prawa do głosowania pozbawione są wyłącznie osoby:
- pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądowym;
- pozbawione praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu;
- ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądowym.

Osoby, które obchodzą 18. urodziny w dniu referendum powinny być ujęte w spisie wyborców. Nie muszą więc składać żadnych dodatkowych wniosków, aby wziąć udział w referendum.

Gdzie głosuję w referendum?

Głosujemy tam, gdzie jesteśmy wpisani do stałego rejestru wyborców, czyli w miejscu stałego zamieszkania. Jeżeli zatem od czasu ostatnich wyborów nie zmienialiśmy miejsca zamieszkania, nie zmienia się też miejsce głosowania. Stały rejestr wyborców jest prowadzony przez urzędy gmin i aktualizowany na bieżąco, na podstawie danych z rejestru meldunkowego. Jeżeli więc ostatnio meldowaliśmy się na pobyt stały w danej miejscowości, zostaniemy tam z urzędu dopisani do rejestru wyborców, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska