Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

60 lat temu Jurij Gagarin wyleciał w kosmos. Zobacz, jak witano go w Zielonej Górze

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
22 lipca 1061. Oczywiście nie mogło zabraknąć wpisu kosmonauty we wszelkich księgach pamiątkowych
22 lipca 1061. Oczywiście nie mogło zabraknąć wpisu kosmonauty we wszelkich księgach pamiątkowych Archiwum Państwowe w Zielonej Górze
Dziś mija sześćdziesiąta rocznica lotu w kosmos Jurija Gagarina. To, co się później działo można porównać tylko z kultem, którym otaczane są największe gwiazdy Hollywood, czy sportu. Powiedzieć, że wybuchła gagarinomania, to po nic nie powiedzieć. Najlepiej było to widać, gdy kilka miesięcy później Gagarin przyjechał z wizytą do Polski, a jednym z trzech przystanków na trasie, obok Warszawy i Katowic, była Zielona Góra

Jurij Gagarin stał się pierwszym człowiekiem w przestrzeni kosmicznej i pierwszym sowieckim kosmonautą. Brał udział w jednej misji kosmicznej: Wostok 1 I 12 kwietnia 1961 roku odbył w statku kosmicznym Wostok lot po orbicie satelitarnej Ziemi, dokonując jednokrotnego (niepełnego) jej okrążenia w ciągu 1 godziny 48 minut….

Mozaika przedstawiająca Gagarina sypie się

Miał być odlewnikiem

Urodził się we wsi Kłuszyno koło Gżacka (przemianowanego w 1968 na Gagarin), w obwodzie smoleńskim. W 1949, po ukończeniu 15 lat, rzucił szkołę średnią (po ukończeniu sześciu klas, „żeby nauczyć się jakiegoś fachu”) w Gżacku… Ale już pod koniec lat 50. XX w. był pilotem MiG-ów w 769 pułku lotnictwa myśliwskiego w Łuostari w obwodzie murmańskim, przy kole podbiegunowym. 8 marca 1960 wyjechał z bazy Nikiel do Gwiezdnego Miasteczka pod Moskwą.

Pod koniec lat 60. władze ZSRR planowały, aby Jurij Gagarin był także pierwszym człowiekiem, który wyląduje na Księżycu.

Po śmierci Komarowa władze ZSRR, nie chcąc stracić wielkiej gwiazdy, postanowiły trzymać Gagarina jak najdalej od kosmosu, dlatego został on wykluczony ze wszystkich lotów kosmicznych. Chciano wykorzystać popularność kosmonauty i dać mu wysokie stanowisko polityczne.
27 marca 1968 Gagarin i jego instruktor lotniczy Władimir Sieriogin zginęli w katastrofie samolotu treningowego MiG-15 UTI, 21 km od miasta Kirżacz.

Gagarinomania w Winnym Grodzie

Do historii przeszła wizyta Gagarina w Zielonej Górze. 22 lipca 1961 roku był w Winnym Grodzie witany jak absolutna gwiazda. Tłumy ludzi na całej trasie przejazdu… Jemu zawdzięczamy nazwę kina Wenus, ale i miano Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Ostatnio trwają zabiegi o uratowanie mozaiki, która przedstawia Gagarina, a znajduje się na ścianie gmachu Uniwersytetu Zielonogórskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska