Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

65 lat Filharmonii Zielonogórskiej. W ramach jubileuszu – koncert symfoniczny „Coriolan”

Zdzisław Haczek
Zdzisław Haczek
Gościnnie w Filharmonii Zielonogórskiej będzie dyrygował Ruben Silva - polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia, jeden z najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia
Gościnnie w Filharmonii Zielonogórskiej będzie dyrygował Ruben Silva - polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia, jeden z najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia Materiały prasowe/Polska Filharmonia Sinfonia Baltica
Filharmonia Zielonogórska zaprasza na kolejne wydarzenie z publicznością na żywo. W piątek, 5 marca 2021 roku koncert symfoniczny w ramach jubileuszu 65-lecia.

W piątek, 5 marca 2021 roku o godz. 19.00 w Filharmonii Zielonogórskiej koncert symfoniczny w ramach jubileuszu 65-lecia tej instytucji.
Wykonawcami będą: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej, Ruben Silva – dyrygent, Bronisław Krzystek – klarnet. W programie: L. van Beethoven – Uwertura „Coriolan” op. 62, C. M. Weber – I Koncert klarnetowy f-moll op. 73, W. A. Mozart – Symfonia Es-dur nr 39 KV 543.
Bilety: 45 i 40 zł.

Zabrzmi „Coriolan” op. 62 L. van Beethovena

W roku 2021 kontynuujemy obchody Roku Beethovenowskiego jeszcze o 250 dni nawiązując do przypadającej w roku ubiegłym rocznicy urodzin trzeciego wiedeńskiego klasyka – piszą organizatorzy wydarzenia z Filharmonii Zielonogórskiej. - Twórczość Beethovena (1770-1827) wieńcząca epokę dominującej formy sonatowej wprowadza nas w nową estetykę muzyczną, którą już za życia kompozytora zaczyna rozwijać młoda epoka romantyzmu. Gatunek uwertury koncertowej Beethovena nawiązujący do pozamuzycznej treści zapowiada przyszłą programowość. Coriolan op. 62 napisany w 1807 roku jest muzyczną ilustracją dramatu austriackiego poety Heinricha von Colina i opowiada o losach skazanego na banicję patrycjusza rzymskiego, który pełen żądzy zemsty zamierza powrócić do Rzymu, by go podbić. Muzyczna dwutematyczność formy sonatowej podkreśla wewnętrzny konflikt bohatera – zawziętość i poczucie zranionej dumy kontrastuje z głosem sumienia i miłością do ojczyzny.

Filharmonia Zielonogórska: Festiwal Mistrzowie polskiej wiolinistyki 2018 - zielonogórzanka Amelia Maszońska (skrzypce) oraz Katarzyna Budnik (altówka)

Solistą koncertu będzie Bronisław Krzystek - klarnecista solista Filharmonii Zielonogórskiej

Bronisław Krzystek - urodzony w Wodzisławiu Śląskim. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie klarnetu prof. Andrzeja Janickiego.
W 1997 roku został laureatem II miejsca na Ogólnopolskim Konkursie Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim. Podczas studiów podjął pracę jako I klarnecista w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Ziemi Rybnickiej.
Od 1996 roku zatrudniony jako solista – klarnecista w Filharmonii Zielonogórskiej, od 2006 – koncertmistrz grupy instrumentów dętych drewnianych.

Jako solista koncertował z orkiestrami Filharmonii Ziemi Rybnickiej, Filharmonii Zabrzańskiej i Filharmonii Zielonogórskiej pod batutą Czesława Grabowskiego, Jerzego Salwarowskiego i Sławomira Chrzanowskiego wykonując m.in.: C. M. Webera – Concertino op. 26, K. Kurpińskiego – Koncert klarnetowy, C. Debussy’ego – I Rapsodię, G. Rossiniego – Introdukcję i temat z wariacjami, A. Shaw’a – Concerto, W. A. Mozarta – Koncert A-dur.
Aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym regionu występując z koncertami solowymi oraz kameralnymi. W 2003 roku współpracował m.in. z Teatrem Wielkim im. St. Moniuszki w Poznaniu przy realizacji scenicznej „Kwartetu na koniec czasu” O.Messiaena. W 2006 roku podczas cyklu koncertów noworocznych w Danii brał udział w wykonaniu Suity na skrzypce, klarnet i fortepian D.Milhauda. Prowadzi również działalność pedagogiczną w szkołach muzycznych w Zielonej Górze i Krośnie Odrzańskim.
(źródło: Filharmonia Zielonogórska)

Koncert „Śpiewająca Eurydyka” w Filharmonii Zielonogórskiej

W Filharmonii Zielonogórskiej – z batutą Ruben Silva

Ruben Silva - polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia, jeden z najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia. Swą karierę rozpoczął w Boliwii, debiutując z Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Był również założycielem Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w roku 1975. Później, od 1978 roku, jako stypendysta polskiego rządu studiował w Akademii Muzycznej F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Stanisława Wisłockiego. Uczestnik i laureat wielu konkursów dyrygenckich, m. in. Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. G. Fitelberga w Katowicach (laureat i zdobywca Nagrody dla najmłodszego finalisty, 1983), Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Radia i Telewizji Węgierskiej w Budapeszcie (finalista). W 2012 roku odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za całokształt osiągnięć artystycznych. Dyrygował orkiestrami na całym świecie,: w większości krajów europejskich, w Japonii, Libanie, Ameryce Południowej i większości filharmonii w Polsce. Ruben Silva dokonał również wielu prawykonań światowych dzieł współczesnych kompozytorów polskich, m.in. oper „Polieukt” i „Baltazar” Zygmunta Krauzego. Dokonał również licznych nagrań archiwalnych polskiej muzyki XX i XXI wieku (m. in. utworów Henryka Mikołaja Góreckiego, Piotra Mossa, Marcina Błażewicza, Augustyna Blocha). Był dyrektorem artystycznym Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej, Filharmonii Koszalińskiej, kierownikiem muzycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. Od 1983 roku Ruben Silva związany jest z Warszawską Operą Kameralną (od 2013 roku jako dyrektor artystyczny, od 2015 jako kierownik muzyczny i artystyczny). Prowadził w swojej karierze kilkadziesiąt premier operowych w wielu polskich i europejskich teatrach operowych. Jego interpretacje spotykały się zawsze z wysokim uznaniem krytyki. Jest ceniony za wyczucie stylu, temperament i znakomity warsztat dyrygencki.
(źródło: Filharmonia Zielonogórska)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska